Podstawowym modułem ściennym jest panel z j. angielskiego zwany SIP, co oznacza strukturalny panel izolacyjny. Domy z paneli SIP budowane są już od dziesięcioleci - głównie w USA, ale od kilkunastu lat uznanych także w Europie.
Panel SIP to materiał budowlany składający się z warstwy izolacji termicznej - w tym przypadku styropianu klasy EPS 100 038 i zewnętrznej warstwy osłonowej, którą stanowi płyta "MgO Fire".
"MgO Fire" to płyta magnezowo-włóknista mająca bardzo dobre parametry fizyczne, jest odporna na działanie ognia i wody. Jest także przyjazna środowisku, gdyż jej skład stanowią tylko surowce naturalne. W procesie produkcji zużywana jest niewielka ilość energii - najmniej ze wszystkich konstrukcyjnych płyt budowlanych. Sposób pasowego klejenia paneli pozwala ścianie oddychać - paroprzepuszczalność płyty MgO Fire porównywalna jest do tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego. Te cechy płyty mają duży wpływ na komfort użytkowania zbudowanego z niej domu.
Kolejnym elementem domu prefabrykowanego jest lekka belka konstrukcyjna zastosowana jako słupek ściany oraz belka stropowa. Specjalna belka konstrukcyjna typu H ma dużą wytrzymałość mechaniczną przy swojej niewielkiej wadze.
Na miejsce budowy dostarczane są gotowe, dopasowane do siebie prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym elementy. Zaletą tych elementów jest ich lekkość (max. 40 kg), co umożliwia budowanie domu bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego typu dźwig, podnośnik HDS itp.
Szybkość i łatwość budowy jest jedną z najważniejszych cech tego systemu. Dom do 35 metrów kwadratowych ekipa czteroosobowa jest w stanie wznieść do stanu surowego zamkniętego zaledwie w ciągu 4-5 dni. W ciągu kolejnych dwóch tygodni dom gotowy jest do zamieszkania w standardzie podstawowym obejmującym wykończenie elewacji, instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną.
Ściany wewnętrzne obłożone płytą gipsowo-kartonową, a ściany łazienki pokryte płytą cementowo-włóknistą. W takim standardzie do dyspozycji jest budynek o powierzchni użytkowej 30 m2, na które składa się sypialnia o powierzchni 9,5 m2, salon z aneksem kuchennym o powierzchni 18,5 m2 i łazienka o powierzchni 2 m2.
Projekty domów obejmują obecnie dwa rozwiązania. Pierwszy z dachem dwuspadowym, a drugi z dachem płaskim. Dom z dachem płaskim to rozwiązanie dla osób wielbiących prostą formę tzw. styl minimalistyczny. Dla tych, którzy wybierają bardziej tradycyjną formę jest projekt z dachem dwuspadowym. W tym przypadku uzyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową poddasza, jako pomieszczenia na np. sprzęty i odzież sezonową.
Projekty małych domów "na zgłoszenie" to budynki o dobrych parametrach energetycznych - współczynnik przenikania ciepła dla ściany U < 0,30, a dla stropu U < 0,2. Dodatkowa możliwość dobudowania tarasu daje wystarczającą powierzchnię życiową przynajmniej dla dwóch osób.
Firma Fasada System Sp. z o.o. opracowuje obecnie projekty systemu budowania w oparciu o panel SIP i belkę typu H. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaproponować budynki mieszkalne o dużych powierzchniach użytkowych.
źródło i zdjęcia: Fasada System