Dlaczego warto wybrać termodrewno? Odpowiedź Cię zaskoczy

Świerk i sosna często kojarzą się z miękkim drewnem, wyciekającą żywicą i podatnością na rozwój grzybów. W powszechnej opinii te gatunki, w swojej naturalnej postaci, są uważane za przeciwieństwo egzotycznych rodzajów drewna oraz modrzewia syberyjskiego, które symbolizują estetykę i trwałość. Czy jednak sosna i świerk skrywają potencjał, który może konkurować z egzotykami? O tym, jak go uwolnić, opowiedziała nam Darina Lazarova, ekspert z firmy JAF Polska.

Dlaczego warto wybrać termodrewno? Odpowiedź Cię zaskoczy
JAF Polska Tarasy
www.jaf-polska.pl
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19, 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Termowanie to proces obróbki drewna, polegający na jego podgrzewaniu w specjalnych piecach. Metoda ta pochodzi z Finlandii i wykorzystuje wyłącznie naturalne czynniki, takie jak ciepło i para wodna.

Drewno jest poddawane działaniu wysokiej temperatury, od 160 do 230°C, w obecności pary wodnej przez okres od 48 do 96 godzin. Jednak dopiero termowanie trwające ponad 70 godzin gwarantuje pożądaną jakość materiału.

W trakcie procesu termowania drewna nie stosuje się żadnych chemikaliów, co sprawia, że powstały produkt jest w pełni naturalny, nietoksyczny i odnawialny.

- Proces termowania znacząco poprawia właściwości drewna, zwłaszcza sosny i świerku. Dzięki niemu drewno staje się stabilne wymiarowo, odporne na gnicie i nadaje się do użytku w każdym klimacie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Termodrewno jest w pełni pozbawione żywicy, co eliminuje problem lepkich plam. To doskonały wybór na tarasy i elewacje, a także do saun. Termowane drewno dorównuje wydajnością gatunkom egzotycznym i stanowi świetną alternatywę dla modrzewia syberyjskiego — mówi Darina Lazarova z JAF Polska.

Drewno poddane odpowiedniemu procesowi termowania staje się trwałym i estetycznym materiałem budowlanym.
Drewno poddane odpowiedniemu procesowi termowania staje się trwałym i estetycznym materiałem budowlanym.

Termodrewno - estetyczne i funkcjonalne

Termoświerk wyróżnia się delikatniejszym wyglądem sęków niż Termososna, jednak oba gatunki osiągają porównywalnie wysoką jakość. W trakcie termowania drewno nabiera eleganckiego, ciemnego odcienia, co jest wynikiem karmelizacji zawartych w nim cukrów.

Zmiana koloru przenika całą strukturę drewna, co ułatwia jego późniejszą obróbkę i zapewnia długowieczność. Dzięki procesowi karmelizacji cukry stają się nieatrakcyjne dla szkodników, grzybów i bakterii, co podnosi odporność drewna na biologiczną degradację.

Mimo że drewno staje się lżejsze, zyskuje na funkcjonalności – jego właściwości izolacyjne zwiększają się o 25%, a wilgotność zostaje zredukowana do bezpiecznego poziomu 4-6%.

- Istnieje wiele sposobów termowania drewna, jednak nie wszystkie spełniają normy oraz są zgodne z opatentowaną metodą ThermoWood, co nie gwarantuje takich samych rezultatów. Produkty najwyższej jakości można rozpoznać po znaku towarowym ThermoWood®, który jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA) — podkreśla Darina Lazarova.

Termodrewno z czasem pięknie patynuje, przybierając srebrzysty odcień. Jeśli naturalna zmiana koloru nam odpowiada, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej impregnacji. Dla podkreślenia koloru i struktury można użyć olejowania. Deski można zamocować za pomocą niewidocznego systemu Profix 2.

Termodrewno - ekologiczne i trwałe

Drewno poddane odpowiedniemu procesowi termowania staje się trwałym i estetycznym materiałem budowlanym. Po zakończeniu okresu użytkowania Thermowood, jako produkt w pełni naturalny, może zostać spalony w celu wytworzenia bioenergii lub poddany recyklingowi.

Materiały oznaczone skandynawską etykietą ekologiczną Nordic Swan spełniają wymagania budownictwa ekologicznego, są wolne od metali ciężkich i szkodliwych pestycydów. Termodrewno jest przyjazne dla użytkowników oraz neutralne dla środowiska.

Trwałość jest kluczowym aspektem ekologii. Termososna i Termoświerk marki Lunawood spełniają normy ISO 9001, posiadają znak CE oraz certyfikaty KOMO, TMT i PEFC, a także prawo do używania fińskiego godła i flagi.

Drewno pochodzi z europejskich obszarów, co ogranicza logistykę i zmniejsza ślad węglowy. Cały proces produkcji i dostaw jest zrównoważony i kontrolowany, a wszystkie produkty powstają w Finlandii. W JAF Polska dostępne są termowane deski tarasowe i elewacyjne oraz akcesoria montażowe.

źródło i zdjęcia: JAF Polska