Kto może skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła?
Dopłaty do pomp ciepła oraz inne formy dofinansowania kierowane są do różnych grup społecznych. Beneficjentami jednych mogą być wyłącznie osoby fizyczne, podczas gdy inne adresowane są np. do jednostek samorządu terytorialnego albo spółdzielni mieszkaniowych.
Obecnie skorzystać można z kilku programów, jednak przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła warto upewnić się co do szczegółowych warunków trybu udzielania dotacji, ponieważ jest on zależny od regionu, w którym realizowana będzie inwestycja.
Z dostępnych programów skorzystają gospodarstwa domowe, rolnicy, właściciele hoteli i pensjonatów, ośrodki sportu i rekreacji oraz inne podmioty.
Gdzie można ubiegać się o dotacje do pompy ciepła?
Dostępne obecnie w Polsce programy dofinansowań to:
- "Czyste Powietrze";
- "Stop Smog";
- Ulga termomodernizacyjna;
- PROW - dla rolników i przedsiębiorstw rolnych;
- Dofinansowanie do pompy ciepła z NFOŚiGW;
- Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR) - wsparcie skierowane do właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych, zbiorowego zamieszkania oraz użyteczności publicznej i lokalnych sieci ciepłowniczych oraz źródeł ciepła.
Czy warto obecnie skorzystać z dopłat do pomp ciepła?
Kwalifikując się nawet do II grupy, w ramach programu "Czyste Powietrze" zwykle możemy liczyć na obniżenie kosztów inwestycji średnio o 50% do 60%.
Jeżeli dodamy do tego jeszcze zwrot podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej okazuje się, że inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna zarówno z ekonomicznego jak i ekologicznego punktu widzenia. Warto więc skorzystać z dopłat do pomp ciepła.
źródło i zdjęcia: Robert Bosch Sp. z o.o.|Pompy ciepła