Odpowiedź eksperta: Konfiguracja podłączenia kotła na paliwo stałe do instalacji grzewczej zależy od wielu czynników, takich jak system sterowania pracą kotła, sposób regulacji temperatury w pomieszczeniach, wymagane parametry grzewcze instalacji itd. Kocioł powinien pracować w instalacji typu otwartego, co zapewnia bezpieczeństwo pracy w razie przegrzania i wzrostu ciśnienia.
Tylko nieliczne konstrukcje mogą pracować w instalacjach zamkniętych, taki kocioł musi być wyposażony w samoczynny układ schładzania w przypadku nadmiernego wzrostu temperatury wody. Ponieważ większość grzejników przystosowana jest do pracy w obiegu zamkniętym, to obieg kotłowy łączy się z obiegiem zasilającym grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe poprzez wymiennik ciepła.
W ogrzewaniu podłogowym temperatura wody zasilającej nie powinna przekraczać 50°C. Innym istotnym wymogiem jest utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury wody w obiegu kotłowym. Zalecane parametry to ok. 80°C na zasilaniu i 60-65°C na powrocie. Dzięki temu na wymienniku kotła nie gromadzi się sadza, a także nie skrapla się para wodna na chłodnych elementach wymiennika.
Spełnienie tych warunków jest trudne. W części za wymiennikiem temperaturę wody do poziomu właściwego dla "podłogówki" można obniżyć, mieszając gorącą wodę z wychłodzoną powracającą z instalacji. Można to osiągnąć, stosując tzw. obejście z zaworem termostatycznym, a jeszcze lepiej specjalny mieszacz z zaworem czterodrożnym.
Równocześnie trzeba pamiętać, że kotły na paliwo stałe, mimo rozbudowanej niekiedy automatyki sterowania, nie zapewniają tak dokładnej regulacji parametrów pracy jak kotły gazowe czy olejowe.
Może się więc okazać, że kocioł wytwarza więcej ciepła, niż wynosi w danej chwili zapotrzebowanie instalacji grzewczej, ponadto praca z bardzo małą mocą obniża sprawność kotłów na paliwo stałe. Dlatego w takich instalacjach warto rozważyć stosowanie zbiorników akumulacyjnych wody grzewczej. Przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło w pomieszczeniach nadmiar ciepła z kotła zasila zbiornik. Jest ono wykorzystywane, gdy zapotrzebowanie wzrasta.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Kocioł KLIMOSZ LE 20 z palnikiem retortowym (fot. www.klimosz.pl)