Lista ZUM zmienia zasady! Więcej pomp ciepła z dopłatą w programie Czyste Powietrze

Lista ZUM zmienia zasady! Więcej pomp ciepła z dopłatą w programie Czyste Powietrze

Lista ZUM zmienia zasady! Od 29 kwietnia 2025 roku na liście pojawi się więcej pomp ciepła, które łatwiej uzyskają dopłatę z programu Czyste Powietrze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW oraz Instytut Ochrony Środowiska - PIB ogłosiły nowy regulamin, który ułatwia producentom wpis urządzeń i rozszerza wybór sprawdzonych modeli dla inwestorów.

Lista ZUM, która miała być źródłem informacji o sprawdzonych i dobre jakości urządzeniach grzewczych, okazała się dość dużym niewypałem. Pisaliśmy o tym w artykule: Bałagan na liście ZUM! Usunięto pompy ciepła z europejskimi certyfikatami. Branża pomp ciepła mocno krytykowała panujące zasady, co przyniosło efekty. 29 kwietnia ogłoszono nowe zasady dotyczące dodawania pomp ciepła do listy ZUM, prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ). A lista jest bardzo ważna, gdyż tylko na obecne na niej konkretne modele pompy ciepła jest możliwość uzyskania dotacji (dofinansowania) z programu Czyste Powietrze.

Ułatwiony wpis trzech typów pomp ciepła na listę ZUM

Największą zmianą zasad dodawania urządzeń do listy ZUM jest uproszczenie procedury wpisu dla trzech kategorii pomp ciepła:

Od 29 kwietnia 2025 r., aby dodać wyżej wymieniony rodzaj pompy ciepła do listy ZUM, producenci nie muszą już przedstawiać pełnych badań laboratoryjnych. Wystarczy, że pompa ciepła ma jeden z trzech uznanych europejskich certyfikatów jakości:

  • HP Keymark,
  • EHPA-Q,
  • Eurovent.

Obowiązek badań laboratoryjnych pozostaje bez zmian dla najpopularniejszych pomp ciepła powietrze/woda. Aktualnie na liście ZUM jest ich ponad 1400.

Cel wprowadzonych zmian to zwiększenie dostępności urządzeń na liście oraz ograniczenie kosztów i formalności po stronie producentów. Do tej pory we wszystkich trzech kategoriach znajdowało się zaledwie 122 urządzenia. Nowe zasady mogą znacząco rozszerzyć ofertę dla beneficjentów programu Czyste Powietrze.

Mniej badań laboratoryjnych dla wybranych pomp ciepła

Dla pomp ciepła wymagających badań laboratoryjnych (np. najpopularniejszych powietrze/woda, których na liście ZUM jest ponad 1400 modeli), również wprowadzono ważne uproszczenie. Wystarczy jedno badanie w warunkach, w których pompa ciepła podgrzewa wodę do 55°C. Nie jest już wymagane osobne badanie dla temperatury 35°C.

Dzięki tym zmianom:

  • producent ponosi niższe koszty wprowadzenia urządzenia na listę ZUM,
  • beneficjent ma gwarancję, że produkt spełnia normy efektywności zgodne z programem Czyste Powietrze,
  • proces wpisu urządzenia na listę ZUM będzie szybszy i prostszy.

Rejestr EPREL - obowiązek dla wszystkich nowych zgłoszeń

Nowym obowiązkiem dla wszystkich urządzeń zgłaszanych do listy ZUM jest rejestracja w europejskiej bazie EPREL (European Product Registry for Energy Labelling). Producent lub dystrybutor musi podać:

  • numer rejestracyjny EPREL,
  • bezpośredni link do wpisu w bazie.

Uwaga! Wszystkie urządzenia, które już znajdują się na liście ZUM, zostaną zweryfikowane do 15 grudnia 2025 roku pod kątem obecności w bazie EPREL. Ten wymóg nie dotyczy urządzeń, które nie podlegają obowiązkowi etykietowania energetycznego.

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze tylko dla urządzeń wyprodukowanych w UE?

Choć to jeszcze nie jest obowiązujące prawo, trwają prace nad kolejnym etapem zmian. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze docelowo ma obejmować wyłącznie urządzenia grzewcze wyprodukowane w Unii Europejskiej.

To efekt dostosowywania się do unijnego aktu w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie (Net-Zero Industry Act). Nowe przepisy mają:

  • zwiększyć bezpieczeństwo łańcuchów dostaw,
  • wzmocnić pozycję europejskich producentów,
  • zapewnić wyższą jakość i zgodność urządzeń z normami UE.

Trwa ustalanie, jakie dokumenty będą uznawane jako dowód produkcji w UE - może to obejmować m.in. certyfikaty pochodzenia, faktury z zakładów produkcyjnych czy deklaracje zgodności.

Co oznaczają zmiany zasad na liście ZUM dla osób planujących zakup pompy ciepła?

Możliwość wpisu pomp z certyfikatem HP Keymark, EHPA-Q, Eurovent gwarantuje większy wybór urządzeń, na które będzie można otrzymać dotację z Czystego Powietrza. Ograniczenie badań laboratoryjnych tylko do 55°C to dla producentów to szybsze procedury, niższe ceny i większa dostępność nowych modeli pomp na liście ZUM. Jeśli planujesz zakup pompy ciepła z dofinansowaniem w programie Czyste Powietrze, śledź zmiany na liście ZUM i wybieraj urządzenia, które spełniają nowe wymagania. Aktualna lista urządzeń, na które można otrzymać wsparcie finansowe od państwa, dostępna jest na stronie: lista-zum.ios.edu.pl

Fot. otwierająca: Stiebel-Eltron (pompa ciepła do c.w.u)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz