Podłogówka kontra grzejniki - podsumowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podłogówka kontra grzejniki - podsumowanie

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, czy podłogówka może być jedynym źródłem ciepła i dlaczego system ogrzewania podłogowego z grzejnikami jest najlepszym rozwiązaniem.

Dociekliwy Inwestor: - Mówił pan, że w pewnych sytuacjach grzejniki powinny pomagać podłogówce.

Majster Guru: - Może podsumujmy więc nasze rozważania: podłogówka może być jedynym, samodzielnym systemem grzewczym, w szczególności w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę ze wszystkich omówionych już ograniczeń i pamiętać, że w takiej sytuacji musi ona zostać niezwykle starannie zaprojektowana i wykonana.

Ewentualne błędy zniweczą bowiem zalety ogrzewania podłogowego zarówno w kwestii komfortu, higieny, jak i ekonomicznej eksploatacji, a będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do naprawienia. Gdy jakieś pomieszczenie jest niedogrzane, to w wypadku ogrzewania grzejnikowego wystarczy zwykle wymienić grzejnik na efektywniejszy lub odpowiednio większy i sprawa załatwiona. Natomiast w przypadku podłogówki mamy problem.

Proporcje między ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym powinno się też uzależnić od tego, czym ogrzewany będzie dom
Jeśli instalator będzie próbował ratować sytuację przez podwyższenie temperatury wody zasilającej, to w pomieszczeniu wprawdzie zrobi się cieplej, ale może się okazać, że przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura podłogi. Równoległe korzystanie z instalacji grzejnikowej i podłogowej jest więc dużo bezpieczniejsze.

Pamięta pan, jak rozmawialiśmy o dwu źródłach ciepła w domu? Ich wykorzystanie pozwala na zniwelowanie słabych stron każdego z nich. Podobnie jest w tej sytuacji - w większości domów instaluje się zazwyczaj i ogrzewanie grzejnikowe, i podłogowe, bowiem pozwala to skutecznie skompensować ograniczenia obu systemów.

Podłogówka zapewnia zwykle wysoki komfort cieplny w wybranych pomieszczeniach, z kolei użycie grzejników, których bezwładność cieplna jest dużo mniejsza, umożliwia ich szybkie ogrzanie oraz dogrzewanie w razie potrzeby, na przykład podczas mrozów. Grzejniki trafiają też tam, gdzie podłogówka byłaby niepożądana, choćby ze względu na chęć wykończenia podłogi naturalnym drewnem, albo zbędna, jak w pomieszczeniach gospodarczych.

Proporcje między ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym powinno się też uzależnić od tego, czym ogrzewany będzie dom. O pompie ciepła już mówiliśmy, podobna sytuacja będzie wtedy, gdy planujemy zamontować zestaw solarny z funkcją wspomagania ogrzewania.

Także w wypadku korzystania z kotła kondensacyjnego warto ogrzewać podłogowo jak najwięcej pomieszczeń, bo przyniesie to oszczędności. Natomiast w innych przypadkach podłogówkę możemy instalować w wybranych pomieszczeniach, kierując się po prostu własnymi upodobaniami. Ale nie przekreślajmy grzejników, bo potrafią być nie tylko użyteczne, ale i bardzo ładne.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

Materiały do pobrania:
pdf icon
Konsultacje z Majstrem Guru cz. 2

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!