Jakie są zasady lakierowania drewnianej podłogi?

Lakierowanie jest jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania drewnianych podłóg. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli uzyskać optymalny efekt estetyczny oraz zapewni długotrwałą ochronę powierzchni.

Jakie są zasady lakierowania drewnianej podłogi?
V33 Polska Produkty do ochrony i pielęgnacji drewna
Dane kontaktowe:
61 894 51 00
Przemysłowa 18 62-069 Zakrzewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

  • Przygotowanie powierzchni

Można rozpocząć od przeszlifowania surowego drewna za pomocą papieru ściernego o gradacji 120. W przypadku, gdy podłoga była już wcześniej lakierowana, należy dokładnie wykleić wszelkie rysy i wgniecenia, aż do odsłonięcia surowego drewna. W przypadku drewna, które wcześniej było woskowane, należy najpierw usunąć całą warstwę wosku, a następnie przeszlifować powierzchnię, aż do odsłonięcia surowego drewna.

Warto zauważyć, że drewniane podłogi, które były woskowane przez wiele lat, nie mogą być lakierowane. Jest to spowodowane faktem, że materiał woskowy wniknął już zbyt głęboko w drewno i nie jest możliwy do usunięcia w pełni, co uniemożliwia osiągnięcie odpowiedniego efektu podczas lakierowania.

  • Czyszczenie powierzchni

Ważnym krokiem przygotowawczym przed malowaniem powierzchni jest dokładne usunięcie pyłu i kurzu. Należy upewnić się, że cała powierzchnia jest czysta i sucha, a szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki i trudno dostępne obszary, które są szczególnie narażone na gromadzenie się pyłu.

Warto pamiętać, że nieusunięty pył i kurz mogą wpłynąć na jakość końcowego efektu malowania, a także wpłynąć na trwałość i odporność powłoki malarskiej. Dlatego należy zadbać o dokładne oczyszczenie całej powierzchni przed przystąpieniem do malowania.

  • Zabezpieczenie ścian

Aby uniknąć zabrudzenia ścian i stolarki lakierem podczas malowania parkietu, warto zastosować taśmę malarską do zabezpieczenia dolnych powierzchni. Należy dokładnie przykleić taśmę do dolnej krawędzi ścian oraz elementów stolarki, takich jak futryny czy listwy przypodłogowe, aby zapobiec przedostawaniu się lakieru na te powierzchnie.

Warto pamiętać, że taśma malarska powinna być dokładnie przyklejona do powierzchni, aby uniknąć przecieków lakieru. Po zakończeniu malowania należy natychmiast usunąć taśmę, aby uniknąć uszkodzenia powłoki malarskiej.

  • Malowanie krawędzi

Przed nałożeniem lakieru na drewnianą podłogę, warto rozważyć zastosowanie bejcy, takiej jak Bejca do drewna V33, aby uzyskać pożądaną kolorystykę. Bejca pozwoli również na wyrównanie odcieni drewna, co wpłynie pozytywnie na finalny efekt.

Przed malowaniem narożników, należy przygotować powierzchnię podłogi poprzez dokładne jej oczyszczenie i przeszlifowanie papierem ściernym o odpowiedniej gradacji. Następnie należy dokładnie usunąć kurz i pył z powierzchni za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki.

Do malowania narożników, w których trudno dotrzeć za pomocą wałka, należy użyć pędzla. Należy zacząć od malowania narożników, a następnie kontynuować malowanie reszty powierzchni za pomocą wałka. Warto pamiętać, że lakier należy nakładać cienką warstwą, a kolejne warstwy nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

  • Malowanie podłogi

Nakładać bejcę wałkiem, metodą krzyżową, kierując się w kierunku drzwi. Upewnij się że warstwa bejcy (podkładu) jest odpowiednio naniesiona.

  • Matowanie powierzchni

Pozostaw do wyschnięcia, a następnie lekko przeszlifuj ręcznie powierzchnię za pomocą papieru ściernego (120) i starannie odpyl.

  • Lakierowanie krawędzi podłogi

Rozpocznij od lakierowania krawędzi podłogi za pomocą pędzla.

  • Lakierowanie powierzchni podłogi

Nakładaj lakier, metodą krzyżową, kończąc w kierunku słojów drewna i kierując się od narożnika pokoju w kierunku drzwi.

  • Matowienie pomiędzy warstwami lakieru

Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru, parkiet należy zmatowić papierem ściernym (120), a następnie odpylić, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni.

  • Nakładanie kolejnych warstw lakieru

Aby uzyskać optymalny rezultat nałóż 3 warstwy lakieru do parkietu V33. W przypadku zastosowania podkładu, wystarczą dwie warstwy lakieru.

źródło i zdjęcia: V33 Polska

Fotografia otwierająca: pixabay.com