Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Xella Polska: Ściany działowe z betonu komórkowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty 2015-07-03

Beton komórkowy z racji swojej niskiej gęstości, a co za tym idzie lekkości i łatwości w obróbce, to jeden z najlepszych materiałów do budowy ścian działowych. Nie obciąża stropów, a przy tym poddaje się wszelkim zmianom aranżacji wnętrz. Duże formaty dostępnych na rynku bloczków pozwalają na szybkie wznoszenie przegród, znacznie sprawniej od innych technologii.

Bloczki z betonu komórkowego to już sprawdzony materiał do budowy ścian zewnętrznych. W tym segmencie rynku budowlanego ten materiał cieszy się dużym powodzeniem z racji swojej jednej z najistotniejszych właściwości – dobrej izolacyjności termicznej. Znaczna porowatość betonu komórkowego, powoduje że stawia bardzo duży opór na drodze ucieczki ciepła przez ścianę. Nic dziwnego, że otrzymał etykietę materiały energooszczędnego.

Ta jego szczególna właściwość przyćmiła inne, zwłaszcza te, które powodują, że jest to materiał świetnie sprawdzający się do wznoszenia wszelkiego rodzaju ścian wewnętrznych – w tym ścian działowych i przepierzeń.

Dzielenie przestrzeni

Obok ścian konstrukcyjnych – ściany działowe stanowią najważniejsze w kształtowaniu przestrzeni budynku przegrody. Z racji ich funkcji głównie samonośnej – nie przenoszą obciążeń ze stropu, czy wyższych kondygnacji – często tratuje się je po macoszemu. Zapomina się, że one również stanowią o komforcie mieszkania, czy pracy w pomieszczaniu, a na etapie budowy – są istotnym elementem w budżecie inwestycji.

Idealna ściana działowa to taka, która jest lekka i nie obciąża znacząco konstrukcji, bo każde dodatkowe kilogramy wymagają większej nośności stropów, co przekłada się na wyższe koszty budowy. Dla deweloperów istotne są też gabaryty – im cieńsza ściana działowa, tym więcej cennych metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Z kolei dla użytkowników ważne są aspekty funkcjonalne: wytrzymałość ścian (np. na uszkodzenia mechaniczne), izolacyjność akustyczna, łatwość w zmianie układu ścian przy reorganizacji funkcjonalnej mieszkania, a także aspekty estetyczne (równa powierzchnia lub ciekawy kształt ściany). Praktycznie we wszystkich tych punktach świetnie sprawdza się beton komórkowy, nierzadko bijąc na głowę inne materiały, jak ceramikę, czy suchą zabudowę.

Po pierwsze: lekkość

Przy planowaniu ścianek działowych warto poszukać lekkich, a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie istniejących np. drewnianych, ma czasem decydujący wpływ na wybór technologii. Polacy od lat stawiają, najczęściej w przypadku istniejących mieszkań, na suchą zabudowę – ściany z płyt gipsowo-kartonowych.

Jednak pod względem lekkości atrakcyjnie prezentują się bloczki z betonu komórkowego. Są one średnio o 60% lżejsze niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty, czy ceramika. To wszystko dzięki niskiej gęstości betonu komórkowego wynoszącej ok. 600 kg/m3 i jego porowatej strukturze. Ale nawet w obrębie samego betonu komórkowego dostępne są produkty o jeszcze niższej gęstości, jak przykładowo bloczki Ytong Interio wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 % mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600. W efekcie ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2.

Oczywiście lekkość materiału to nie tylko mniejsze obciążenie stropu, ale i mniejsze obciążenia dla murarzy, co przekłada się na łatwiejszą i szybszą pracę. To z kolei dla inwestorów istotny czynniki zmniejszający koszty robocizny, który w przypadku domów jednorodzinnych stanowi zazwyczaj ok. 1/3 kosztów całej inwestycji.

Po drugie: tempo

Właśnie tempo budowy ścianek działowych to kolejny istotny czynnik dla inwestorów, niezależnie czy deweloperów, czy osób budujących własne domy. Wspomniane koszty robocizny wyznaczają tutaj pułap oczekiwań.

Pod tym względem beton komórkowy jest jednym z najekonomiczniejszych materiałów budowlanych. Inne technologie wznoszenia ścian bywają bardziej pracochłonne, jak ściany z płyt gipsowo-kartonowych, które wymagają szeregu prac związanych wpierw z montażem konstrukcji profili, potem kolejnych kroków z wypełnieniem ściany i jej wykończeniem. Bloczki z betonu komórkowego poprzez swoją lekkość i niską gęstość są łatwe w murowaniu, ale i obróbce. Przycinanie bloczków do ścian działowych o niewielkich grubościach nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykła piła widiowa. To znacznie skraca czas pracy.

Ytong_Interio_sciana_dzialowa_ciecie_bloczka.jpg

Bloczki z betonu komórkowego klei się zazwyczaj na cienką spoinę poziomą – umożliwia to wysoka dokładność wymiarowa produkowanych elementów. Wiele odmian bloczków ma system łączenia na pióro i wpust, dzięki czemu nie trzeba wykonywać pionowej spoiny, co dodatkowo skraca czas murowania.

Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, które przyspieszają prace murarskie. Wprowadzane są wielkowymiarowe elementy, tak by zużycie bloczków na m2 było jak najmniejsze. Przykładem takiego systemu jest Ytong Interio, który składa się z bloczków o wymiarach 399 mm wysokości na 599 mm długości, przy 115 mm szerokości. Murowanie tymi bloczkami, które dodatkowo mają pióro i wpust, jest 5 razy krótsze niż stawianie ścianek w technologii suchej zabudowy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ytong_Interio_murowanie_sciany_dzialowej.jpg

Im większe elementy, tym szybsze wznoszenie ścianek działowych. Pod tym względem jedne z największych elementów oferuje system Ytong Panel. Pojedynczy panel ma grubość 75 mm lub 100 mm i szerokość 598 mm. Jednak to wysokość elementu stawia go w kategorii gigantów, bo odpowiada wysokości kondygnacji! Dostępne są panele o długości od 2200 do 3000 mm, dzięki czemu można je dostosować do wysokości konkretnej kondygnacji. Czas wznoszenia ściany w tym systemie wynosi ok. 0,2 r-g/m2, co oznacza możliwość uzyskania tempa pracy ponad 3 razy większego niż w przypadku zwykłych technologii murowych, czy ścian w systemach suchej zabudowy. W trakcie jednego dnia roboczego jeden pracownik może wykonać do 40 m2 ścian w systemie Ytong Panel.

Ytong_Panel_montaz_sciany_dzialowej.jpg

Innym czynnikiem przemawiającym za betonem komórkowym w kontekście szybkości prac, jest prostota wykończenia wymurowanej ściany. Bloczki z betonu komórkowego, z racji specyfiki produkcji, to jedne z najdokładniejszych wymiarowo produktów murowych. Budowanie z nich nie wymaga więc przykrywania nierówności grubym tynkiem. Zazwyczaj kończy się na cienkiej warstwie tynku gipsowego o grubości 10-15 mm (minimalnie 8 mm). A niektóre produkty na rynku, jak wspomniane Ytong Panel, umożliwiają bezpośrednie nakładania gładzi polimerowych, farb strukturalnych, a nawet papierowych tapet. Można do nich przyklejać płytki ceramiczne, bez tynku wyrównawczego. Nie wykonując tynków ograniczamy wprowadzanie wilgoci do pomieszczeń. Prace wykończeniowe trwają więcej znacznie krócej.

Ytong_Panel_sciana_dzialowa.jpg

Po trzecie: dowolność kształtowania

Ścianki działowe murowane z bloczków z betonu komórkowego dają duże pole popisu dla wyobraźni projektantów z racji tego, że bloczki to materiał wdzięczny do obróbki. Dają się łatwo przycinać, nawiercać, szlifować i wykańczać. Z bloczków można swobodnie kształtować wszelkie kształty, od krzywizny aż po łuki, które urozmaicając wnętrze domu czy mieszkania. Co więcej z bloczków można wymurować nawet meble – regały na książki, szafki kuchenne czy łazienkowe, a nawet ozdobną obudowę kominka. W miękkim betonie komórkowym można praktycznie rzeźbić.

Ścianom z bloczków można nadawać dowolną wysokość, kształt, co wyróżnia je od mniej „elastycznych” ścian z płyt gipsowo-kartonowych. Zaletą jest też łatwe łączenie bloczków z innymi materiałami wykończeniowymi stosowanymi we wnętrzach jak drewno, szkło, luksfery, płytki ceramiczne. Co więcej, w odróżnieniu od suchej zabudowy, która bywa kłopotliwa w zastosowaniu w pomieszczeniach mokrych, np. w łazienkach, w przypadku betonu komórkowego nie ma obaw, że zaszkodzi mu wilgoć. Ścianki z bloczków można bezpiecznie wznosić w łazienkach czy na basenach bez konieczności stosowania specjalnej izolacji czy impregnatów.

Ytong_obudowa_kominka_murowanie.jpg

Inną zaletą stosowania betonu komórkowego do murowania ścianek działowych jest swoboda w zmianie aranżacji wnętrz. Łatwość budowy przegród i przepierzeń wiąże się również z ich niekłopotliwym wyburzeniem. Dzięki temu można zmienić układ pomieszczeń bez większego problemu. Ściany z bloczków dają więc dużą elastyczność w trakcie użytkowania mieszkania, czy domu.

Mówiąc o swobodzie aranżacji trzeba też wspomnieć o łatwości wprowadzania instalacji w mury z betonu komórkowego. Wykonanie bruzdowania jest bardzo proste, zatem w ścianie z bloczków można szybko poprowadzić np. instalację elektryczną.

Akustyczność

Beton komórkowy ma wiele zalet. Ale trzeba znać jego właściwości, żeby dobrze je spożytkować. Przykładowo pod względem izolacyjności akustycznej materiał ten jest gorszy od np. silikatów. Nie znaczy to, że nie wymurujemy ściany działowej z bloczków z betonu komórkowego, która będzie wystarczająco dobra pod względem akustyki.

Na izolacyjność akustyczną przegrody w dużej mierze wpływa masa materiału – im cięższy, tym lepiej chroni przed przenikaniem hałasu. Beton komórkowy to materiał lekki, ale wbrew obiegowym opiniom, absolutnie wystarczający do budowy ścian działowych w typowych warunkach mieszkaniowych, czy biurowych, gdzie nie ma nadmiernych źródeł hałasu. Według normy, ściany działowe pomiędzy pokojami powinny tłumić hałas o minimum 30 dB. Już cienkie ściany z betonu komórkowego o grub. 7,5 cm – są w stanie spełnić te normy. Z kolei ściany oddzielające pokoje od kuchni, czy łazienek powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziom min. 35 dB. Tutaj zalecane są więc już większe grub. ścian – 10 cm lub 11,5 cm.

Podobnie uważa się obiegowo, że ściany działowe z betonu komórkowego są mało wytrzymałe i trudno na nich wieszać ciężkie szafki. Prawda jest taka, że już grubość 7,5 cm wystarcza do tego, by móc na przegrodzie mocować półki, czy szafki. Oczywiście w przypadku bardzo wysokiej ściany i długiej, mocowanie czegoś wyjątkowo ciężkiego (np. bojler) w samym środku ciężkości przegrody może wymagać zastosowania większej grubości bloczków. Na korzyść przegród z betonu komórkowego działa ich jednorodność. W każdym miejscu ściana ma takie same właściwości, w tym nośność. Bardziej kłopotliwe są materiały drążone, zawierające pustki powietrzne, jak ceramika. W ścianie z bloczków betonowych nie musimy się martwić, w którym miejscu możemy wiercić, czy montować obciążenie. Nie ma też obaw z uszkodzeniami mechanicznymi. Ścianę w z suchej zabudowie łatwo uszkodzić lub wgnieść jej powierzchnię – pod tym względem przegrody z bloczków są znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.

Cienkie formaty

Bloczki z betonu komórkowego występują na rynku w szerokim asortymencie cienkich płytek o grubości 5 cm i małych formatach. Pozwalają one na budowę mniejszych przepierzeń, np. ścianek wydzielających aneksy w obrębie większego pomieszczenia. Przykładowo do wzniesienia ścianki oddzielającej kuchnię od salonu, czy budowy barku.

Ytong_Interio_aranzacja_wnetrza_scianki_dzialowe.jpgCienkie formaty stosowane są do obudowy wanien, pryszniców, stawiania regałów kuchennych, obudowy przewodów kominowych. Sprawdzają się we wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych i remontowych.

Beton komórkowy we wnętrzach

Podsumowując – beton komórkowy to materiał, który z racji swojej niskiej gęstości i lekkości jest wręcz predysponowany do stosowania go jako budulca ścian działowych. Nie obciąża znacząco stropów, a przy tym ma wystarczającą wytrzymałość już przy niedużych grubościach bloczków, by wytrzymać obciążenie ciężkimi szafkami. Choć jest gorszy pod względem izolacyjności akustycznej od cięższych materiałów jak silikaty, to jednak już niewielka grubość ściany z betonu komórkowego wystarczająco chroni przed hałasem z sąsiedniego pomieszczenia w warunkach domowych. Wielkim atutem materiału, wyróżniającym go na tle konkurencyjnych technologii, jest prostota budowy i idąca za tym szybkość wznoszenia przegród. To z kolei przekłada się na niższy koszt robocizny. Architektów nie trzeba przekonywać do bloczków z betonu komórkowego – są bardzo wdzięcznym tworzywem w formowaniu przestrzeni, nie ograniczają wyobraźni projektantów, pozwalając dowolnie kształtować i aranżować wnętrza.

Co ważne, beton komórkowy to bezpieczny, niepalny materiał mineralny o klasie A1 reakcji na ogień – podczas pożaru nie ulega zapłonowi, nie wydziela dymu, nie topi się. Przegrody z bloczków z betonu komórkowego są doskonałym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Tworzą też przyjazny mikroklimat wnętrz.

Więcej informacji na stronie firmy - link tutaj.

źródło i zdjęcie: Xella Polska

 

 

 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum