Z pewnością kwestia ta dotyczy takich realizacji jak ocieplenie domu, a w szczególności ocieplenia ścian zewnętrznych. Te prace nie powinny być wykonywane w temperaturze poniżej 5°C. Ale w tym czasie z powodzeniem możemy wykonać termoizolację wewnątrz budynku, np. podłóg czy stropów. Musimy spełnić jednak podstawowy warunek - w pomieszczeniu powinno być cieplej niż 5°C!
Ocieplenie domu zimą można wykonać prawidłowo pod warunkiem, że spełnione zostanie kilka warunków. Podstawową kwestią jest temperatura przy ocieplaniu domu, która musi przekraczać 5°C w trakcie wykonywania prac.
W przypadku temperatury niższej, izolację na zewnątrz budynku powinniśmy przesunąć na czas kiedy temperatura będzie odpowiednia. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie wykonać ocieplenie wewnątrz domu jeśli zadbamy o odpowiednie warunki czyli temperaturę w środku.
W takich warunkach można bez problemu wykonać izolację termiczną stropów czyli przegród poziomów oddzielających od siebie kondygnacje.
Jest to bez wątpienia bardzo ważny etap w pracach ociepleniowych, zwłaszcza gdy inwestorom zależy na odpowiedniej izolacji wszystkich kondygnacji - podłóg na gruncie, stropów między kondygnacjami czy też podłóg nad nieogrzewanym pomieszczeniem.
Dlaczego? Niewłaściwa izolacja tych elementów może powodować wzmożoną ucieczkę ciepła w domu, straty energii i podwyższone rachunki za ogrzewanie. Na przykład w przypadku podłogi nad nieogrzewanym pomieszczeniem jaka występuje np. nad garażem nieprawidłowa izolacja będzie powodować wychładzanie całego pomieszczenia.
Izolacja podłogi na gruncie to podstawa
Ocieplenie podłogi na gruncie ma do spełnienia bardzo ważne zadanie. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna stropów sprawi, że nisko położone pomieszczenia będą ciepłe i suche.
- "Zazwyczaj inwestor, który ociepla podłogi w swoim przyszłym (lub aktualnym) domu ma świadomość, że sprawdzona i dobrze wykonana izolacja będzie chroniła dom przed zimnem. Ale to nie wszystko. Warto pamiętać, że izolacja podłóg ma także wpływ na nieprzenikanie wilgoci m.in. z gruntu, ochronę podłogi przed wodą, przez co minimalizuje powstawanie pleśni czy grzybów. Brak takiej warstwy ocieplenia sprawi, że w miejscach, w których podłoga styka się ze ścianą, powstanie mostek termiczny – miejsce, przez które ciepło nadmiernie będzie uciekać z domu na zewnątrz." – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Zdrowy rozsądek podpowiada, że przy ziemi jest zimniej, dlatego ocieplenie tej części konstrukcji domu powinno zostać wykonane za pomocą odpowiednich materiałów izolacyjnych. Jednym z rozwiązań, które doskonale sprawdzą się do izolacji podłóg na gruncie są płyty styropianowe z serii DP CS PRO o zwiększonej wytrzymałości.
Przenoszą one duże obciążanie użytkowe, dlatego jeśli inwestor zdecydował się na dom piętrowy, wykorzystanie tych płyt na parterze będzie doskonałym wyborem.
Izolacja akustyczna
Prawidłowa izolacja stropów jest bardzo ważna nie tylko ze względu na utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. To jedna z najważniejszych funkcji, ale… nie jedyna.
Przegrody poziome domu, które oddzielają kolejne kondygnacje czyli piętra powinny zostać odpowiednio zaizolowane, także ze względu na akustykę. Dzięki temu wszystkie dźwięki przedostające się z piętra na parter będą tłumione. Chodzi o wszelkie dźwięki związane z codziennym użytkowaniem, np. bieganie, tupanie, odgłos spadających przedmiotów czy stukot.
Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków wielorodzinnych, użytkowych czy takich, w których mieszkać będą małe dzieci. Do wycieszenia stropu pod względem akustycznym warto wykorzystać specjalistyczne styropiany przeznaczone do takiej izolacji – jak styropian akustyczny Stropomin EPS T, który tłumi dźwięki uderzeniowe. To rozwiązanie, które zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o izolacji akustycznej, a dzięki temu z pewnością osiągniemy znacznie lepszy efekt niż w przypadku tradycyjnego styropianu.
Dzięki zastosowaniu dedykowanego Stropomin EPS T osiągniemy dwa cele – efektywną warstwę termiczną i skuteczne wyciszenie dźwięków, które mogą się przedostawać między piętrami.
Warto pamiętać
Wszystkie warianty ocieplenia domu powinny zostać zawarte i zaproponowane w projekcie budowlanym. Dokument powinien zawierać informację na temat izolacji elementów konstrukcyjnych domu z uwzględnieniem ich specyfiki oraz wskazywać jaki konkretnie styropian i w jakiej ilości powinien zostać wykorzystany w danym miejscu.
Ma to wpływ nie tylko na komfort mieszkania czy niższe rachunki za ogrzewanie, ale może przekładać się także na zdrowie użytkowników. Warto pamiętać, że w źle ocieplonych pomieszczeniach rośnie ryzyko rozwoju grzybów i pleśni.
źródło i zdjęcia: Styropmin