Ponadczasowe piękno łazienkowego wnętrza dzięki Grupie Armatura

Z uwagi na specyfikę wyposażenia, całkowita zmiana aranżacji łazienki wymaga zwykle czasochłonnych i kosztownych działań. Przedstawiamy kilka porad, które ułatwią urządzenie wnętrza tak, by zyskało ono ponadczasowy charakter, zachwycając przez lata.

Ponadczasowe piękno łazienkowego wnętrza dzięki Grupie Armatura
KFA Armatura Armatura sanitarna
Dane kontaktowe:
25 44 200
Zakopiańska 72 30-418 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Grzejniki wodne Armatura instalacyjna

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wśród złotych zasad urządzania łazienki, bez względu na styl aranżacji, kluczowe znaczenie ma dbałość o dopasowanie ceramiki pod względem kolorystyki i linii brył, zachowanie minimalnych odległości pomiędzy elementami wyposażenia, gwarantujących komfort użytkowania oraz wybór rozwiązań pozwalających na regulację jego funkcji według indywidualnych preferencji domowników, np. natrysku z kilkustopniową regulacją intensywności strumienia. Często jednak, urządzając wnętrze, zapominamy o idei ponadczasowości na rzecz zachwytów nad sezonowymi trendami. Tym, którzy obawiają się, że chwilowe fascynacje spowodują szybką chęć zmiany wystroju, polecane są bezpieczne rozwiązania. Jakie style pozwolą uzyskać zachwycający efekt na lata?

Łazienka w bieli

Biel nieodłącznie wiąże się z ideą ponadczasowości wnętrza. Kolor ten doskonale sprawdza się w przypadku dużych elementów, takich jak sanitariaty, meble łazienkowe czy kafelki ścienne. Dla kontrastu warto zestawić je z elegancką, chromowaną armaturą. Biel stanowi także doskonałe tło dla wyróżniających się odcieniem dodatków, których niekosztowna wymiana pozwoli odświeżyć i ożywić wygląd wnętrza.

Biel nieodłącznie wiąże się z ideą ponadczasowości wnętrza

Dzięki jasnej kolorystyce, pomieszczenie nabierze także optycznej lekkości. Aby jednak mieć pewność, że wraz z upływem czasu wyposażenie nie utraci pożądanego odcienia, należy już na etapie wyboru zweryfikować czy jest ono wykonane z trwałych, odpornych na odbarwienie materiałów. W przypadku łazienkowych sanitariatów wysoką trwałością cechuje się szkliwiona ceramika sanitarna. Kupując meble warto natomiast zwrócić uwagę czy ich powierzchnia jest pokryta ochronnym lakierem, odpornym na zarysowania i działanie środków czyszczących.

Łazienka minimalistyczna

Minimalizm, jako trend wnętrzarski cieszący się od lat niesłabnącą popularnością, znajdzie uznanie zwolenników ponadczasowej elegancji. Dzięki wyeliminowaniu zbędnych elementów, pomieszczenie nabierze przestronności, gwarantując tym samym wysoką wygodę funkcjonowania. Jakie wyposażenie sprawdzi się w tego typu łazience? – Jednym z rozwiązań stworzonych z myślą o minimalistycznym wystroju jest armatura podtynkowa. Poprzez zabudowanie w ściennej wnęce elementów przyłączeniowych, widoczny pozostaje jedynie uchwyt baterii i ozdobna rozeta. W przypadku kabiny prysznicowej, wiąże się to także ze znaczną oszczędnością miejsca – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W kwestii zakupu miski sedesowej i bidetu warto zdecydować się natomiast na warianty podwieszane. Mocowanie przy pomocy stelaża podtynkowego pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny „lewitowania” elementów – dodaje ekspert. Idealnym wzbogaceniem tego typu ceramiki będą wiszące meble w formie oszczędnych wzorniczo słupków. Minimalistyczny efekt dopełni stonowana kolorystyka – biel lub paleta eleganckich szarości.

Łazienka retro

Piękno dawnych lat zachwycające przez wiele sezonów? To możliwe dzięki aranżacji łazienki inspirowanej stylem retro. W tego typu aranżacjach królują przede wszystkim oryginalne zdobienia i dbałość o detal. Elementów tych warto szukać np. w stylizowanej armaturze. Smukłe wannowe warianty podłogowe wyposażone w rączkę natrysku z ceramicznym wykończeniem czy baterie umywalkowe z dekoracyjnymi uchwytami z oznaczeniami temperatury pozwolą przywołać styl przeszłych lat. Ciekawym uzupełnieniem będzie także nablatowa umywalka o formie stylizowanej na misę czy balię lub wyróżniająca się podobnym kształtem wolnostojąca wanna, oparta na pozłacanych nóżkach. Wystrój retro znajduje często zastosowanie w przypadku przestronnych salonów kąpielowym. W pomieszczeniach o dużym metrażu możemy więc umieścić ozdobną toaletkę. 

Łazienka w stylu skandynawskim

Styl skandynawski narodził się w odpowiedzi na wymagające warunki z jakimi zmagają się mieszkańcy północy Europy. Przestronne, jasne wnętrza rekompensują – szczególnie zimą, ograniczony dostęp do światła słonecznego.

Styl skandynawski narodził się w odpowiedzi na wymagające warunki z jakimi zmagają się mieszkańcy północy Europy

Dobór naturalnych materiałów i prostych, rzeźbiarskich form stanowi natomiast wzorniczą inspirację pięknem przyrody.

- "W tego typu łazienkach oszczędna estetyka, idąca w parze z wysokim poziomem funkcjonalności przejawia się przede wszystkim w instalacji odpowiedniego wyposażenia, takiego jak minimalistyczne deszczownie z możliwością zmiany intensywności strumienia czy meble w formie prostych segmentów o ciepłej kolorystyce drewna". – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– "Oszczędnego wzornictwa warto szukać także wśród armatury w kolorze chromu, np. modeli w których prosta wylewka osadzona jest na inspirowanym geometrią korpusie". – dodaje ekspert.

Łazienka inspirowana naturą

Pokrewnymi dla stylu skandynawskiego są inspiracje przyrodą, wykorzystywane w łazienkowych wnętrzach głównie w zestawieniu naturalnych materiałów. Meble z drewna kontrastujące z surowymi betonowymi ścianami lub kamiennymi gresami to połączenie intrygujące zarówno pod względem faktury, jak i kolorystyki.

Pokrewnymi dla stylu skandynawskiego są inspiracje przyrodą, wykorzystywane w łazienkowych wnętrzach głównie w zestawieniu naturalnych materiałów

Naturalne barwy ziemi – zielenie, brązy i szarości stanowić będą estetyczne tło dla chromowanej armatury i śnieżnobiałej ceramiki. Efekt dopełnią ozdobne akcesoria, takie jak wiklinowe kosze, ratanowe krzesło czy plecione koszyki na akcesoria i kosmetyki. W łazience inspirowanej naturą nie powinno zabraknąć także żywej roślinności. W wilgotnych warunkach zastosowanie znajdą fikusy lub filodendrony.

źródło i zdjęcia: Grupa Armatura