Co to oznacza?
W zależności od tego, jakiej wielkości mamy zasobnik np. 80, 100 czy 200 l, możemy w nim zgromadzić taką ilość cieplej wody, który zapewni nam, na co dzień komfort i wystarczającą ilość c.w.u. do obsłużenia wszystkich punktów jej poboru. Dlatego objętość zasobnika powinna być odpowiednio dobrana i zaplanowana, uwzględniając: jednoczesne korzystanie z wody w wielu punktach w domu (np. wanna prysznic, kuchnia), czasu trwania poborów i czasu przerwy między poborami, niezbędny do uzupełnienia ciepła w zasobniku.
Ciepła woda na zawołanie
Do zasobnika można podłączyć instalację cyrkulacji c.w.u., która sprawia, że z w punktach poboru mamy ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu. Przy takim rozwiązaniu, jak w każdym przypadku komfort jest kosztowny. Utrzymywanie ciepłej wody w zasobniku i w instalacji związane jest ze stratami ciepła, które muszą być pokrywane przez pracę kotła, co związane jest z dodatkowym zużyciem gazu. Kotły współpracujące z zasobnikami mogą mieć stosunkowo małą moc maksymalną, gdyż ciepło magazynowane jest w objętości zasobnika, a co z tym idzie proporcjonalnie niską moc minimalną i bardziej elastycznie dopasowywać się do zapotrzebowania na moc dla potrzeb c.o., a to w znacznym stopniu podnosi sprawność działania całego systemu grzewczego.
Oprócz nowego w ofercie kotła Victrix EXA 24 x 1 ErP, dostępne są również następujące kotły jednofunkcyjne, spełniające wymagania dyrektywy ErP:
- VICTRIX 12 X TT 2 ErP
- VICTRIX 20 X TT 2 ErP
- VICTRIX SUPERIOR 32 X 2 ERP
oraz kolejna nowość w ofercie Immergas:
- VICTRIX MAIOR 35 X TT 1 ERP
źródło i zdjęcia: Immergas