Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!

Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne bazuje na wiedzy ekspertów i najnowszych informacjach dot. zrównoważonego rozwoju. Jesienią strona zielona-eskadra.pl zaprezentuje się w nowej odsłonie!

aktualizacja: 2018-11-05 07:48:13

Jak więc nie marznąć i nie wydawać fortuny na ciepły dom? Radzimy pomyśleć o odnawialnych źródłach energii. 

Polski rynek OZE nie jest z pewnością tak rozwinięty jak w Skandynawii, ale cieszy fakt, że coraz większą popularność zyskują pompy ciepła.

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie dotyczącym efektywności energetycznej z 2016 roku uznała pompy ciepła za najlepszą dostępną technologię (czyli BAT z ang. Best available technology - Najlepsze dostępne techniki) ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, głównie ze względu na najwyższą efektywność oraz aspekty ekologiczne. 

Dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE jest przekonana, że oprócz tego, że pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła, jest też niezwykle tania w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiąga najwyższą klasę efektywności A++”.

Decydując się na pompę ciepła ponosimy wyższe początkowe koszty inwestycyjne, ale oszczędzamy na późniejszych kosztach eksploatacji. Co ważne, pompę ciepła możemy zamontować zarówno w nowych, jak i starszych domach. W przypadku starych budynków montaż pompy ciepła może jednak wiązać się z koniecznością termomodernizacji.

Przykład kosztów zakupu, instalacji i eksploatacji

  • Pompy ciepła SPLIT marki NIBE
  • Roczne zapotrzebowanie na ciepło: 130 m2 x 90 (kWh/m2)/rok = 11 700 kWh
  • Roczne zużycie wody: 4 osoby x 50 l/dzień x 365 dni = 73 000 l
  • Roczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę: 73 000 l x (40oC x 1,163)/1000 = 3396 kWh
  • Łączne zapotrzebowanie: 11 700 + 3 396 = 15 096 kWh
  • Roczny koszt ogrzewania kotłem olejowym: (15 096 kWh/0,8 (sprawność kotła)/10 kWh/l) x 3 zł/l = 5661 zł
  • Roczny koszt ogrzewania pompą ciepła: 15 096 kWh/3,5 (sprawność pompy ciepła) x 0,48 zł/kWh = 2070 zł

Koszt inwestycyjny:

powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT 6kW - 22 680 zł brutto (cena obejmuje pompę  ciepła z całym systemem i zbiornikiem c.w.u.),

kocioł olejowy - 20 000 zł brutto (cena kotła olejowego uwzględnia zakup zbiornika c.w.u. i zbiornika na olej; do tego należy doliczyć koszt kotłowni, która musi spełniać  stosowne wymogi budowlane).

Roczny koszt ogrzewania:

pompa ciepła: 2070 zł, kocioł olejowy:5 661 zł

Zwrot z inwestycji:

SPBT (Simple Payback Time - prosty czas zwrotu nakładów - czyli różnica w koszcie inwestycyjnym podzielona na roczne oszczędności z tytułu eksploatacji urządzeń) = (22 680 - 20 000)/(5661-2070) = 0,7

Różnica kosztów inwestycji w powietrzną pompę ciepła w stosunku do kosztów poniesionych na instalację z kotłem olejowym, zwróci się po niecałym roku! 

Pompa ciepła marki NIBE to tylko jeden z przykładów na alternatywne źródło ogrzewania. NIBE jako największy producent urządzeń grzewczych w krajach skandynawskich oraz lider w sprzedaży ciepła i elektrycznych ogrzewaczy wody w Europie Północnej, oferuje również inne urządzenia, które sprawdzą się w nowoczesnym domu. Zainwestowanie w rekuperator (czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła) może przynieść nawet 25% oszczędności energii! Musimy jednak wiedzieć, że wentylacja mechaniczna, by działać, potrzebuje energii elektrycznej, co podnosi rachunek za prąd. Dlatego niektórzy inwestują dodatkowo w instalację fotowoltaiczną, która przyniesie największe oszczędności przy zastosowaniu pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia www.zielona-eskadra.pl , gdzie znajdziecie nowe funkcjonalności m.in. video, blog. Mamy nadzieję, że przesłana informacja stanowi ciekawe źródło wiadomości, którym można dzielić się z czytelnikami.

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny