Stiebel Eltron obchodzi jubileusz i wprowadza nowe rekuperatory klasy Premium

Stiebel Eltron obchodzi jubileusz i wprowadza nowe rekuperatory klasy Premium

Obchodzący właśnie 100-lecie istnienia Stiebel Eltron (STE) rozwija ten segment produktów w odpowiedzi na coraz wyższą efektywnością energetyczną budynków. Wraz z rozwojem technik budowlanych potrzeby energetyczne obiektów mieszkalnych czy usługowych maleją, a kluczową rolę dla zapewnienia w nich odpowiedniej ilości ciepła będzie odgrywać wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Jedną z tegorocznych nowości w ofercie marki są centralne urządzenia wentylacyjne o wydajności 450 i 600 m3/h w zwykłej lub entalpicznej wersji wymiennika ciepła.

Rozwój firmy w oparciu o energię odnawialną

Firma została założona 5 maja 1924 roku przez dra Theodora Stiebla, który w przydomowym warsztacie wymyślił i rozpoczął produkcję pierścieniowej grzałki zanurzeniowej. Na przestrzeni lat w biurach projektowych Stiebel Eltron powstawały kolejne typy urządzeń, z których korzystają obecnie miliony ludzi na całym świecie. W 1949 roku na rynek trafił pierwszy hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody, a w 1987 pierwsze w pełni elektroniczne urządzenie tego typu. Z kolei w 1999 opracowano pierwsze urządzenie łączące w sobie funkcje ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i ciepłej wody. Stiebel Eltron może również pochwalić się sporym dorobkiem w technologii pomp ciepła, które produkuje od połowy lat 70-tych, co oznacza już prawie 50 lat doświadczeń z tymi urządzeniami. Na przestrzeni lat wdrożono wiele przełomowych dla rynku rozwiązań, jak na przykład opracowana w 2017 roku pompa ciepła do modernizacji, dla każdego systemu dystrybucji ciepła o temperaturze zasilania do 75°C.

W centrum badawczo-rozwojowym - Energy Campus w Holzminden działa od 2015 roku - nieustannie rozwijane są kolejne innowacje oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i chłodzenia. W zlokalizowanym tam budynku Plus-Energetycznym prezentuje możliwości inteligentnej technologii we wspomnianych obszarach.

W Polsce Stiebel Eltron jest obecny od 1991 roku. Obok głównej siedziby w Warszawie funkcjonują centra szkoleniowe we Wrocławiu, Gdyni i Gdańsku. Współczesne systemy grzewcze i wentylacyjne wymagają montażu przez specjalistów i w odpowiedzi na te potrzeby STE uruchomił program Fachowy Instalator. Jego uczestnicy mają możliwość pogłębiać swoją wiedzę, właśnie w uruchomionych przez markę ośrodkach.

Stiebel Eltron zbudował mocną pozycję także na polskim rynku. Nasze produkty i technologie już niemal od 25 lat cieszą się zaufaniem, będąc synonimem innowacyjności, jakości i efektywności. Zawdzięczamy to również zaangażowaniu całego zespołu a takie podejście, czyli otwartość na potrzeby partnerów jest i pozostanie naszym znakiem rozpoznawczym - mówi Andrzej Maciejewski, prezes Stiebel Eltron Polska.

Fachowość współpracujących instalatorów bezpośrednio przekłada się na satysfakcję kupujących, dlatego przywiązujemy bardzo dużą wagę do wspierania naszych partnerów w rozwoju ich wiedzy o produktach. Jednak w naszych ośrodkach gościmy także młodzież, która kształci się w tym obszarze i klientów chcących z bliska dowiedzieć się więcej o technologiach, z których korzystamy - dodaje Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji Stiebel Eltron Polska.

Centrum szkoleniowe STE we Wrocławiu
Centrum szkoleniowe STE we Wrocławiu

Świeże i czyste powietrze z odzyskiem ciepła i chłodzeniem

Teraz, zgodnie z zapowiedziami z początku roku Stiebel Eltron przygotowuje się do wprowadzenia na rynek nowych rekuperatorów centralnych, w których ujęto wieloletnie doświadczenia instalatorów i użytkowników końcowych. W odpowiedzi na ich potrzeby przygotowano urządzenia łatwe w montażu, cechujące się dobrymi parametrami technicznymi i sterowaniem z poziomu aplikacji mobilnej.

Dostępny jest rekuperator o większej jednostce wentylacyjnej, VRC-W 600 Premium, oferujący wydajność 600 m3/h, która zapewnia skuteczne wentylowanie domu o powierzchni użytkowej nawet 330 m2. Z powodzeniem można go zamontować w większych domach jednorodzinnych czy małych lokalach użytkowych. System pozwala oddychać dobrej jakości powietrzem dzięki skutecznej filtracji powietrza od alergenów czy cząsteczek smogu. A dzięki wbudowanym czujników temperatury, wilgotności i CO2 możemy całkowicie zautomatyzować wentylowanie domu.

Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu jakości powietrza jakim oddychają na zdrowie, czego potwierdzeniem są m.in. propozycje programowe kandydatów na samorządowców, którzy nierzadko odnosili się do tej kwestii. Niestety smog wciąż jest dość powszechnym problemem. Gdy za oknem panują niesprzyjające warunki trudno osiągnąć efekt świeżości i tu z pomocą przychodzą systemy wentylacyjne wyposażone w odpowiednie filtry - komentuje Jarosław Popadyk, Produkt Menadżer ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Dodatkowo połączenie funkcji chłodzenia pomp ciepła z rekuperacją powoduje, że nasza centrala z powodzeniem może być alternatywą dla systemów klimatyzacyjnych. Tego typu rozwiązanie, dzięki ciągłej pracy z wyprzedzeniem zapobiega nadmiernemu nagrzaniu wnętrz, zapewniając stały komfort. Gdy korzystamy z pojedynczej klimatyzacji, często uruchamiamy ją dopiero wówczas, gdy już jest gorąco. Osiągamy efekt schłodzenia, ale jedynie chwilowy, bo wyłączenie urządzenia przekłada na ponowny wzrost panującej wewnątrz temperatury. Dodatkowo pamiętajmy, że rekuperacja wymienia powietrze, a klimatyzacja pracuje w obiegu zamkniętym - dodaje.

Rozwój segmentu wentylacji i rekuperacji w odpowiedzi rosnącą szczelność budynków

Obecnie, nowopowstające obiekty są coraz szczelniejsze. Montaż w nich nowoczesnych systemów wentylacyjnych jest koniecznością by zapewnić wymianę powietrza. Jednocześnie rekuperacja pozwala odzyskać nawet do 94,5 proc. ciepła z powietrza wywiewanego. Dodatkowo modele entalpiczne tj. rekuperatory z wymiennikiem wykonanym z antybakteryjnej i paroprzepuszczalnej polimembrany, pozwalają na jednoczesny odzysk ciepła i części wilgoci. Zapewnia to dodatkowy odzysk ciepła, ponieważ wilgoć zawiera utajoną energię, oraz lepszy komfort termiczny. Skuteczna wentylacja jest kluczowa wobec narastającego problemu nadmiernego gromadzenia wilgoci w coraz szczelniejszych budynkach.

W przyszłości realne potrzeby energetyczne obiektów mieszkalnych czy usługowych będą naprawdę niewielkie. Kluczową rolę dla zapewnienia odpowiednich warunków i ciepła będzie odgrywać wentylacja z rekuperacją ciepła. Już teraz zauważyć można zdecydowany wzrost popularności rozwiązań tego typu. W Stiebel Eltron oferujemy kompleksowy dobór całych systemów wentylacyjnych. Zainteresowanie tymi rozwiązaniami rośnie, czego potwierdzeniem jest wyższa o kilkadziesiąt procent ilość zapytań o nie, w porównaniu do poprzedniego roku - podsumowuje Jarosław Popadyk.

Firma powiązana: Stiebel Eltron Polska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz