PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jaki gatunek drewna wybrać na schody drewniane?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Schody drewniane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak dopasować je do stylu pomieszczeń i sprawić, by były trwałe i wygodne? Jaki wybrać gatunek drewna, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? O materiałach na schody opowiada ekspert od tarcicy z firmy JAF Polska.

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne.

Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli na duże obciążenia i na ścieranie, a także na przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i na wiele innych zdarzeń.

Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensuje imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe - barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy - mówi ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Ostatnimi czasy popularne są schody z wangami malowanymi na biało - zwłaszcza na rynku skandynawskim - których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą stopnie są wsuwane lub nasadzane. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie.

Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiedzie modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Znany jest również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami.

Drewniane schody są doskonałą inwestycją na lata
Drewniane schody są doskonałą inwestycją na lata

Schody samonośne, dywanowe i schody betonowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca. Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu, dlatego, oprócz schodów betonowych, popularne są drewniane schody samonośne.

Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Pomimo, że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Jak sama nazwa wskazuje, spocznik wyznacza miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt - wyjaśnia ekspert z JAF Polska.

A jak wygląda konserwacja schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy lakier oraz olej. Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania są na niej mniej widoczne. Olej możemy łatwo uzupełnić i przeprowadzić miejscową renowację.

Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej.

Schody drewniane
Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie - z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie

Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody mają trudno dostępne zakamarki, dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja i pielęgnacja drewna. Solidnie zabezpieczne schody drewniane dają satysfakcję z każdym pokonywanym przez nas stopniem.

Drewniane schody są doskonałą inwestycją na lata. Wykonane z najlepszych gatunków drewna oraz odpowiednio pielęgnowane, zapewniają nie tylko bezproblemowe użytkowanie, ale i wyjątkowo elegancki wygląd dopasowany do każdego wnętrza.

Źródło i zdjęcia: JAF Polska