Oszczędzaj na ogrzewaniu wykorzystując automatykę budynkową

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oszczędzaj na ogrzewaniu wykorzystując automatykę budynkową

Spędzamy w domach coraz więcej czasu. Już nie tylko w nich odpoczywamy i prowadzimy życie rodzinne, ale w wielu przypadkach stał się miejscem pracy. Podpowiadamy, jak wykorzystując automatykę sterującą, przystosować wnętrza do swoich potrzeb - zależnie od stylu życia oraz pory dnia.

aktualizacja: 2021-08-31 07:02:15

Automatyka sterująca

Automatyka budynkowa oraz inteligentny system SALUS Smart Home marki SALUS Controls to rozwiązania, które pomogą zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy (reguły OneTouch), regulatory temperatury, smart plugi czy inteligentne przekaźniki mogą sterować nie tylko ogrzewaniem indywidualnie w każdym pomieszczeniu, ale też oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF.

Bezpłatna aplikacja internetowa SALUS Smart Home umożliwia sterowanie domem online i rejestruje zużycie energii przez urządzenia pracujące w domu, wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru pozwala zawsze trzymać rękę na pulsie. W aplikacji SALUS Smart Home skorygujemy także wartości grzewcze lub wyłączymy sprzęt, choćbyśmy przebywali setki kilometrów od niego.

Pobierz aplikację SALUS Smart Home z Google Play (Android) lub App Store (iOS)

Sterowanie instalacją CO przez Internet ma szerokie zastosowanie. Regulowanie tą metodą parametrów grzewczych sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych i wynajmowanych lokalach, ale również - z uwagi na możliwość łatwego sterowania kilkoma systemami jednocześnie - w hotelach oraz innych obiektach zakwaterowania. "Serce" systemu sterowania - bramka internetowa UGE600 - obsługuje jednocześnie wiele pomieszczeń i regulatorów (z jedną bramką można sparować do 100 urządzeń).

Sterowanie instalacją CO przez Internet ma szerokie zastosowanie.

WT 2021 a sterowanie ogrzewaniem

Z uwagi na stały rozwój technologii i budownictwa, co kilka lat Ministerstwo Infrastruktury wprowadza aktualizację wytycznych dopuszczających budynki do użytku pod kątem jak najniższych strat energii (standardy związane z izolacyjnością cieplną oraz oszczędnością energii). Na początku roku 2021 weszła w życie kolejna aktualizacja (WT 2021), która zaostrza dotychczasowe wartości współczynników: przenikania ciepła (UP) i zapotrzebowania na energię początkową nieodnawialną (EP).

Jak to wpływa na wybór urządzenia grzewczego?

Do obniżenia wskaźnika EP najbardziej się przyczyniają odnawialne źródła energii, a co się z tym wiąże, popularność zyskają pompy ciepła, które umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku. Wymogi techniczne zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc ogromnego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze oraz automatyka sterująca.

Pompy ciepła najlepszą sprawność i funkcjonalność osiągają w systemach niskotemperaturowych (podłogówka). Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego sterowania a zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosuje temperaturę w domu do potrzeb użytkownika, ograniczając nieekologiczne i kosztowne stany przesterowania.

Firma SALUS Controls ma w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym - przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet. Oszczędności, ekologia i zwiększony komfort cieplny to główne korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Firma SALUS Controls ma w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym - przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet.

 

Podwyżki w branży grzewczej - zaoszczędź dzięki automatyce domowej

Branża grzewcza nie uniknie radykalnych podwyżek. Ma to związek z odchodzeniem od opalania domów kotłami na węgiel (wzrost ceny uprawnień do emisji CO2) oraz z wyjęciem cen gazu spod kontroli Urzędu Regulacji Energetyki (ceny gazu w Polsce podyktuje dostawca). Analitycy rynku ostrzegają, że wkrótce więcej zapłacimy też za wodę i energię elektryczną. Na szczeblu systemowym nie da się uniknąć podwyżek. Koszty eksploatacji budynków będą rosły. Pozostaje nam oszczędne gospodarowanie zużyciem energii we własnym zakresie.

Oszczędność paliwa grzewczego zyskamy utrzymując w pomieszczeniach względnie stałą temperaturę. Gdy jesteśmy poza domem, powinna w nim panować temperatura ekonomiczna. Nie należy wyłączać instalacji, bo to spowoduje wyziębienie domu, który trzeba będzie ogrzać od zera. Tymczasem instalacja zużywa więcej energii na ogrzanie wychłodzonych wnętrz niż na utrzymanie w nich ustalonej temperatury. Jednocześnie warto zadbać o to, aby ciepło było dostosowane do potrzeb mieszkańców. Lubimy gdy w jednych pomieszczeniach jest cieplej, a w innych chłodniej. Chcąc to pogodzić, warto zdać się na wspomnianą automatykę sterującą ogrzewaniem. Nowoczesne regulatory temperatury oferują przemyślane harmonogramy pracy.

Podsumowując: co nam daje sterowanie ogrzewaniem?

  • oszczędność paliwa grzewczego i pieniędzy; sterowanie temperaturą = sterowanie opłatami;
  • ochrona środowiska naturalnego; mniejsza emisja produktów spalania do atmosfery;
  • optymalna temperatura wnętrz; unikanie przegrzania i wyziębienia wnętrz;
  • temperatura dostosowana do funkcji pomieszczeń oraz stylu życia mieszkańców;
  • komfort cieplny sprzyjający lepszemu samopoczuciu domowników.

Decyzja czym ogrzewać dom oraz jak zarządzać instalacją grzewczą, to kwestia domowej ekonomii, jak również odpowiedzialności społecznej. Opłaty za ogrzewanie będę wyższe - takie są tendencje światowe, zwłaszcza w dobie koronakryzysu. Dlatego jedyne co można zrobić, aby przytrzymać się za kieszeń, to mądrze zarządzać poborem paliwa grzewczego.

Więcej informacji: salus-controls.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA