NIBE-BIAWAR buduje nową fabrykę w Białymstoku. Wkrótce finał II etapu budowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
NIBE-BIAWAR buduje nową fabrykę w Białymstoku. Wkrótce finał II etapu budowy

Firma NIBE-BIAWAR, istniejąca od ponad 50 lat, działa w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju, a oferowane urządzenia są uznane za najlepszą dostępną technologię, będącą jednym z głównych filarów transformacji energetycznej Polski. Wzmożone zainteresowanie produktami OZE do ogrzewania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej, a także coraz szerszy pakiet programów dotacji rządowych, zadecydowało o kierunku rozwoju Spółki należącej do szwedzkiego koncernu NIBE i inwestycji w budowę nowego zakładu produkcyjno-magazynowego na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Białymstoku. Powstają tam potężne hale, w których możliwy będzie rozwój produkcji, odpowiadający na rosnące zapotrzebowanie rynku. Inwestycja realizowana jest na działce o powierzchni ponad 5 ha i rozłożona jest na trzy główne etapy. Docelowo powierzchnia fabryki obejmie ponad 30 tys. m2.

aktualizacja: 2022-09-16 08:38:50

W lutym 2020 r., zakończył się pierwszy etap inwestycji i otwarty został nowy zakład produkcyjny przeznaczony głównie na rozwój OZE i nowych technologii. Na powierzchni 10 tys. m2 powstała hala produkcyjna, magazyn, laboratorium oraz nowoczesne Centrum Szkoleniowe z przestronną salą ekspozycyjną oraz pokazową maszynownią wyposażoną w pompy ciepła, zapewniające ogrzewanie i chłodzenie zakładu. W nowej części zakładu produkowane są centrale i jednostki wewnętrzne do powietrznych pomp ciepła NIBE oraz kotły peletowe PELLUX.

Drugi etap budowy

Na kolejny II etap inwestycji zaplanowano: halę produkcyjną, emaliernię, spawalnię, maszynownię i inne pomieszczenia techniczno-gospodarcze, o łącznej powierzchni ok 10 tys. m2. Powstaną w niej całkowicie nowe linie produkcyjne.

Aktualnie dysponujemy 4 liniami montażu central wewnętrznych do powietrznych pomp ciepła, najczęściej nazywanych wieżą hydrauliczną czy jednostką "all-in-one" i jedną linią montażową do produkcji jednostek wewnętrznych typu hydrobox. W zeszłym roku wyprodukowaliśmy łącznie około 10 tys. tego typu urządzeń, a sądząc po ilości zamówień złożonych na te produkty w pierwszym półroczu 2022r., zapotrzebowanie na te urządzenia jest kilkukrotnie większe. W dobie kryzysu energetycznego i rosnących cen paliw kopalnych, spodziewamy się, że rynek pomp ciepła w Polsce i Europie będzie osiągał dalsze dynamiczne wzrosty – mówi Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager marki NIBE.

W budowanej obecnie części zakładu ulokowana zostanie produkcja emaliowanych zasobników c.w.u. i zbiorników buforowych o pojemnościach od 50 do 1000 litrów. To właśnie wzrost wydajności produkcji zbiorników był głównym celem nowej inwestycji. Nowa emaliernia będzie miała wydajność rzędu 200 tys. szt./rok i w połączeniu z nowymi liniami spawalniczymi pozwoli na znaczny wzrost mocy produkcyjnych białostockiej fabryki. Wpłynie to niewątpliwie na poprawę dostępności zasobników, ale również pośrednio na wzrost produkcji central wewnętrznych do pomp ciepła typu powietrze-woda, na których rozwój firma mocno stawia.

Wg Piotra Kubery - Dyrektora Handlowego i Członka Zarządu firmy NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.: zlokalizowana w nowym zakładzie produkcja zbiorników, oprócz pozytywów związanych z większą dostępnością urządzeń, znacznie ułatwi też logistykę, ponieważ produkowane tam zbiorniki będą mogły być bezpośrednio użyte do montażu central wewnętrznych do pomp ciepła, bez konieczności przewożenia ich ze starej części firmy. Pomimo, że odległość pomiędzy białostockimi zakładami wynosi zaledwie 12km to jednak transport podzespołów do produkcji, zasobników czy malowanych obudów jest kłopotliwy.

Powierzchnie, które powstały w ramach II etapu budowy oddane zostały do użytku w sierpniu 2022 r., a wyposażenie ich w linie produkcyjne oraz rozpoczęcie produkcji planowane jest na trzeci kwartał 2023 r.

Wizualizacja fabryki NIBE-BIAWAR w Białymstoku
Wizualizacja fabryki NIBE-BIAWAR w Białymstoku

Inteligentny system ogrzewania i chłodzenia

Nowe przestrzenie NIBE-BIAWAR to zarówno obszar do otwartej wymiany wiedzy i doświadczeń w Centrum Szkoleniowym, ale także miejsce prezentujące w pełni funkcjonalną technologię zgodną z założeniami zrównoważonego i ekologicznego budownictwa. Przyszłościowe rozwiązania produktowe i systemowe zostały inteligentnie połączone w wielozadaniowy i inteligentny system grzewczy fabryki.

Już teraz działający kompleks produkcyjno-szkoleniowy ogrzewany i chłodzony jest za pomocą nowoczesnej instalacji, w skład której wchodzi kaskada 4 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345-60 kW oraz kaskada 8 powietrznych pomp ciepła NIBE F2120-20. Łączna moc grzewcza instalacji to około 400 kW. Dolnym źródłem gruntowych pomp ciepła jest wymiennik gruntowy, zlokalizowany pod halą produkcyjno-magazynową, w 60 pionowych odwiertach o łącznej długości 6000 mb.

W drugim etapie inwestycji, nowo wybudowana hala zaopatrzona zostanie w kaskadę 5 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345-60, 8 pomp powietrznych NIBE F2120-20 oraz dwa kotły gazowe - pracujące głównie na potrzeby uzyskania ciepła technologicznego. Gruntowe pompy ciepła czerpią darmową energię z ziemi za pomocą pionowego wymiennika gruntowego, umieszczonego w 90 odwiertach, każdy o długości 100 mb.

W nowych budynkach wiedza i doświadczenie Spółki z zakresu projektowania instalacji z pompami ciepła została w pełni wykorzystana i wprowadzona w życie.

Kaskada 5 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345-60 pracujących na potrzeby ogrzewania i chłodzenia zakładu
Kaskada 5 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345-60 pracujących na potrzeby ogrzewania i chłodzenia zakładu

Nowa inwestycja = nowe miejsca pracy

Firma zatrudnia aktualnie ponad 400 osób. W pierwszym etapie inwestycji powstało ok. 50 nowych miejsc pracy i podobna ilość powstanie po zakończeniu drugiego etapu. Cały czas prowadzona jest rekrutacja i firma poszukuje nowych pracowników, głównie na stanowiska produkcyjne, takie jak: spawacz, monter, magazynier, operator maszyn.

Nowa, realizowana z dużym rozmachem, inwestycja NIBE-BIAWAR w białostockiej podstrefie Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, przyczyni się do zwiększenia wydajności produkcji, możliwości prowadzenia dużej ilości profesjonalnych szkoleń instalatorów i projektantów, a co za tym idzie -spowoduje zwiększenie udziałów OZE w sektorze energetycznym oraz wzrost udziałów Spółki na rynku pomp ciepła w Polsce.

Dzięki prowadzonym inwestycjom firma będzie mogła rozwinąć produkcję, aby w większym stopniu pokryć aktualne zapotrzebowanie rynku na jej urządzenia, zarówno w Polsce, jak i w krajach do których prowadzony jest eksport jej wyrobów, m in. Szwecji, Danii, Holandii, Niemiec i Francji.

Ubiegły rok NIBE-BIAWAR zakończył 54% wzrostem przychodów ze sprzedaży, które wyniosły ok. 350 mln złotych. Potwierdza to dobrze obrany kierunek rozwoju.

Na zdjęciu otwierającym: Kaskada 8 powietrznych pomp NIBE F2120-20 zainstalowana na dachu budynku

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!