Jak zapobiec powstawaniu plam na drewnianej elewacji?

Drewno, bez względu na swoją postać, ulega drobnym zmianom pod wpływem czynników atmosferycznych. Jeśli chcemy je mieć pod kontrolą, zwłaszcza na elewacji domu, zabezpieczmy je odpowiednimi środkami. Unikniemy wtedy m.in. powstawania ciemnych plam. Jak to zrobić? Jak zapobiec powstawaniu plam na drewnianej elewacji?

Jak zapobiec powstawaniu plam na drewnianej elewacji?
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Szkolna 62D 62-023 Robakowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Od zmiany objętości przez wilgotność powietrza po przemianę kolorystyczną pod wpływem promieni UV - każdy kawałek drewna ulega ciągłym przemianom i staje się przy tym jedyny w swoim rodzaju. Jednak nie każda zmiana musi nam się podobać, szczególnie jeśli wpływa na efekt wizualny naszego domu.

Powstawanie plam na drewnianej elewacji

Skąd biorą się ciemne plamy na drewnianej elewacji? Pochłaniane przez drewno zanieczyszczenia połączone z wodą sprzyjają powstawianiu naleciałości na powierzchni niezabezpieczonych desek elewacyjnych lub tarasowych. Podobne zjawisko można zauważyć na kamienicach oraz na murach.

Jedną z najważniejszych zalet drewna jest fakt, że oddycha. Niestety, coraz częściej te zielone płuca wypełnione są powietrzem, którego czystość pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji lepiej zapobiegać, niż w przyszłości leczyć naszą elewację - warto więc zawczasu chronić powierzchnię drewna za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu - mówi Darina Lazarova, ekspert od drewnianych tarasów i elewacji w firmie JAF Polska.

Zabezpieczenie, np. lazurą olejną, aplikujemy bezpośrednio po montażu. Jeżeli od tego momentu minęło już trochę czasu, to przed olejowaniem dokładnie czyścimy całą powierzchnię. Zanieczyszczenia powierzchniowe sprzątamy za pomocą twardej szczotki z tworzywa.

Następnie myjemy deski przy użyciu odpowiednich środków i porządnie spłukujemy. Teraz czekamy do wyschnięcia, a jeśli na wierzchu pozostał półprzezroczysty film - usuwamy go przed dalszą obróbką. Ewentualnie szlifujemy wszystko cienkim papierem ściernym, żeby uzyskać jednolitą powierzchnię.

Pochłaniane przez drewno zanieczyszczenia połączone z wodą sprzyjają powstawianiu naleciałości na powierzchni niezabezpieczonych desek
Pochłaniane przez drewno zanieczyszczenia połączone z wodą sprzyjają powstawianiu naleciałości na powierzchni niezabezpieczonych desek

Nakładanie oleju ochronnego

Kiedy faktura drewna będzie gotowa, kolejnym krokiem staje się nałożenie dwóch warstw oleju. Zrobimy to przy użyciu szczotki lub gąbki. W tym czasie należy rozprowadzać go równomiernie na całej długości desek - tak, aby uniknąć miejscowego nakładania się warstw.

Następnie nadmiar wycieramy i po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy kolejną. Pigment z czasem wypłukuje się pod wpływem wody i opadów atmosferycznych, jednak regularne czyszczenie desek z kurzu oraz zalegającego brudu znacząco wydłuża trwałość ochrony.

Deski mogą zabrudzić się także przy niewłaściwym montażu - zwłaszcza przez bliski kontakt z opiłkami metalu, na przykład ze szlifierki.

Pył z żelaza w kontakcie z wodą zabarwia drewno. Najtrudniejsze do usunięcia bywają lepkie i tłuste plamy od oleju, które wnikają głęboko w strukturę drewna. Jednak materiał ten ma to do siebie, że możemy go ponownie odświeżyć, przez co będzie wyglądał jak nowy - dodaje Darina Lazarova.

Szarzenie drewna i jego twardnienie

A co, gdy na drewnie pojawią się już niepożądane przez nas plamy? Jak się okazuje, nie trzeba robić nic, aby pozbyć się ich z powierzchni naszego materiału. W zasadzie wystarczy poczekać, aż czas zrobi swoje.

Drewno stopniowo szarzeje pod wpływem promieni UV. Dzieje się tak ze względu na zawartą w nim ligninę, która odpowiada za zwartość jego struktury, nadając drewnu naturalną sztywność oraz twardość. Zawdzięczamy jej również srebrzystą patynę, która z czasem pokrywa oraz dodatkowo chroni powierzchnię nasłonecznionych desek.

Warto chronić powierzchnię drewna przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu
Warto chronić powierzchnię drewna przed czynnikami atmosferycznymi za pomocą oleju podkładowego z dodatkiem pigmentu

Drewno to niezwykły materiał, który pod wpływem różnych czynników ulega pewnym przemianom, nadając drewnianej elewacji zupełnie nowy charakter. Jeżeli jednak nie chcemy, by zmieniała ona swój wygląd, warto wcześniej zabezpieczyć ją za pomocą stworzonych do tego środków - na przykład takich jak z oferty JAF Polska, które pomogą w ochronie drewna, jak i w jego odpowiedniej pielęgnacji.

Źródło i zdjęcia: JAF Polska