Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

JAF Polska wspiera naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Koło naukowe Eko-Energia założone przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie postanowiło przyczynić się do postępu w branży energii odnawialnej. Pracują nad turbiną Windy - dopasowującej się do zmiennego przepływu wiatru - której projekt wspomogła firma JAF Polska. Badania wykazały, iż wykorzystanie studenckiego dyfuzora pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60%!

JAF Polska wspiera naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie sukcesy odniosła grupa Eko-Energia?
  • Jak JAF Polska wspiera koło naukowe Eko-Energia?

Sukcesy członków grupy Eko-Energia

Celem członków koła Eko-Energii było ukończenie budowy turbiny, do wykonania której posłużył przekazany przez firmę JAF Polska MDF, przed zaprezentowaniem jej na międzynarodowym szczycie klimatycznym Carbon Footprint Summit. Młodzi, polscy wynalazcy z krakowskiej uczelni osiągnęli swój cel i już w październiku tego roku pokazali projekt światu, przy okazji nawiązując relacje z ekspertami z branży. Co więcej, zmierzyli się z najlepszymi projektami przydomowych turbin wiatrowych także i w Polsce - na stadionie PGE Narodowym. Projekt przyniósł też kilka sukcesów w konkursach studenckich i inżynierskich:

  • II miejsce w kategorii Ecology w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2021,
  • I miejsce w kategorii Eko-StRuNa 2021 
  • nagrodę główną konkursu StRuNa oraz tytuł Projekt Roku 2021.
Koło naukowe Eko-Energia obok turbiny Windy
W górnej części turbiny widnieje logo JAF Polska fot. JAF Polska

Aktualnie, razem z Urzędem Miasta Kraków, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica będą prowadzić lekcje dla dzieci, poruszając w przystępny sposób zagadnienia energetyki odnawialnej. W 2022 roku planują rozpoczęcie budowy kolejnej turbiny wiatrowej oraz tunelu aerodynamicznego. Z nowym projektem wystartują w zawodach International Small Wind Turbine Contest w Holandii. Jak mówi wiceprzewodnicząca koła — Marcelina Wiśniewska – studenci po raz kolejny zamierzają podejść do tematu nieszablonowo i zaproponować innowacyjne rozwiązanie w kwestii pracy turbin wiatrowych.

Konstrukcja turbiny Windy

Formy do prototypu Windy zostały wykonane z podarowanych płyt MDF, a turbinę z dumą zdobi logo JAF Polska.

Wierzymy, że będziemy mogli jeszcze pomóc Eko-Energii w dalszych pracach. Bardzo kibicujemy temu projektowi i jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań. Odnawialna polityka energetyczna to szansa, aby odmienić losy świata - mówi Magdalena Andrearczyk z firmy JAF Polska.

 

źródło i zdjęcia: JAF Polska