Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Industrialne aranżacje kuchni i łazienek

Polacy coraz częściej wybierają loft jako przestrzeń do życia, zaraz po domu jednorodzinnym. Jak więc ją urządzić, aby pofabryczny styl nie był zbyt surowy, czy nawet przytłaczający?

Industrialne aranżacje kuchni i łazienek
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
ferro.pl
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7, 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co wyróżnia styl loftowy?

W wielkim skrócie: jak największe, otwarte przestrzenie, ceglane ściany, beton, metal, minimum dodatków i dekoracji. Częste są  także poprowadzone po ścianach rury, czy kable, a wiec wszystko to, co kojarzy się z klimatem starej fabryki.

Jak więc urządzić kuchnię i łazienkę w tym stylu?

Połączenie materiałów w kuchni

Industrialne kuchnie są najczęściej połączone z częścią jadalnianą i otwarte na salon. Z jednej strony stwarzają pole do popisu, jeśli chodzi o wyposażenie, czy organizację poszczególnych stref przeznaczonych do prac kuchennych. Z drugiej strony taka przestrzeń bywa trudna do zaaranżowania, zwłaszcza, gdy mają tu dominować zimne kolory. Przy urządzaniu loftowej kuchni trzeba umiejętnie zestawić elementy typowo industrialne z tymi, które złagodzą pofabryczny klimat.

Dobrym rozwiązaniem będzie więc wprowadzenie do wnętrza drewna, które ociepli wnętrze. W takiej kuchni najlepszym wyborem będą meble z białymi frontami, które dobrze wyglądają w towarzystwie cegły, elementów z czarnego metalu czy betonu. Przy okazji nie kojarzą się ze stylem fabrycznym i dodadzą przytulności pomieszczeniu.

W industrialnych kuchniach nie może zabraknąć stali, np. w postaci okapów kuchennych, czy zlewozmywaków. Firma Ferro oferuje zlewy w różnych rozmiarach i opcjach (jedno- i dwukomorowe, z ociekaczem lub bez). Do nich oczywiście musi być dobrana odpowiednia bateria zlewozmywakowa. Dobrym wyborem jest model Zumba z kolorową, elastyczną wylewką. Bateria ta nie dość, że daje możliwość ustawienia dowolnego kształtu wylewki, to dodatkowo umożliwia jej wymianę na inny kolor.

Oświetlenie takiej kuchni jest najczęściej jedyną dekoracją pomieszczenia. Na rynku znaleźć można wiele modeli lamp stylizowanych na styl industrialny. Przy montażu można zdecydować się na pozornie niedbałe rozmieszczenie kabli, czy nawet "kontrolowane" ich splątanie. W ten sposób staną się charakterystycznym elementem loftowej kuchni.

Łazienkowy soft loft

Łazienka powinna być funkcjonalna, higieniczna i przytulna. Jak więc pogodzić z tym surowość loftu? Dobrym rozwiązaniem będzie więc styl nazywany soft loft, który jest łagodniejszą wersją industrialu.

W takiej łazience nie musi być surowej cegły, betonu i stali, można je zastąpić np. tapetami czy płytkami ceramicznymi. Nadmierny chłód stonować można, podobnie jak w kuchni, poprzez wprowadzenie elementów z drewna.

Niezwykle ważne tu będą detale, które muszą mieć proste formy, a ich ilość powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. W strefie umywalki czy wanny w łazience w stylu soft loft świetnie sprawdzą się natynkowe baterie z serii Algeo Square. Ich funkcjonalnym uzupełnieniem będą akcesoria z linii Grace, minimalistyczne lustra, czy stylizowane na loftowe oprawy oświetleniowe.

źródło i zdjęcia: Ferro