Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm

Ogniwa fotowoltaiczne

Znalezione pozycje: 5
Instalacje fotowoltaiczne (PV) to systemy, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotoelektryczne zachodzące w materiałach półprzewodnikowych. Podstawowym z nich jest krzem - polikrystaliczny, monokrystaliczny lub amorficzny. Ogniowo fotowoltaiczne wytwarza prąd stały, aby więc go spożytkować w domu, konieczne jest zastosowanie inwertera (falownika) zmieniającego prąd stały na zmienny. Czytaj więcej
Ogniwa fotowoltaiczne
Instalacje fotowoltaiczne (PV) to systemy, które zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotoelektryczne zachodzące w materiałach półprzewodnikowych. Podstawowym z nich jest krzem - polikrystaliczny, monokrystaliczny lub amorficzny. Ogniowo fotowoltaiczne wytwarza prąd stały, aby więc go spożytkować w domu, konieczne jest zastosowanie inwertera (falownika) zmieniającego prąd stały na zmienny.
Instalacja fotowoltaiczna złożona z 24 paneli
Instalacja fotowoltaiczna złożona z 24 paneli oznacza moc zainstalowaną ok. 6 kWp. O ile jednak nie planujemy korzystania z klimatyzatorów lub pomp ciepła, powinno wystarczyć 3–4 kWp. (fot. archiwum miesięcznika Budujemy Dom

Najczęściej zamontowana w domach jednorodzinnych instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do systemu elektroenergetycznego (mówimy wtedy o instalacji "On-grid"). Przyłącze do sieci elektroenergetycznej należy wyposażyć w inteligentny licznik energii pobranej i oddanej do sieci, aby umożliwić rozliczenie z dystrybutorem energii elektrycznej. Dla właściciela instalacji fotowoltaicznej sieć elektroenergetyczna jest swoistego rodzaju akumulatorem niewykorzystanej w danym momencie energii elektrycznej, wyprodukowanej w instalacji. Wysłaną do sieci energię można bowiem odebrać w późniejszym czasie. Jedynym kosztem posiadacza instalacji PV jest strata części oddanej do sieci energii. Może on odebrać 80% przekazanej energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 kW).

Panele fotowoltaiczne mogą też stanowić zupełnie odrębną instalację, nie przyłączoną do systemu elektroenergetycznego (mówimy wtedy o instalacji "Off-grid"). Wówczas poza inwerterem niezbędne są akumulatory do magazynowania energii w celu wykorzystywania jej później oraz urządzenia kontrolujące poziom naładowania tych akumulatorów.

Średnia żywotność ogniw fotowoltaicznych wynosi około 25 lat. Natomiast koszt instalacji o mocy 3 kW to ok. 20 000 zł, ale instalacja o mocy 10 kW kosztuje ok. 55 000 zł. Zaleca się, aby moc szczytowa instalacji fotowoltaicznej do domu jednorodzinnego nie przekraczała 5 kW. Układ o tej mocy zajmie ok. 33 m2 dachu. Aby określić właściwą wielkość instalacji fotowoltaicznej, musimy znać zużycia energii elektrycznej w domu. Stosunkowo łatwo jest to określić, jeśli już przez pewien czas (minimum rok) w nim mieszkamy. Wówczas możemy oprzeć się na rachunkach za energię elektryczną i na podstawie rocznego zużycia oraz lokalizacji budynku określić optymalną moc instalacji.

Natomiast jeśli stawiamy dom i od razu chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną, to musimy skorzystać z danych statystycznych. Na przykład przyjmując, że 4-osobowa rodzina zużywa około 3600 kWh prądu, to zalecana jest instalacja o mocy 3,7 kWp. Szacunkowa powierzchnia dachu, potrzebna do montażu takiej instalacji, to około 24 m2. Przyjmując cenę energii elektrycznej na poziomie 0,65 zł za 1 kWh, w ciągu 25 lat możemy zaoszczędzić ok. 80 000 zł. Prosty okres zwrotu nakładów - przy założeniu, że cała wyprodukowana energia zostanie zużyta na własne potrzeby - wyniesie nieco ponad 10 lat. Natomiast instalacja off-grid dla naszej statystycznej rodziny i przykładowego domu, ze względu na konieczność magazynowania prądu, inny rodzaj inwertera oraz większą liczbę paneli, będzie droższa co najmniej o 50%.

W chwili obecnej wydaje się, że systemy off-grid nie mają ani ekonomicznego, ani technicznego uzasadnienia. Wyjątkiem są małe instalacje, zapewniające zasilanie awaryjne najważniejszych urządzeń na wypadek przerwy w zasilaniu sieciowym (automatyka kotła i pompa c.o., pompa studzienna, lodówka, minimum oświetlenia, napędy rolet zewnętrznych itp.).

Jeśli chcielibyśmy wykorzystywać energię elektryczną do ogrzewania naszego energooszczędnego domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej, warto wtedy zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp. Wówczas oszczędność zakupu energii elektrycznej w okresie 25 lat wyniesie około 170 000 zł.

dr Arkadiusz Węglarz

Ostatnio dodane produkty
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum