Styropian podłogowy Instal Panel - izolacja i wygłuszenie w jednym

Podłogi również wymagają odpowiedniej izolacji termicznej, ponieważ to my, mieszkańcy, zasługujemy na komfort termiczny i akustyczny we wszystkich elementach domu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Co więcej, izolując podłogi, zyskujemy nie tylko przyjemne ciepło, ale także większy spokój.

Styropian podłogowy Instal Panel - izolacja i wygłuszenie w jednym
Styropmin Styropian
Dane kontaktowe:
25 759 32 23
Sosnkowskiego nr 71 05-300 Mińsk Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

To, co zwykle nazywamy podłogą, to w rzeczywistości poziome przegrody w budynku, które oddzielają poszczególne kondygnacje. Na przykład piwnicę od piętra lub piętro od poddasza.

– Świadomość, że również te elementy powinny zawierać warstwę izolacji cieplnej rośnie bardzo szybko. Widzimy to wśród naszych klientów. Najczęściej wiedzą, że skuteczna termoizolacja musi być całościowa, bo tylko tak minimalizujemy ryzyko ucieczki ciepła z domu na zewnątrz - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

To wcale nie takie trudne!

Wystarczy pamiętać, że poziome przegrody w budynku muszą wytrzymywać znaczące obciążenia. To po nich chodzimy, ustawiamy meble, sprzęty i inne elementy wyposażenia. Dlatego do ich izolacji stosuje się specjalny rodzaj styropianu, który cechuje się wysoką odpornością na nacisk.

Tego typu materiały nazywane są styropianami podkładowymi. Warto wiedzieć, że ich wytrzymałość na nacisk może się różnić w zależności od rodzaju. Najbardziej wytrzymałe styropiany sprawdzają się w miejscach narażonych na duże obciążenia, takich jak garaże podziemne.

W przypadku domów jednorodzinnych nie potrzebujemy aż tak wymagających parametrów – odpowiedni rodzaj styropianu powinien być określony w projekcie budowlanym.

Ale to nie wszystko. Skoro styropian podkładowy już doskonale izoluje, dlaczego nie wzbogacić go o dodatkowe funkcje? Takie podejście przyświecało marce Styropmin, która stworzyła linię Instal Panel – styropianów podkładowych zaprojektowanych z myślą o ogrzewaniu podłogowym.

Idea była prosta: zoptymalizować zatrzymywanie ciepła generowanego przez system podłogowy i jednocześnie ułatwić jego montaż.

Efekt? Płyty Instal Panel wyposażono w specjalną konstrukcję z warstwą folii zespoloną ze styropianem, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako podkład pod ogrzewanie podłogowe. Są niezawodne, praktyczne i maksymalizują efektywność podłogówki.

Styropian podkładowy DP CS Pro 80.
Styropian podkładowy DP CS Pro 80.

Głośno? Absolutnie nie

Sukces Instal Panel skłonił nas do myślenia: co jeszcze może się tu sprawdzić? Jaką cechę może mieć ten styropian, by był jeszcze bardziej praktyczny? I doszliśmy do wniosku, że warto zaprojektować wariant akustyczny w serii Instal Panel - opowiada Dariusz Pruszkowski.

Na rynku dostępne są już styropiany akustyczne przeznaczone do ocieplania podłóg. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim dodatkowo wyciszają dźwięki uderzeniowe, takie jak tupanie, stukot obcasów czy odgłos upadających przedmiotów.

To szczególnie istotne w łazienkach, gdzie podłogi często wykańczane są twardymi płytkami, które bardziej intensywnie przenoszą dźwięki niż np. drewno.

Ponieważ ogrzewanie podłogowe cieszy się największą popularnością właśnie w łazienkach (oraz kuchniach, które zwykle znajdują się na parterze), Styropmin stworzył Instal Panel w wariancie akustycznym.

To rozwiązanie, które nie tylko zatrzymuje ciepło, ale także zapewnia większy komfort akustyczny, idealnie wpisując się w potrzeby pomieszczeń takich jak łazienki.

Wykorzystanie Instal Panel w wariancie akustycznym sprzyja i zachowaniu ciepła, i wyciszeniu. A te dwie jakości, ciepło i cisza, są kluczowe dla poczucia wygody i komfortu w miejscu, w którym mieszkamy. Miejsce zaciszne kojarzy się też z bezpiecznym. Technologie budowlane próbują odpowiedzieć również na takie potrzeby - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

źródło i zdjęcia: Styropmin

fot. otwierająca: Adobe Stock

Autor
Sebastian Malinowski
Sebastian Malinowski

Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.