Czy mogę usunąć pion kanalizacyjny na poddaszu?

Czy mogę usunąć pion kanalizacyjny na poddaszu?

Remontuję poddasze i chcę na nim zmienić układ pomieszczeń. Mam przy tej okazji kłopot z biegnącym przez poddasze pionem kanalizacyjnym. Najchętniej bym go na tej kondygnacji usunął (na poddaszu nic nie jest do niego przyłączone), ale nie wiem, czy to dopuszczalne i nie spowoduje problemów? Ewentualnie czy można zmniejszyć jego średnicę, tak by dał się ukryć wewnątrz lekkiej ścianki działowej?

Czy można usunąć pion kanalizacyjny? 

W zasadzie pion powinien mieć jednakową średnicę na całej swej długości. Najczęściej jest to 100 mm, mniejsze średnice (zazwyczaj 70 mm) mogą mieć tylko te piony, do których nie jest przyłączona miska ustępowa. Pod tym względem najważniejsze więc, jakie przybory sanitarne są do niego przyłączone.

Wyprowadzonego ponad dach i zakończonego wywiewką pionu nie można pochopnie likwidować. Przez wywiewkę nie tylko uchodzą ponad dach gazy z instalacji kanalizacyjnej, ale też zasysane jest przez nią powietrze, gdy rurami spływają ścieki, co zapobiega wysysaniu wody z syfonów.

Pod pewnymi warunkami jednak pion można skrócić i zakończyć go zaworem napowietrzającym:

  • przynajmniej jeden pion na każdym przewodzie odpływowym (prowadzącym do kanalizacji zbiorczej, szamba lub przydomowej oczyszczalni) jest wyprowadzony ponad dach;
  • musi to być pion położony najdalej od miejsca odprowadzenia ścieków poza budynek, bo zawory napowietrzające nie zapewniają usunięcia gazów z instalacji;
  • zawór napowietrzający powinien znaleźć się co najmniej 1 m ponad najwyżej położonym syfonem przyboru podłączonego do pionu.

Jeśli warunki na to pozwalają i pion zostanie zwieńczony zaworem napowietrzającym, to trzeba pamiętać o takim jego umieszczeniu, by był dostępny do sprawdzenia i ewentualnej wymiany. Zawory takie niekiedy się psują (rozszczelniają) i gazy z kanalizacji przedostają się wówczas do pomieszczeń.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Przynajmniej jeden pion kanalizacyjny w domu musi być zakończony wywiewką wyprowadzoną ponad dach (a), pozostałe można wyposażyć w zawory napowietrzające (b) (fot. Capricorn)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy można usunąć pion kanalizacyjny?

    Wyprowadzonego ponad dach i zakończonego wywiewką pionu nie można pochopnie likwidować, gdyż przez wywiewkę uchodzą gazy z instalacji kanalizacyjnej i zasysane jest powietrze, co zapobiega wysysaniu wody z syfonów.
  • Czy można zmniejszyć średnicę pionu kanalizacyjnego?

    Pion powinien mieć jednakową średnicę na całej swej długości, najczęściej jest to 100 mm. Mniejsze średnice (zazwyczaj 70 mm) mogą mieć tylko te piony, do których nie jest przyłączona miska ustępowa.
  • Czy pion kanalizacyjny można skrócić i zakończyć zaworem napowietrzającym?

    Tak, ale pod pewnymi warunkami: przynajmniej jeden pion na każdym przewodzie odpływowym musi być wyprowadzony ponad dach, a pion zakończony zaworem napowietrzającym powinien być położony najdalej od miejsca odprowadzenia ścieków poza budynek.
  • Jakie są warunki umieszczenia zaworu napowietrzającego na pionie kanalizacyjnym?

    Zawór napowietrzający powinien znaleźć się co najmniej 1 m ponad najwyżej położonym syfonem przyboru podłączonego do pionu i musi być dostępny do sprawdzenia oraz ewentualnej wymiany.
  • Jakie problemy mogą wystąpić z zaworem napowietrzającym?

    Zawory napowietrzające niekiedy się psują (rozszczelniają), co może powodować przedostawanie się gazów z kanalizacji do pomieszczeń.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz