Ekologiczne urządzenia grzewcze - co wybrać do komfortowego ogrzewania domu?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczne urządzenia grzewcze jakie dostępne są na rynku. Wykorzystują one darmową energię odnawialną zawartą w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompy ciepła SAS pracują na naturalnym czynniku roboczym - propanie R-290 co w obliczu zmian jakie czekają czynniki stosowane w pompach ciepła jest szczególnie istotne.

Ekologiczne urządzenia grzewcze - co wybrać do komfortowego ogrzewania domu?
ZMK SAS Spółka z o. o. Monoblokowa pompa ciepła Vesta powietrze-woda
www.sas.busko.pl
ZMK SAS Spółka z o. o. Monoblokowa pompa ciepła Vesta powietrze-woda
Dane kontaktowe:
+48 41-378-46-19
Przemysłowa 3, 28-100 Busko Zdrój, Owczary

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Parlament Europejski chce bowiem docelowo całkowicie zakazać używania jakichkolwiek czynników z grupy f-gaz. Jest to bardzo radykalne posunięcie zważywszy, że niestety większość urządzeń dostępnych na rynku pracuje właśnie na czynnikach syntetycznych. Co taki zakaz będzie oznaczał dla użytkowników pomp ciepła? Może się okazać, że wkrótce serwisowanie ich urządzeń może być wręcz niemożliwe, ze względu na brak dostępności czynnika objętego zakazem.

Projektując VESTĘ od razu postawiliśmy na naturalny czynnik roboczy - propan R290, wiedząc że to on jest przyszłością branży pomp ciepła. Już wtedy wiadome było, że czynniki fluorowane będą musiały ustąpić miejsca tym naturalnym, nie obciążającym środowiska. Propan R290, ma współczynnik GWP = 3; jest to niemal 700 razy mniej niż w przypadku R410a.

Jako producent gwarantujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis urządzeń. Oferowane przez nas pompy ciepła będą służyć przez długie lata, spełniając najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o ich wycofanie i brak możliwości serwisowania.

Gazowe kotły kondensacyjne

W naszej ofercie znajdziecie również kotły gazowe. Kocioł CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) w wersji jednofunkcyjnej zaprojektowano na potrzeby centralnego ogrzewania, z możliwością podłączenia zasobnika CWU. Dwufunkcyjny kocioł CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) został stworzony zarówno do produkcji CWU, jak i centralnego ogrzewania przepływowo za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła. Gazowe kotły SAS cechuje wysoki współczynnik sprawności cieplnej co przekłada się bezpośrednio na niższe zużycie gazu.

Kotły SAS charakteryzuje się wyjątkowo efektywnym wykorzystaniem energii cieplnej, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie gazu
Kotły SAS charakteryzuje się wyjątkowo efektywnym wykorzystaniem energii cieplnej, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie gazu

Możliwość wygodnego sterowania naszymi urządzeniami grzewczymi to jeden z naszych priorytetów. Regulatory pokojowe OpenTherm pozwalają na uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego. Działanie urządzenia polega na inteligentnym, intuicyjnym utrzymywaniu komfortowych warunków w pomieszczeniu zgodnie z ustawionym przez użytkownika harmonogramem lub nastawioną stałą temperaturą. Do naszych kotłów gazowych polecamy regulator pokojowy OpenTherm ST-2801 WiFi.

Duży, czytelny, kolorowy wyświetlacz dotykowy pozwala na bardzo wygodną obsługę regulatora i modulację jego parametrów. Łatwy montaż na ścianie, estetyka urządzenia, przedni panel dotykowy, a także jego niewygórowana cena stanowią kolejne jego zalety.

OpenTherm to technologia, która umożliwia osiągnięcie doskonałego komfortu termicznego dzięki pokojowym regulatorom
OpenTherm to technologia, która umożliwia osiągnięcie doskonałego komfortu termicznego dzięki pokojowym regulatorom

Kotły na biomasę do zwiększonego dofinansowania – Czyste Powietrze

Od 1 lipca 2023 r. nie będzie możliwości dofinansowania kotłów na pelet, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m 3. Dla przypomnienia, norma PN-EN 303-5:2012 stanowi, że kotły peletowe 5 klasy nie powinny emitować stężenia pyłów wyższego niż 40 mg/m 3. Założenia Programu mają jednak skłonić do wyboru kotła o podwyższonym standardzie. W przypadku kotłów o podwyższonym standardzie (obniżonej emisji pyłów PM≤20mg/m 3 ) dofinansowanie będzie możliwe także w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Pamiętajcie, że jeśli planujecie zakupić kocioł o emisji pyłów powyżej 20 mg/m 3 i starać się o dotację, to musicie zrobić to do 30.06.2023 r.!

Do 30 czerwca 2023 roku możecie otrzymać dotację na zakup kotłów SAS BIO COMPACT, BIO SOLID, BIO EFEKT oraz BIO SPARK
Do 30 czerwca 2023 roku możecie otrzymać dotację na zakup kotłów SAS BIO COMPACT, BIO SOLID, BIO EFEKT oraz BIO SPARK

Kotły SAS BIO COMPACT, BIO SOLID, BIO EFEKT, BIO SPARK to te, na które otrzymacie dotację do 30.06.2023 r. Kotły o podwyższonym standardzie, na które możecie otrzymać aż do 20 400 zł dopłaty to: BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS.

Zbiorniki buforowe – dopełnienie instalacji grzewczej

Buforowe zbiorniki ciepła inaczej nazywane zbiornikami akumulacyjnymi przeznaczone są do magazynowania energii cieplnej wygenerowanej przez urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła, kotły stałopalne czy kotły gazowe. Nie należy mylić ich ze zbiornikami CWU, których zadaniem jest gromadzenie wody na potrzeby użytkowe domowników. W buforach magazynowana jest woda zasilająca układ instalacji grzewczej centralnego ogrzewania.

Bufory są niezbędne w instalacjach z nowoczesnymi kotłami zasypowymi, w tym z naszymi kotłami VARMO. Aby kotły te spełniały restrykcyjne wymogi co do niskoemisyjności muszą pracować z mocą nominalną. Zadaniem buforów jest magazynowanie nadmiaru energii. Dodatkowo zastosowanie zbiornika wpływa na pełne wykorzystanie ciepła powstającego w procesie spalania, kocioł pracujący z mocą nominalną uzyskuje najwyższą sprawność przy zachowaniu emisji zanieczyszczeń na poziomie poniżej dopuszczalnych wartości określonych przepisami.

Zbiorniki buforowe SAS BST posiadają specjalne przyłącza, które umożliwiają łatwe podłączenie do wielu różnych źródeł ciepła jednocześnie
Zbiorniki buforowe SAS BST posiadają specjalne przyłącza, które umożliwiają łatwe podłączenie do wielu różnych źródeł ciepła jednocześnie

Zbiorniki buforowe są szczególnie polecane w instalacjach z pompami ciepła gdzie ich zadaniem jest zwiększenie tzw. zładu wody, czyli pojemności wodnej instalacji. Wpływa to na zmniejszenie liczby załączeń pompy ciepła, co przekłada się na wydłużenie żywotności sprężarki. 

Nasze zbiorniki buforowe SAS BST wyposażone są w króćce przyłączeniowe umożliwiające podłączenie do nich kilku źródeł ciepła. Dostępne są w pojemnościach 100l, 200l, 300l, 400l, 500l, 600l, 800l i 1000l (również w wersji niskiej), co pozwala na optymalny dobór do potrzeb danej instalacji.

źródło i zdjęcia: ZMK SAS Spółka z o. o.