Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy za 35 000 zł

Syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz - mówi Henryk, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację z powietrzną pompą ciepła i kotłem na gaz zaprojektował dla syna w 2014 r.

Dom: dwukondygnacyjny; pow. 240 m2. Wentylacja grawitacyjna.

Pompa ciepła:

  • typu powietrze/woda, pracuje w układzie z kotłem na gaz z sieci oraz ogniwami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 5 kW. Moc grzewcza 14 kW i COP = 3-4. 
  • źródło górne - niskotemperaturowe grzejniki i 2 klimakonwektory.

Decyzja: syn i synowa chcieli mieć w nowym domu nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje, a ja jako projektant instalacji grzewczych z pompami ciepła, mogłem im w tym pomóc. Ponieważ prosili o połączenie ogrzewania z funkcją chłodzenia, zaś gaz szczęśliwie biegnie wzdłuż ich ulicy, zaproponowałem im system biwalentny, z powietrzną pompą i kotłem na gaz.

Funkcje grzewcze podzieliłem między urządzeniami tak, że powyżej temperatury zewnętrznej 5°C pompa ciepła ogrzewa dom, ewentualnie chłodzi wnętrza. Natomiast poniżej tej temperatury, kiedy sprawność pompy radykalnie spada, automatyka samoczynnie przełącza grzanie na kocioł gazowy. Kocioł przygotowuje przez cały rok c.w.u. Do instalacji grzewczej włączyłem grzejniki niskotemperaturowe i 2 klimakonwektory. Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd m.in. na potrzeby chłodzenia pomieszczeń.

Inwerter zewnętrzny ulokowano przy gospodarczej części budynku, bo szumi
Inwerter zewnętrzny ulokowano przy gospodarczej części budynku, bo szumi

Powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy - rady i przestrogi:

  • Przemyślenie i zaprojektowanie układu z pompą ciepła zajęło mi 2 dni. Z parametrów technicznych pompy wynika, że powyżej temperatury zewnętrznej 5°C moc i współczynnik COP są najlepsze, dlatego właśnie taki punkt biwalencji zadałem na sterowniku w domu dzieci. Ale, oczywiście, mogą go zmienić. Poniżej tej temperatury taniej wychodzi ogrzewanie gazem, więc kierowałem się prostym rachunkiem ekonomicznym. Tak zaprogramowałem system grzewczy, żeby pompa ciepła włączała się również poniżej -17°C i wtedy, w funkcji pogodowej, podgrzewa wodę w układzie grzewczym na zasadzie - im chłodniejsze powietrze, tym cieplejsza woda. Ciepła woda dociera do grzejników, ale też do obu klimakonwektorów, które można wykorzystywać w zimie jako dodatkowe górne źródło ciepła. Można je regulować pilotami. Właśnie dlatego, że zastosowałem fan-coile, nie zaprojektowałem podłogówki, tylko odpowiednio przewymiarowane grzejniki. Każdy grzejnik ma własny zawór termostatyczny.
  • Wodę użytkową podgrzewa kocioł gazowy, ponieważ pompa ciepła nieefektywnie pracuje przy wysokiej temperaturze czynnika roboczego. Włączy się ona w razie awarii kotła. Tak obliczyłem moc pompy ciepła, żeby ogrzała wówczas cały duży dom do 20°C przy temperaturze zewnętrznej -15°C.
Wyloty klimakonwektora (na piętrze obsługuje 3 pokoje i hol)
Wyloty klimakonwektora (na piętrze obsługuje 3 pokoje i hol).

Koszty instalacji powietrznej pompy ciepła i kotła gazowego:

  • instalacja z pompą ciepła i kotłem gazowym 35 000 zł,
  • instalacja z klimakonwektorami 9000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Armatura instalacyjna przy obu urządzeniach grzewczych

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

bajbaga
27-01-2017 10:40
4 minuty temu, aaaa napisał: ale.... ......znowu muszę napisać - kto bogatemu zabroni....;) To prawda, ale to bogaci stoją za postępem Świata - zawsze tak było i tak będzie Pomijając koszta, to takie rozwiązanie wpisuje się w ideę domu autonomicznego ...
aaaa
27-01-2017 10:26
ale.... 1.PC wysokotemperaturowe (HT) to trochę inna półka cenowa....wiem, bo robiłem rozeznanie cenowe pod kątem wymiany pieca na PC w domu rodziców. No ale zostawmy temat PC HT, bo do pędzenia  przewymiarowanych grzejników PC LT wystarczy.  A tematu podłogówki nie chciałbym ...
aru
27-01-2017 10:21
Moim skromnym zdaniem pomysł nie do końca głupi Zakładam, że blackout może się zdarzyć np zimą po oblodzeniu sieci, prąd pada PC nie pójdzie. Teoria: Mam nowoczesną chałupę, którą można ogrzać niewielkim nakładem GJ, piecyk gazowy w cenie 2200PLN, do tego bateria ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz