Jak ułożyć instalację wodnego ogrzewania podłogowego w dużym salonie?
Jak ułożyć instalację wodnego ogrzewania podłogowego w dużym salonie?
Jak prawidłowo powinna być ułożona instalacja wodnego ogrzewania podłogowego w dużym ok. 80-metrowym salonie połączonym z jadalnią i kuchnią? Słyszałem, że tak duża powierzchnia podłogi powinna być podzielona dylatacjami, jak zatem poprowadzić przez nie rury grzewcze?
W zasadzie instalacja ogrzewania podłogowego powinna być zaprojektowana przez specjalistę, ale w praktyce najczęściej układana jest "na oko", według doświadczeń instalatora. Gdy powierzchnia wynosi ponad 40 m² lub długość jednego z boków pomieszczenia przekracza 8 m, wylewka z instalacją grzewczą powinna mieć dylatacje, dzielące podłogę na mniejsze pola (o określonych powyżej wymiarach).
Nie sprawia to jednak specjalnych kłopotów, gdyż instalacja podzielona jest na sekcje zasilane z rozdzielacza i bez problemów można tak poprowadzić rury, aby przez dylatacje przechodziły jedynie odcinki zasilające i powrotne pętli, a nie ich zasadnicza, grzewcza część.
W miejscu ich przecięcia się z dylatacją należy na rury nałożyć ok. 50 cm odcinki peszla, dzięki czemu ruchy termiczne podłogi nie będą powodować naprężeń w rurach grzewczych. Szczelinę dylatacyjną należy wypełnić materiałem elastycznym, a także zapewnić dylatacje pokrycia podłogowego.
Najlepiej unikać przecięcia się rur pętli ogrzewania podłogowego z dylatacjami. Tam, gdzie to niemożliwe rurę trzeba zabezpieczyć peszlem
Redakcja BD fot. otwierająca: Kisan
FAQ Pytania i odpowiedzi
Jakie wymiary pomieszczenia wymagają zastosowania dylatacji w ogrzewaniu podłogowym?
Dylatacje są potrzebne, gdy powierzchnia pomieszczenia przekracza 40 m² lub długość jednego z boków wynosi więcej niż 8 m.
Jakie elementy instalacji mogą przechodzić przez dylatacje?
Przez dylatacje powinny przechodzić jedynie odcinki zasilające i powrotne pętli, a nie ich zasadnicza, grzewcza część.
Jak zabezpieczyć rury grzewcze przechodzące przez dylatacje?
Rury przechodzące przez dylatacje powinny być zabezpieczone peszlem o długości około 50 cm, aby zapobiec naprężeniom spowodowanym ruchami termicznymi podłogi.
Jakie materiały należy zastosować do wypełnienia szczeliny dylatacyjnej?
Szczelinę dylatacyjną należy wypełnić materiałem elastycznym.
Czy można unikać przechodzenia rur pętli ogrzewania podłogowego przez dylatacje?
Najlepiej unikać przecięcia się rur pętli ogrzewania podłogowego z dylatacjami, ale jeśli to niemożliwe, rury muszą być odpowiednio zabezpieczone peszlem.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.