PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Masy samopoziomujące, betonowe i żywiczne

Jak naprawić beton na balkonie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jak przeprowadzić naprawę betonu? Jakie produkty będą nam do tego potrzebne? Opowiadamy o naprawie betonu i o tym, że wcale nie jest trudna.

Balkon to miejsce, które w szczególności jest narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych - opady i ujemne temperatury wywołują degradację betonu, mogą powodować jego pękanie, utratę właściwości mechanicznych oraz korozję zbrojenia.

Jak należy postępować, kiedy pojawiają się ubytki na betonie? Przedstawiamy najważniejsze działania.

Beton to podstawowy materiał konstrukcyjny, z którego wykonywane są płyty balkonowe. Każdego dnia narażone są na wiele czynników, które mogą prowadzić do ograniczenia ich funkcji użytkowych, a w skrajnym przypadku - nawet do awarii budowlanej.

Na korozję elementów żelbetowych, poza czynnikami atmosferycznymi, np. kwaśnymi deszczami, mają również wpływ: porowatość, kapilarność i powierzchniowe uszkodzenia betonu, a także niewystarczająca grubość otuliny zbrojenia.

Ryzyko korozji wzrasta również w przypadku, kiedy pH otuliny spada poniżej 12. Głębokie ubytki i widoczne, skorodowane zbrojenie psują także efekt wizualny balkonu. Jakie kroki należy podjąć, by naprawić uszkodzone elementy betonowe?

Stan betonu i oczyszczanie jego powierzchni

Pierwszym krokiem w walce z uszkodzonymi płytami betonowymi na balkonie jest wykonanie ekspertyzy - wtedy można ustalić co jest przyczyną korozji, dobrać odpowiednie materiały, a następnie ustalić dalszy plan działania.

By naprawa betonu była skuteczna, należy odkuć wszelkie niezwiązane z podłożem, uszkodzone i skorodowane elementy.

W uzasadnionych przypadkach niezbędne jest odkrycie otuliny betonowej wokół stali zbrojeniowej do głębokości 2-3 cm w celu usunięcia nie tylko powierzchownych uszkodzeń, ale także tych głębszych.

Pręty zbrojeniowe należy oczyścić z brudu i korozji. Najefektywniejszym sposobem będzie użycie do tego celu wiertarki lub szlifierki wyposażonej w odpowiednią końcówkę do czyszczenia. Jeśli jednak nie ma możliwości zastosowania takiej metody, zbrojenie należy wyczyścić ręcznie, za pomocą szczotki stalowej i papieru ściernego.

Produkty do naprawy betonu

Kolejne etapy po oczyszczeniu to:

  • zabezpieczenie antykorozyjne prętów,
  • wykonanie warstwy sczepnej na styku starego i nowego betonu,
  • wypełnienie ubytku zaprawą naprawczą,
  • wyrównanie jej za pomocą masy szpachlowej.

By mieć pewność, że każde z działań zostanie przeprowadzone dokładnie, warto postawić na sprawdzone produkty.

Marka WEBER przygotowała rozwiązania, dzięki którym do wykonania wszystkich etapów naprawy betonu na balkonie wystarczą zaledwie dwa produkty.

Pierwszy z nich - weberep KB duo - służy do wykonania warstwy ochronnej przed korozją oraz do wykonania warstw sczepnych pomiędzy podłożem betonowym a zaprawą naprawczą PCC. Cechuje go krótki czas schnięcia i bardzo dobra przyczepność.  

Produkt do naprawy betonu - weberep KB duo

Przygotowane i oczyszczone wcześniej zbrojenie wystarczy pokryć najpierw jedną warstwą produktu weberep KB duo, a następnie po jej wyschnięciu nałożyć drugą.

Wykonana w ten sposób powłoka zabezpieczająca jest idealnym podłożem do aplikacji kolejnej warstwy weberep KB duo, która tym razem posłuży jako mostek sczepny.

Kolejnym produktem marki WEBER, którego użycie jest niezbędne podczas właściwego etapu renowacji uszkodzonego betonu, jest weberep R4 duo. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością mechaniczną, co wpływa na trwałość wypełnienia, a także bardzo dobrym uziarnieniem, które ułatwia proces wygładzania. 

weberep R4 duo

Należy nałożyć go przy użyciu szpachelki lub pacy na świeżą warstwę sczepną wykonaną z weberep KB duo. Masa weberep R4 duo powinna zostać wciśnięta w ubytki i formowana do osiągnięcia pożądanego efektu.

Produkt ten może być także użyty także wtedy, kiedy niezbędne będzie wygładzenie i wyrównanie naprawionego podłoża. W tym celu powierzchnia powinna być zwilżona, a do aplikacji wystarczy użyć pacy lub rakli.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum