PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Jak unikać powstawania mostków termicznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

O miejscach łączeń punktów podwyższonego ryzyka uciekania ciepła należy myśleć już na etapie projektu budynku. Dobry projekt domu, profesjonalna ekipa budowlana i sprawdzone materiały są czynnikami, które mogą obniżyć ilość pracy nad słabymi punktami budynku, przez które ucieka ciepło.

W przypadku każdej, dosłownie każdej termoizolacji, zarówno układanej w nowo powstającym budynku, jak i w już istniejącym, należy sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie jest ryzyko powstania tzw. mostków termicznych, to znaczy miejsc, przez które może uciekać nadmiernie dużo ciepła.

Podstawowym celem ocieplenia domu jest zachowanie ogrzanego powietrza w pomieszczeniach, co w konsekwencji prowadzi do oszczędzania energii - im więcej ciepła zachowamy, tym mniej nakładów wymaga jego produkcja. 

To oczywiście jest prawdą, a jednak mówienie o szczelności w kontekście izolacji jest pułapką, przed którą przestrzegamy, bo żadna izolacja nie będzie w stu procentach szczelna. Dlatego tak ważne jest, by na etapie projektu przewidzieć potencjalne nieszczelności, tylko w ten sposób możemy je minimalizować. Zamiast o szczelności, lepiej jest mówić o efektywności izolacji cieplnej - podpowiada Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian, najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

Postaw na profesjonalny projekt ocieplenia

Co zatem składa się na efektywność warstwy ociepleniowej? Po pierwsze - profesjonalny projekt.

Dom powinien być zaizolowany w całości, ale skoro składa się z różnych elementów: poziomych (stropy) i pionowych (ściany), dachu, balkonów i tarasów, okien, drzwi itd., które łączą się ze sobą, to i izolacja będzie musiała być docinana i łączona.

Wszelkie miejsca łączeń to punkty podwyższonego ryzyka ucieczki ciepła, dlatego na etapie projektu trzeba to przewidzieć i zaproponować odpowiednie rozwiązania. Tym bardziej, że domy - zarówno nowo powstające, jak i modernizowane - muszą spełniać określone normy budowlane w zakresie energooszczędności.

Gdy przeprowadzamy termomodernizację starych budynków, niezbędną podpowiedzią jest analiza wykonana za pomocą kamery termowizyjnej. Zdjęcia pokażą wszystkie słabe punkty budynku, przez które ucieka ciepło.

Na tej podstawie powinien powstać projekt izolacji odpowiadający na potrzeby konkretnego domu, co zmniejszy ryzyko powstawania mostków termicznych.

Przykładowe miejsca powstawania mostków termicznych:

  • łączenie ściany zewnętrznej i dachu,
  • łączenie przy wnęce balkonowej lub loggi,
  • łączenie tarasu ze ścianą,
  • łączenie fundamentów z podłogą,
  • łączenie ścian piwnic z podłogą,
  • szczyt dachu skośnego, czyli kalenica,
  • miejsca montażu okien i drzwi.

Wybierz ekipę pracowników z odpowiednią wiedzą

Drugim ważnym czynnikiem, który decyduje o efektywności termoizolacji, jest prawidłowość jej wykonania. Tu nic nie jest ważniejsze niż wybór polecanej ekipy, ale nie zaszkodzi znać kilka podstawowych zasad dotyczących wykonywania izolacji cieplnej.

Warstwa ocieplenia musi być montowana na czystej, równej i suchej powierzchni. Płyty powinny być docinane starannie i układane na tzw. mijankę - w ten sposób nie tworzą się długie szczeliny w miejscu łączenia płyt, biegnące np. przez całą ścianę.

Warstwa ocieplenia musi być montowana na czystej, równej i suchej powierzchni
Dom powinien być zaizolowany w całości - skoro składa się z różnych elementów - poziomych, pionowych i skośnych - które łączą się ze sobą, to izolację trzeba będzie docinać i łączyć

Istotne jest także stosowanie materiałów budowanych wysokiej jakości, które współpracują ze sobą, oraz trzymanie się zaleceń producenta co do postępowania z danym produktem.

Na przykład styropian powinno się chronić przed nadmiernym oddziaływaniem słońca, dlatego ważne jest, by był przewożony i przechowywany w nieuszkodzonych, fabrycznych opakowaniach.

Gdy mierzymy się z koniecznością dopasowywania warstwy izolacyjnej, warto wziąć pod uwagę także taki aspekt, jak jej grubość. Cieńszą warstwę łatwiej jest np. docinać.

W takiej sytuacji sprawdzi się styropian pasywny, np. produkowany przez Styropmin Passive Pro 33 - jego bardzo dobre parametry izolacyjności (to, ile ciepła zatrzymuje) sprawiają, że potrzeba go mniej od styropianu uniwersalnego.

Styropmin Passive Pro 33
Styropian pasywny Styropmin Passive Pro 33 jest cienki i ma świetne parametry izolacyjności

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że wybór estetycznych materiałów wpływa na funkcjonalność domu. Widać to na przykładzie budynku, który ma być samowystarczalny energetycznie.

Jeśli wkładamy dużo wysiłku w to, by dom zużywał mało energii i korzystał z jej odnawialnych źródeł, zaczynamy szukać takich rozwiązań architektonicznych, które będą temu sprzyjać.

W przypadku ocieplenia, im bardziej skomplikowana bryła budynku, tym więcej pracy trzeba włożyć w dopasowanie warstwy izolacyjnej, i odwrotnie - im więcej prostych powierzchni, tym mniej manewrowania. Wybór domu nowoczesnego, o prostej, oszczędnej formie to także często wybór domu praktycznego - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.Źródło i zdjęcia: Styropmin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum