Rozwiązania techniczne, które zastosowano w nowych pompach Ferro są zgodne z Rozporządzeniem Komisji (WE) NR 641/2009 w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, w którym określono szczegółowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej pomp cyrkulacyjnych. W Rozporządzeniu podkreśla się, iż pompy cyrkulacyjne zużywają dużą część energii stosowanej w systemach grzewczych budynków, a także, iż większość z nich działa bez przerw,niezależnie od zapotrzebowania na ogrzewanie. Dlatego też,tak ważne jest zastosowanie rozwiązań zmierzających do wprowadzania na rynek pomp energooszczędnych.
Oba modele pomp marki Weberman zapewniają, w porównaniu z pompą starego typu, oszczędności energii elektrycznej nawet do 80%. Dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury odpowiadającemu za włączanie i wyłączanie trybu nocnego pompy umożliwiają dodatkową oszczędność energii w instalacjach z kotłami na paliwo stałe niewyposażonymi w automatykę sterującą. Istotną cechą obu modeli jest zapamiętywanie w przypadku braku zasilania, ostatniego nastawionego trybu, a także specjalnie zmodyfikowany wał zapobiegający blokowaniu się pompy po dłuższym postoju.
W przypadku pompy GPA25-40-180 wydajność wynosi maksymalnie 2,4 m³/h, maksymalna wysokość podnoszenia to 4,1 m a pobór mocy od 5 do 22W. Maksymalny przepływ dla modelu GPA25-60-180 to3 m³/h, maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 6,2 m, natomiast pobór mocy od 5 do 45W.
Pompy mogą pracować w różnych trybach. AUTO, w którym następuje automatyczne dostosowanie ciśnienia i wydajności pompy do zapotrzebowania ze strony instalacji. Praca w tym trybie pozwala na optymalne zużycie energii i zalecana jest w przypadku klasycznej dwururowej instalacji ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego. W trybie BL1 i BL2, domyślnie zalecanym do instalacji jednorurowych, opcjonalnie także do dwururowych wysokość podnoszenia dostosowana jest do aktualnego przepływu w instalacji. HD1 i HD2 to tryby zalecane, jako opcjonalne dla instalacji ogrzewania podłogowego, zapewniające utrzymywanie stałej wysokości podnoszenia niezależnie od zmian przepływu w instalacji.
I, II, III to tryby ręczne do ustawienia trzech prędkości obrotowych. W wyniku trwającego dłużej niż 2h obniżenia temperatury zasilania w instalacji o ok. 10-15°C (kotły na paliwo stałe bez automatyki sterującej) pompa automatycznie zmienia nastawiony tryb pracy na obniżenie nocne, zapewniające minimalne zużycie energii. Po zarejestrowaniu podwyższenia temperatury zasilania, o co najmniej 10°C pompa powróci do nastawionego trybu pracy i wyłączy obniżenie nocne. Tryb nocny działa tylko z programami pracy automatycznej i dla pomp zainstalowanych na zasilaniu.
Nowe pompy elektroniczne do instalacji grzewczych i solarnych marki Weberman zapewniają wysoką oszczędność energii elektrycznej a także, dzięki zastosowaniu wielu praktycznych rozwiązań, gwarantują bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Gwarancja dla obu modeli wynosi 2 lata.
źródło i zdjęcię: FERRO