Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora

W niektórych przypadkach, ogrzewanie elektryczne może być jedyną opcją, zwłaszcza gdy brak jest dostępu do instalacji gazowej, a przestrzeń na działce nie pozwala na umieszczenie dużego zbiornika na gaz płynny czy olej opałowy. Ograniczenia ekologiczne lub prawne mogą również wykluczać użycie pieców i kotłów na paliwa stałe. W takich sytuacjach, energia elektryczna staje się głównym źródłem ciepła.

Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Podgrzewacze Gazowe i elektryczne, przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody
www.bosch-homecomfort.pl
Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort|Podgrzewacze Gazowe i elektryczne, przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody
Dane kontaktowe:
Infolinia: 801 600 801, serwis: 801 300 810
Jutrzenki 105, 02-231 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kocioł elektryczny czy pompa ciepła – jakie są koszty instalacji?

Przy wyborze systemu ogrzewania elektrycznego do dyspozycji mamy różne technologie. Tradycyjnym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny, ale obecnie dużą popularnością cieszą się także pompy ciepła. Porównując oba rozwiązania, ważne jest zwrócenie uwagi na ich wady i zalety oraz na to, które z nich jest bardziej opłacalne finansowo.

Analizując koszty, weźmy pod uwagę dom średniej wielkości, zbudowany w technologii energooszczędnej. Taki dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych potrzebuje około 6 tysięcy kWh energii cieplnej rocznie. W przypadku starszych budynków wymagania te mogą być nawet dwukrotnie większe.

Kocioł elektryczny działa na zasadzie ogrzewania wody, która następnie rozprowadzana jest po całym domu. Aby uzyskać efekt akumulacji ciepła, niezbędny jest bufor cieplny o pojemności 400-500 litrów. Koszt takiej instalacji wraz z buforem ciepła wynosi około 8000 złotych, nie licząc kosztów instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł elektryczny ma sprawność bliską jedności, co oznacza, że do ogrzania domu o powierzchni 150 m² zużyje on około 6000 kWh rocznie, co przy cenie 1 zł/kWh (uśredniona cena według taryfy G11) daje roczny koszt około 6000 zł.

Pompy ciepła działają na zasadzie transportu ciepła z zimniejszego do cieplejszego ośrodka. Charakteryzują się jednak kilkukrotnie wyższym współczynnikiem COP niż kotły elektryczne, co oznacza, że są bardziej efektywne energetycznie. Dla przykładu, pompa gruntowa o współczynniku COP 4 pobierze około 1500 kWh, a powietrzna o współczynniku COP 3 pobierze około 2000 kWh rocznie do zapewnienia 6000 kWh ciepła. Roczny koszt ogrzewania wynosi wtedy odpowiednio do 1500 zł lub 2000 zł.

Koszty zakupu i użytkowania - pompa ciepła, a kocioł elektryczny

Różnica w kosztach instalacji między kotłem elektrycznym a pompą ciepła powietrzną wynosi około 32 tysiące złotych. Roczna różnica w kosztach ogrzewania wynosi z kolei ponad 4000 zł. Oznacza to, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po około 8 latach, zakładając stałą cenę prądu. Jest to zatem  długoterminowo wybór bardziej opłacalny niż kocioł elektryczny.

Mimo wyższych kosztów początkowych, efektywność energetyczna i niższe koszty eksploatacyjne czynią ją atrakcyjną inwestycją. Żywotność takiego systemu wynosi zwykle 20-25 lat, co oznacza, że przez większość czasu eksploatacji pompa ciepła może generować znaczne oszczędności.

Możliwość połączenia ich działania z fotowoltaiką dodatkowo obniża rachunki eksploatacyjne. Warto w tym miejscu zauważyć, że w niektórych przypadkach zastosowanie zimą wyłącznie pompy ciepła może nie wystarczyć - często konieczne okazuje się zastosowanie dodatkowego źródła ciepła.

Wybór między kotłem a pompą ciepła zależy od indywidualnych potrzeb, warunków klimatycznych, dostępności infrastruktury oraz preferencji ekologicznych. Pompy ciepła oferują wyższą efektywność energetyczną i mniejszy wpływ na środowisko, ale mogą wymagać większej inwestycji początkowej i dodatkowego źródła ciepła w zimie. Kotły są tańsze w zakupie i instalacji, ale mogą być mniej efektywne i ekologiczne.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Robert Bosch Sp. z o.o. Bosch Home Comfort