Wymiana grzejników żeberkowych na płytowe. Jak dobrać ich moc?

Wymiana grzejników żeberkowych na płytowe. Jak dobrać ich moc?

Będę wymieniał stare grzejniki żeberkowe na płytowe, ale nie wiem, jak dobierać ich moc. W instalacji grzewczej nic się nie zmieni i nadal będę wykorzystywał kocioł gazowy. Dotychczasowe grzejniki zapewniały utrzymanie temperatury, nawet przy dużych mrozach. Jaki przelicznik przyjąć jako moc pojedynczego żeberka, żeby obliczyć moc każdego z grzejników?

Odpowiedź eksperta: Rzeczywista moc grzejnika nie jest wielkością stałą i zależy od wielu czynników - temperatury wody zasilającej i powrotnej, temperatury otoczenia, lokalizacji, przeszkód na drodze rozchodzenia się ciepła. Potrzebna do ogrzania pomieszczenia moc grzejnika zmienia się też w zależności od warunków atmosferycznych (temperatury zewnętrznej).

Przy doborze grzejnika, korzystamy z tzw. mocy nominalnej, podawanej przez producenta dla określonych parametrów pracy instalacji grzewczej. Dla starych kaloryferów - można przyjąć, że wynosi ona ok. 130 W na żeberko przy parametrach 90/70/20, co oznacza, że założoną moc grzewczą grzejnik uzyskiwał, gdy temperatura wody zasilającej wynosiła 90°C, wody na powrocie 70°C, a temperatura w pomieszczeniu 20°C. Obecnie nominalna moc grzewcza podawana jest dla niższej temperatury wody, najczęściej dla parametrów 75/65/20.

Trzeba zaś wiedzieć, że wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu, spada średnia temperatura grzejnika, co przekłada się na szybki spadek mocy cieplnej. Chociaż raczej mało prawdopodobne, że korzystając z kotła gazowego, utrzymywał Pan w obiegu temperaturę wody zasilającej sięgającą 90°C. Najpewniej było to raczej około 75°C, a więc faktyczna moc jednego żeberka wynosiła ok. 100 W. Używa Pan kotła gazowego, co daje szerokie możliwości regulacji temperatury wody.

Jeżeli jest to kocioł kondensacyjny, warto nieco obniżyć parametry zasilania i powrotu, by uzyskać większą sprawność kotła. Można dobrać grzejniki np. dla parametrów 70/55/20, zamiast dla standardowych 75/65/20. Niższa o 10°C temperatura powrotu pozwoli spożytkować niemal w pełni efekt kondensacji. Popularne grzejniki panelowe, dwupłytowe z ożebrowaniem (typ 21) będą miały dla tej samej mocy grzewczej, co stare grzejniki żeberkowe - praktycznie te same wymiary zewnętrzne. To ważna zaleta, jeśli dotychczasowe grzejniki były umieszczone we wnękach ściennych.

Dalsze obniżanie temperatury wody w obiegu, w celu poprawiania ekonomiki spalania, nie ma już specjalnego sensu. O ile grzejnik pracujący przy parametrach 70/55/20 będzie miał moc cieplną zaledwie o 20% mniejszą niż przy 75/65/20, to zejście do poziomu 55/45/20 spowoduje już spadek mocy o 50%. A większe grzejniki będą sporo droższe. Jak dobrać grzejniki dla innych parametrów cieplnych niż katalogowe? W katalogach znajdziemy tabele przeliczeniowe dla najpopularniejszych parametrów. W bardziej skomplikowanych przypadkach, należy zastosować wzory przeliczeniowe.

Warto jeszcze dodać, że zapotrzebowanie na moc grzewczą określane jest dla najniższej temperatury zewnętrznej (ok. -20°C), ale przez większość czasu w sezonie grzewczym grzejniki pracują ze znacznie mniejszą mocą, wystarczającą do utrzymania pożądanej temperatury. Wtedy, mając kocioł kondensacyjny, lepiej obniżyć temperaturę wody w obiegu. Ewentualnie zrobi to za nas automatycznie sterownik kotła. 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki o dużej powierzchni bardzo dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami gazowymi. Można je wówczas zasilać wodą o niskiej temperaturze, co podnosi sprawność kotła (fot. REGULUS-system)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz