Produkowane w zrównoważony sposób, dostępne są od ręki i pozbawione typowych bolączek mokrego drewna iglastego. Jakie jeszcze cechy kryje w sobie termowane drewno z fińskiego Lunawood?
Termososna i Termoświerk to piękne oraz stabilne wymiarowo deski, których pochodzenie nie budzi zastrzeżeń. Produkowane są za pomocą termowania, czyli obróbki cieplnej drewna, polegającej na wygrzewaniu desek w specjalistycznych piecach. Metoda ta wywodzi się z mroźnej Finlandii, a najlepsze efekty przynosi właśnie w przypadku sosny, świerku i jesionu.
- "Podczas wygrzewania, redukujemy wilgotność drewna do bezpiecznego zakresu 4-6 %. Właściwości izolacyjne wzrastają dzięki temu aż o 25%, na co warto zwrócić szczególną uwagę w kontekście stale rosnących cen energii" - mówi Darina Lazarova, ekspertka JAF Polska w dziedzinie tarasów i elewacji.
Drewno traci więc na wadze, a przybiera na walorach użytkowych. Robi się odporne na gnicie i stabilne wymiarowo, ale to nie koniec benefitów.
- "Termowane deski sosnowe i świerkowe zyskują cieplejszą barwę, zbliżoną wizualnie do modrzewiowej. Dzieje się tak wskutek karmelizacji cukru wchodzącego w skład drewna. Karmelizacja sprawia również, że cukry stają się nieprzyswajalne dla szkodliwych grzybów i bakterii. Thermodrewno jest tym samym odporne na korozję biologiczną, co owocuje długą oraz bezproblemową eksploatacją. Może być stosowane w wilgotnym otoczeniu – na przykład obok basenu lub w saunie. Deski zamontujemy przy użyciu niewidocznego systemu montażu Profix 2 lub udoskonalonego systemu nowej generacji Profix 2 Plus" - kontynuuje Darina Lazarova z JAF Polska.
Trwałość termowanej sosny lub świerku została sklasyfikowana jako klasa 2 wg EN ISO 350-2, natomiast modrzew syberyjski to klasa 3. Co więcej, deski thermowane przejawiają także mniejsze zagrożenie spękań oraz rozwarstwień.
Zalety termodrewna
Brak potrzeby skomplikowanej konserwacji i długi cykl życia sprawiają, że termodrewno jest wymarzonym materiałem na taras lub elewację. Proces modyfikacji termicznej przebiega bez użycia chemikaliów oraz toksyn. Stosowanie thermodrewna zmniejsza ślad węglowy i umożliwia 100% recycling. Choć na co dzień nie wymaga specjalistycznych zabiegów, jego odporność na zmienne warunki pogodowe może konkurować z gatunkami egzotycznymi.
- "Zabezpieczenie drewna, a ochrona przed blaknięciem to nie to samo. Tyczy się to każdego drewna - termo, egzotycznego, jak i modrzewia syberyjskiego włącznie. Niezaimpregnowane deski naturalnie szarzeją z biegiem czasu. Intensywny odcień i naturalną strukturę tarasu podkreśli olej tarasowy - byle nie bezbarwny. Barwę desek chroni filtr UV zawarty w koloryzujących pigmentach. Jednak blaknięcie drewna pod wpływem słońca, a dokładniej promieni UV, absolutnie nie wpływa negatywnie na parametry techniczne - wręcz przeciwnie. Obecnie srebrzysta patyna robi światową furorę. Jest pożądana przez architektów oraz inwestorów. Jest także doceniana przez klientów spragnionych obcowania z prawdziwym drewnem" - dodaje ekspertka z JAF Polska.
Termodrewno nagrodzone znakiem jakości
Termowanie można prowadzić na wiele różnych sposobów, niekoniecznie profesjonalnych. Pamiętajmy jednak, że najwyższą jakość rozpoznamy po znaku towarowym ThermoWood®. Znak ten jest zarejestrowaną własnością International ThermoWood Association (ITWA), a Lunawood jest jednym z jego oficjalnych założycieli.
Ich deski posiadają znak CE, certyfikaty KOMO, TMT oraz PEFC. Otrzymały także skandynawską etykietę Nordic Swan, przyznawaną materiałom spełniającym kryteria budownictwa ekologicznego. Potwierdza to m.in. fakt, że są wolne od metali ciężkich i toksycznych pestycydów.
Deski termowane następcą modrzewia
Produkty Lunawood powstają w Finlandii, a łańcuch dostaw nie przebiega przez terytorium Rosji. Uzyskany materiał jest wytrzymały, stabilny wymiarowo oraz pozbawiony lepkich wycieków żywicy. Przyjazny dla człowieka i miły w dotyku bosymi stopami.
Termososna, termoświerk oraz termojesion to świadomy wybór i korzystna propozycja - nie tylko dla fanów modrzewia syberyjskiego. Oryginalne, fińskie termowane deski profilowane (tarasowe, elewacyjne oraz dedykowane do nich akcesoria montażowe) zamówisz w JAF Polska.
źródło i zdjęcia: JAF Polska