Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Odpowiednia termoizolacja ochroni przed chłodem

Podstawą komfortu zimą jest ciepły dom lub mieszkanie. Choć przez kilka lat hasło "termomodernizacja" odmieniono przez wszystkie przypadki, wiele osób wciąż uwagę poświęca temu, jak dogrzać dom, a nie temu, jak maksymalnie wykorzystać ciepło, które mają już do dyspozycji. A temu przecież służy docieplenie.

Odpowiednia termoizolacja ochroni przed chłodem
Styropmin Styropian
www.styropmin.pl
Styropmin Styropian
Dane kontaktowe:
25 759 32 23
Sosnkowskiego nr 71, 05-300 Mińsk Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Często najsłabszym ogniwem okazuje się planowanie. Odwlekamy decyzję np. o pracach remontowych wtedy, kiedy jest na nie czas, a gdy temperatura spada poniżej zera, pozostają nam doraźne rozwiązania - mówi Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Prac związanych z ociepleniem domu styropianem nie prowadzi się, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 5 stopni Celsjusza, nie oznacza to jednak, że zima jest martwym okresem. To najlepszy czas, aby zaplanować roboty remontowe na kolejny sezon budowlany.

Po pierwsze, projekt

Każdy dom jest inny, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię i ciepło. Nawet podobne budynki wykonane w tej samej technologii mogą się różnić pod tym względem, dlatego do znudzenia powtarzamy, że pierwszym, podstawowym i niezbędnym krokiem jest przeprowadzenie audytu energetycznego domu - podkreśla Renata Ciszewska.

Celem audytu energetycznego jest więc znalezienie wszystkich słabych punktów domu, przez które ucieka ciepło i wskazanie optymalnego oraz ekonomicznego rozwiązania. Audyt to zatem podstawa projektu termomodernizacji. Projekt powinien wskazać zakres prac termomodernizacyjnych i materiały, które będą wykorzystane.

Łatwo można to wyjaśnić na przykładzie styropianu. Dobry projekt powinien określić parametry styropianu, z których kluczowy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tzw. lambda oraz grubość warstwy izolacyjnej, bo właśnie te dwa czynniki będą miały wpływ na ostateczną efektywność ocieplenia - podkreśla kierownik laboratorium w Styropminie.

Po drugie, materiały

Uniwersalnym styropianem wysokiej jakości jest np. Fasada Pro 40. Ma bardzo szerokie zastosowanie - sprawdza się przy ocieplaniu ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu dwóch najpopularniejszych metod (lekkiej-mokrej i lekkiej-suchej). Można nim izolować dachy krokwiowe, podłógi na legarach, stropodachy wentylowane, loggia balkonowe, a wszystkie mostki termiczne.

Gdy wszystko jest zaplanowane, można kupić styropian. Moment zakupu zależy od tego, czy materiały jest gdzie przechować.

Styropian jest wrażliwy na światło słoneczne i chociaż zimą jest go mniej, styropian lepiej magazynować w miejscu, w którym będzie osłonięty. Warto też zadbać, by oryginalne opakowanie się nie zniszczyło.

źródło i zdjęcia: Styropmin