Grzejniki panelowe - działanie, cena, montaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Grzejniki panelowe - działanie, cena, montaż

Ogromny asortyment grzewczy sprawia, że osoby zastanawiające się nad rodzajem grzejnika, miewają spore dylematy. Różnią się one nie tylko ceną i zastosowanymi technologiami, ale również wielkością, ciężarem i walorami estetycznymi. W ostatnich latach popularnością cieszą się grzejniki panelowe. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Czym są grzejniki panelowe?

Grzejniki panelowe wykonywane są z wysokiej jakości stali i można je kupić w wersji o całkowicie gładkiej powierzchni albo z powierzchnią profilowaną. Są w pełni kompatybilne z wodnymi instalacjami centralnego ogrzewania i atrakcyjnie się prezentują. Można je kupić w wersji poziomej oraz pionowej, dostosowując kształt i rozmiar do konkretnego wnętrza. Są pokrywane uniwersalnym białym lakierem.

Dzięki specjalnym kanałom cyrkulacyjnym produkowane jest ciepło, a specjalne żebra zwiększają ich moc. Grzejniki tego typu doskonale nadają się do ogrzewania miejsc, w których powierzchnia montażowa jest ograniczona. 

Jakie są właściwości grzejników panelowych?

Grzejniki panelowe sprzedawane są w wariantach składających się z jednej, dwóch lub trzech płyt. Zazwyczaj wykonywane są one ze stali, a jej najbardziej docenianą cechą jest szybkie nagrzewanie się i utrzymywanie ciepła.

Ponadto do lakierowania grzejników wykorzystywana jest metoda kataforezy i napylania, dzięki czemu biały lakier cechuje się bardzo wysoką trwałością. Nawet pod wpływem temperatury nie odbarwia się z biegiem czasu i nie pojawiają się na nim pęknięcia.

Zaletą tego typu grzejników jest ich estetyka. Gładka lub profilowana powierzchnia współgra z wnętrzem mieszkania lub domu. Mimo że najczęściej sprzedawane są w uniwersalnym białym kolorze, niektóre firmy oferują wybór koloru lakieru.

Każdy egzemplarz wyposażony jest w zawór oraz ręczny odpowietrznik, dzięki któremu przed sezonem grzewczym można usunąć nadmiar powietrza i zoptymalizować działanie systemu.

Jaki jest koszt grzejników panelowych?

Wszystko zależy od tego, na jaki grzejnik się zdecydujemy. Cena grzejnika jest tym wyższa, im większe są jego rozmiary, ale wpływ na nią mają również walory estetyczne.

Za nieco ponad 300 złotych można kupić grzejnik panelowy, składający się z dwóch płyt i mający wymiary 60x40 cm. Natomiast grzejnik dekoracyjny o gładkiej powierzchni i podobnych wymiarach, może kosztować nawet dwa razy więcej.

Z wyższą ceną należy się liczyć również, jeśli zamierzamy kupić dekoracyjny grzejnik w unikalnym kolorze, który będzie można dostosować na przykład do koloru ścian albo płytek w łazience.

Grzejniki dekoracyjne pionowe można kupić od ponad 400 zł wzwyż, ale szczególnie oryginalne egzemplarze kosztują nawet ponad 700 zł. Przed zakupem warto więc przede wszystkim wiedzieć, jakie są nasze wymagania dotyczące funkcjonowania grzejnika, ale również, jakiego efektu wizualnego oczekujemy.

Pionowy grzejnik panelowy
Ceny dekoracyjnych grzejników pionowych panelowych zaczynają się od 400 zł. (fot. Diamond) 

Jak prawidłowo zamontować grzejniki panelowe?

Prawidłowy montaż grzejnika powinien zapewnić maksymalne możliwości ogrzewania pomieszczenia w okresie grzewczym i być na tyle dostępny, aby można było regularnie dbać o jego czystość.

 

Redakcja BD

fot. otwierająca: Stelrad

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje