Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Maty grzejne - zastosowanie i montaż, jak sprawdzają się przy bardzo niskich temperaturach?

Maty grzejne nadają się do ogrzewania głównego oraz wspomagającego - uzyskanie tak zwanego efektu ciepłej podłogi. Ich wszechstronność potwierdza fakt montażu na dowolnym etapie inwestycyjnym - zarówno w nowo budowanych obiektach, jak również przy remontach już istniejących pomieszczeń. Dodatkowo mogą być montowane pod najróżniejszymi materiałami wykończeniowymi podłogi włączając w to nie tylko płytki ceramiczne, ale również panele podłogowe, deski warstwowe, wykładziny dywanowe i laminaty oraz żywice epoksydowe. Minimalna temperatura instalacji na poziomie minus 5°C, sprawia, że okres instalacji trwa w zasadzie cały rok.

Maty grzejne - zastosowanie i montaż, jak sprawdzają się przy bardzo niskich temperaturach?
Elektra System ochrony przed śniegiem i lodem SnowTec, SelfTec, FreezeTec, VCDR, VC, VCD
elektra.pl

Maty grzejne doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach, gdyż z uwagi na miejsce instalacji - tuż pod materiałem wykończeniowym podłogi - pozwalają na szybkie osiągnięcie zadanej temperatury. Przewody grzejne w trudnych warunkach instalacyjnych. Przewody grzejne dzięki swej wszechstronności pozwalają na wykonanie wszelkich instalacji od ogrzewania podłogowego po zabezpieczenie przed śniegiem i lodem.

Konstrukcja niektórych typów przewodów (ELEKTRA TuffTec™) jest tak doskonała, że umożliwia nie tylko montaż w ekstremalnie niskich temperaturach nawet do -25°C, ale również pozwala stosować przewody w miejscach, w których są narażone na bardzo wysoką temperaturę (np. montaż w asfalcie), oraz ekspozycję szkodliwych substancji np. bitumów - co pozwala montować ten typ przewodu bezpośrednio na papie - w ogrzewaniu dachów.

Oczywistą jest również odporność na promieniowanie UV – wszystkie dedykowane instalacjom, w których może dojść do penetracji promieni słonecznych przewody grzejne ELEKTRA są odporne na promieniowanie podczerwone (VCDR, SelfTec®PRO, TuffTec™).

Odzyskiwanie zużytego powietrza - ekologiczne domy

Nie jest tajemnicą, że straty ciepła na wentylację są jednymi z większych, a ich kompensacja jest droga i czasochłonna. Ekologiczne domy opierają się na idei termosu. Tak więc trzeba im zapewnić odpowiednią ilość świeżego powietrza i usunąć wilgotne, zużyte powietrze z budynku.

Aby uniknąć niepotrzebnych strat - montuje się w tego typu obiektach system rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza wewnątrz wymiennika centrali wentylacyjnej. Idea jest niezwykle prosta i zakłada że usuwane powietrze - zużyte, ma wstępnie ogrzać powietrze świeże nawiewane do budynku.

Ponieważ w domach termosach wentylacja grawitacyjna odpada, stosuje się wentylację mechaniczną z centralą wentylacyjną i systemem kanałów nawiewno-wywiewnych. Nowoczesne centrale rekuperacyjne pozwalają odzyskać do 95% ciepła ze zużytego powietrza.

Właściwa temperatura w domu -elektryczne systemy grzejne (podłogowe czy ścienne)?

Rozpatrując właściwą temperaturę w domu nie powinniśmy sugerować się jej wartością, bo jednym odpowiada 18 a innym 24 stopnie. Decydującym jest jej pionowy rozkład w pomieszczeniu. Ogrzewanie ścienne jest dobrym aczkolwiek nie idealnym rozwiązaniem, ponieważ nawet biorąc pod uwagę możliwości aranżacji wnętrz, ma ono spore ograniczenia.

Inaczej jest z ogrzewaniem podłogowym, które pozwala na umieszczenie na większej powierzchni, co oznacza mniejszą moc zainstalowaną. Główną przewagą ogrzewania podłogowego jest jednak pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, który jest zbliżony do idealnego, w którym tors i głowa znajdują się w chłodniejszej masie powietrza. Ogrzewanie jest realizowane na dużej powierzchni, ale niższą temperaturą - unikamy więc zjawiska konwekcji i związanego z nią unoszenia drobinek kurzu w pomieszczeniach.

Mówiąc o właściwej temperaturze dla systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego musimy określić maksymalną temp. powierzchni podłogi dla danych pomieszczeń i tak łazienki to 28°C, a pomieszczenia pozostałe do 26°C. Taki poziom zapewni właściwą temp. powietrza i odpowiedni komfort przy minimalnych nakładach kosztów.

 

źródło i zdjęcia: Elektra