Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?

Jednym z ważniejszych czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji c.o. Prościej rzecz ujmując, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, dzięki czemu można uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.

aktualizacja: 2018-09-27 09:55:40

Takie sytuacje mają miejsce, gdy w instalacji jest mała ilość wody, a pompa ciepła szybko podnosi temperaturę wody w instalacji do określonego poziomu i wyłącza się. Jednakże po szybkim nagrzaniu, woda równie szybko oddaje swoje ciepło i pompa ciepła po stosunkowo niedługim czasie "dostaje" informację, że znów musi się załączyć. Natomiast duża ilość załączeń pompy ciepła przekłada się na zmniejszenie żywotności urządzenia. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić pompie ciepła odpowiednie warunki pracy.

Ilość wody jaka powinna znajdować się w instalacji zależy przede wszystkim od rodzaju i mocy pompy ciepła. Przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy grzewczej pompy ciepła, należy zapewnić około 20l wody w instalacji c.o. Przykładowo, gdy zainstalowana zostanie pompa ciepła NIBE F1245 o mocy grzewczej 10 kW, to w instalacji powinno być zapewnione około 200 litrów niezaburzonego przepływu wody. 

Inaczej ma się sprawa w przypadku pomp ciepła o modulowanej mocy grzewczej (np. NIBE F1255), które w razie potrzeby mogą pracować z niższą wydajnością grzewczą. W takich przypadkach zład wody w instalacji c.o. określa się na podstawie minimalnej mocy grzewczej z jaką może pracować pompa ciepła i bardzo często nie wymaga stosowania zbiornika buforowego dając oszczędności kosztów i miejsca potrzebnego do jego montażu.

Pompa ciepła NIBE F1245 o mocy grzewczej 10 kW

Problem ze zbyt małym zładem wody dotyczy zarówno systemów z ogrzewaniem grzejnikowym jak i podłogowym. W instalacjach z ogrzewaniem grzejnikowym, pompa ciepła zazwyczaj nie ma zapewnionego odpowiedniego zładu wody, ze względu na małą pojemność odbiorników ciepła jak i możliwości odcięcia poszczególnych/wszystkich odbiorników poprzez zakręcenie termostatów.

W przypadku ogrzewania podłogowego, problem wynika przede wszystkim z zainstalowanych termostatów do sterownia przepływem wody na poszczególnych pętach. Termostaty najczęściej sterowane są przez niezależny sterownik, który może odciąć wszystkie pętle, gdy w danym pomieszczeniu zostanie osiągnięta żądana przez użytkownika temperatura.

Dlatego rzeczywisty zład wody przy ogrzewaniu podłogowym, określa się przy zamkniętych wszystkich termostatach. Wtedy nie rzadko okazuje się, że nawet przy podłogówce zład wody w instalacji nie jest wystarczający. Podsumowując niezależnie od systemu ogrzewania czy rodzaju pompy ciepła, w systemie możemy zastosować zbiornik buforowy, jednak nie zawsze jest to koniecznością.


mgr inż. Paweł Żebrowski
Asystent ds. produktu OZE, NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny