Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej zamontowana na strychu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej zamontowana na strychu

Nasza pompa czerpie ciepłe powietrze spod sufitu salonu - świeże z zewnątrz dostarcza wentylacja z rekuperacją - oddaje je wodzie we wbudowanym zasobniku, a zimne i osuszone wyprowadza na strych, na którym ją zamontowaliśmy - mówią Iwona i Zygmunt, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy powietrzną pompę ciepła użytkują od 2015 r.

Dom:

Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. przez cały rok:

  • Kompaktowa o wys. 176 cm, z wmontowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 300 l; moc grzewcza 3000 W, COP 3,3. Moc grzałki 1500 W. 
  • Źródło dolne - ciepłe powietrze czerpane z połączonej strefy dziennej na parterze.

Decyzja: podczas budowy domu wystąpiliśmy do elektrowni o możliwość rozliczania pobranego prądu w dwóch taryfach, ponieważ planowaliśmy ogrzewać go promiennikami na podczerwień, a wodę - powietrzną pompą ciepła. Zamontowaliśmy ją, bo to nowoczesna technologia, przynosząca oszczędności w kosztach eksploatacji domu i służąca dodatkowo do chłodzenia pomieszczeń.

Powietrzna pompa pracuje na strychu
Powietrzna pompa pracuje na strychu

Powietrzna pompa ciepła na strychu - rady i przestrogi:

  • Nasza pompa czerpie ciepłe powietrze spod sufitu salonu - świeże z zewnątrz dostarcza wentylacja z rekuperacją - oddaje je wodzie we wbudowanym zasobniku, a zimne i osuszone wyprowadza na strych, na którym ją zamontowaliśmy. Oczywiście, w lecie strych się nagrzewa, choć grubo zaizolowaliśmy dach pianką PU, więc chłodzenie zimnym powietrzem wyrównuje temperaturę. To dodatkowa korzyść. Działanie zaplanowaliśmy na godziny 13:00-15:00, czyli w okresie drugiej tańszej taryfy. I to wystarcza! Praca raz na dobę daje nam wodę o zadanych 50°C. W zimie nieraz programujemy dodatkową godzinę w nocy.

    Na początku mieliśmy inne ustawienia, ale nie sprawdziły się. Grzaliśmy wodę tylko w nocy między 22:00 a 1:00, jednak wtedy wieczorem miała tylko 22°C - była za zimna na kąpiel. Od zmiany czasu pracy na środek dnia, wieczorem woda ma 47°C, a rano jest jeszcze ciepła. Otulony izolacją zasobnik nie wychładza się szybko! Kiedy przyjeżdżają wnuki lub goście i zużywamy więcej ciepłej wody, wtedy możemy szybko podgrzać grzałką wodę w zasobniku. Ponadto, w przeciwieństwie do sprzętu AGD, nawet po kilkugodzinnych awariach prądu, pompa nie traci ustawień na regulatorze.

  • Pompa działa prawidłowo, bez usterek. Jedynie przed pierwszą zimą nie "odpaliła", bo monterzy nie dokręcili jakiegoś przewodu. Przyjechał serwisant, dokręcił poluzowany przewód i od tamtej pory wszystko gra. Kosztowała trochę mniej, ponieważ ma wgniecioną obudowę, a nieuszkodzonego egzemplarza nie było w sklepie.

  • Nie mamy na parterze kotłowni z kominem. Pompę celowo zaplanowaliśmy na na strychu, gdyż dzięki temu łatwiej zasysa ciepłe powietrze z "poduchy" pod sufitem salonu, no i chłodzi latem nagrzewającą się przestrzeń pod dachem. Na górną kondygnację dźwigało ją dwóch ludzi, z pustym zasobnikiem c.w.u. waży aż 75 kg. Sam montaż był szybki, prosty, tani. Nie ma w tym żadnej filozofii.
Pompa ciepła może być podłączona do instalacji solarnej
Istnieje możliwość połączenia pompy z instalacją solarną.

Koszty instalacji i użytkowania powietrznej pompy ciepła:

  • Pompa ciepła 4000 zł, materiały i montaż 2500 zł. 
  • Eksploatacja - opłaty za prąd w lecie (kiedy są wyłączone promienniki na podczerwień) 230 zł/m-c.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

31 Jul 2018, 11:36

Dnia 30.07.2018 o 09:44, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Czyli Inwestorzy zaczną martwic się o wysokie temperatury na wlocie a wcześniej martwili się o niskie temperatury. Ciężka sprawa jak trafi na pesymistę Nie, nie jest to ani uciążliwość, ...

Czyli Inwestorzy zaczną martwic się o wysokie temperatury na wlocie a wcześniej martwili się o niskie temperatury. Ciężka sprawa jak trafi na pesymistę :)

30 Jul 2018, 09:15

Dnia 27.07.2018 o 15:21, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: np. ponad 30 stopni w najbardziej komfortowej opcji A pompa musi pracować w tym upale, ciekawe jak długo? Ciekawi mnie przy okazji jak wysoką temperaturę znoszą jednostki split, które przecież ...

27 Jul 2018, 15:54

32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: np. ponad 30 stopni w najbardziej komfortowej opcji A pompa musi pracować w tym upale, ciekawe jak długo? Nawet tanie marki, ale o współczesnej konstrukcji, bez problemu pracują w temp. zewnętrznej ...

np. ponad 30 stopni w najbardziej komfortowej opcji A pompa musi pracować w tym upale, ciekawe jak długo? Ciekawi mnie przy okazji jak wysoką temperaturę znoszą jednostki split, które przecież "częściowo" pracują na zewnątrz

27 Jul 2018, 15:13

Strych, poddasze - ja polecam zapoznać się z maksymalną temperaturą w jakiej mogą pracować pompy ciepła. W letnie dni na poddaszu, które nie jest odpowiednio zaizolowane może być zbyt wysoka temperatura! Pozdrawiam!

Gość Kameleon

27 Jul 2018, 14:41

Moim zdaniem lepiej jednak sprawdza się gruntowa pompa ciepła bezpośredniego odparowania. Mam takie urządzenie od firmy Fonko i sprawdza się bardzo dobrze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!