Dom z fotowoltaiką. Jak zaplanować jego budowę?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom z fotowoltaiką. Jak zaplanować jego budowę?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób zastanawia się czemu zawdzięczają swój sukces. Należy tutaj wymienić przede wszystkim korzyści finansowe płynące z niższych rachunków za prąd, a także ochronę środowiska. Właściciele domów mieszczących się na działkach o niewielkim metrażu rozważają montaż paneli na dachu, jednak niekiedy nie posiadają eksperckiej wiedzy na ten temat. W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie pytania pojawiające się w momencie podejmowania decyzji o założeniu paneli fotowoltaicznych.

aktualizacja: 2020-10-23 08:37:26
Sunday Polska Sp. z o.o.

1. Nasłonecznienie i zacienienie działki. Na co zwrócić uwagę?

Panele fotowoltaiczne będą działać znacznie efektywniej w momencie padania na ich powierzchnię dużej ilości promieni słonecznych. Istotne jest więc oszacowanie stopnia nasłonecznienia, a także zacienienia działki przez inwestora. Warto zorientować się, czy w okolicy montażu paneli znajdują się wysokie obiekty, które mogą rzucać cień na miejsce przeznaczone do montażu paneli, takie jak rozłożyste drzewa, sąsiadujące budynki, wysokie kominy.

2. Czy nachylenie dachu ma znaczenie?

Najefektywniej pracują panele umieszczone na dachu, którego nachylenie wynosi 30-45 stopni. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie paneli w kierunku południowym, ponieważ taka ekspozycja pozwoli na odbieranie jak największej ilości promieni słonecznych. Warto wspomnieć, że przy nachyleniu mniejszym niż 30 stopni występują znacznie mniejsze straty niż przy przekraczającym 45 stopni. Panele, które są nachylone pod mniejszym kątem produkują więcej energii podczas lata. Z kolei te nachylone pod większym kątem produkują więcej energii w trakcie zimy.

Kiedy jest idealna ekspozycja dachu dla paneli fotowoltaicznych?

3. Powierzchnia dachu. Ile m2 potrzebuje fotowoltaika?

Kluczową kwestią jest powierzchnia dachu, na którym ma zostać umieszczona instalacja fotowoltaiczna. Inwestorzy muszą wiedzieć, czy wybrana przez nich instalacja o określonej mocy zmieści się na dachu. Na standardową instalację fotowoltaiczną 5kW należy przeznaczyć ok. 30 m2 powierzchni dachu na instalację. Istotne jest, aby na powierzchni przeznaczonej na instalację nie mieć w planach budowy otworów, kominów czy montażu okien. Ważne jest także pokrycie dachu. Nie na wszystkich można montować panele fotowoltaiczne. To również określane jest podczas wizyty doradcy technicznego.

4. Gdzie zaplanować miejsce na falownik?

Falownik jest urządzeniem elektrycznym, które zmienia prąd stały na przemienny. Jest on jednym z ważniejszych elementów instalacji. Powinien być zamontowany w miejscu dobrze wentylowanym, nie narażonym na duże nasłonecznienie oraz bez możliwości dostępu do osób postronnych. Eksperci Sunday Polska z przyjemnością przeprowadzą taki montaż podczas zakładania całej instalacji. Najczęściej falownik zostaje zamocowany w miejscu rzadko odwiedzanym przez domowników. Do tego typu pomieszczeń należą m.in. garaż, piwnica lub kotłownia. Nie zachęcamy do montażu falownika w miejscach, w których temperatura jest wyższa niż 35 stopni, bądź wymiana powietrza jest wyraźnie ograniczona. Najodpowiedniejsze miejsce, doradzimy podczas konsultacji.

5. Czy potrzebne jest pozwolenie na montaż fotowoltaiki?

Osoby, które zamierzają rozpocząć budowę instalacji fotowoltaicznej (OZE) bardzo często zastanawiają się, czy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na taką budowę. Instalacje fotowoltaiczne o mocy elektrycznej nie większej niż 50kW nie potrzebują pozwolenia na budowę. Jedynym obowiązkiem Inwestora jest zgłoszenie takiej instalacji do zakładu energetycznego.

Przepisy przeciwpożarowe dotyczące fotowoltaiki

W przypadku montażu urządzeń fotowoltaicznych o mocy elektrycznej większej niż 6,5kW konieczne jest powiadomienie przez inwestora organów Państwowej Straży Pożarnej o zakończeniu prac, a także chęci rozpoczęcia użytkowania takiej instalacji. Konieczne jest także uzgodnienie przez inwestora projektu urządzeń fotowoltaicznych z rzeczoznawcą PPOŻ dotyczącego zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej dla inwestycji na domach jednorodzinnych.

6. Dopełnij formalności. Jak podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci?

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci jest bardzo proste. Zaraz wyjaśnimy na czym dokładnie polega. Najpierw wyjaśnijmy jednak definicję mikroinstalacji. To niewielka instalacja, której zasilaniem jest odnawialne źródło energii o mocy nieprzekraczającej 50kW. Może ona zostać podpięta do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia Zgłoszenie mikroinstalacji jest wymagane prawem i pozwala rozliczać nadwyżkę energii wytworzonej przez zestaw fotowoltaiczny Chęć przyłączenia może zgłosić zarówno inwestor jak i w jego imieniu firma wykonująca instalację.

Schemat podłączania paneli fotowoltaicznych jest następujący:

  1. zgłoszenie instalacji do Operatora Systemu Dystrybucyjnego - w celu zgłoszenia instalacji, konieczne jest wypełnienie, a następnie przesłanie wniosku do swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Wniosek zawiera takie informacje jak: dane inwestora, adres, pod którym została wykonana mikroinstalacja, rodzaj obiektu, źródła energii, dane techniczne naszej mikroinstalacji oraz przewidywaną produkcję energii. Do dokumentacji należy również dołączyć schemat instalacji, karty i certyfikaty paneli fotowoltaicznych oraz inwertera.
  2. przyjęcie wniosku oraz montaż licznika dwukierunkowego - procedura trwa ok. 30 dni - po pozytywnej weryfikacji wniosku, pracownicy zakładu energetycznego wymieniają licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy.
  3. wydanie certyfikatu przystosowania sieci do przyłączenia mikroinstalacji - klient otrzymuje od Zakładu Energetycznego potwierdzenie podłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej.
  4. podpisanie nowej umowy kompleksowej aneksu z Zakładem Energetycznym - od tego momentu klient jest rozliczany na warunkach prosumenckich.

Należy zaznaczyć, że przyłączenie instalacji do sieci jest bezpłatne.

7. Audyt fotowoltaiczny. Dlaczego warto go przeprowadzić?

Audyt fotowoltaiczny polega na doborze mocy zestawu fotowoltaicznego do obecnego profilu zużycia Inwestora, określeniu kryteriów doboru dedykowanego systemu montażowego i wyeliminowaniu potencjalnych problemów montażowych, np. zacienień, braku mocy przyłączeniowej, konieczności wykonania przekopów lub użycia ciężkich sprzętów budowlanych.

Głównym celem audytu jest sprawdzenie korzyści finansowych, płynących z planowanej inwestycji. Jeśli przyniesie ona zadowalające efekty, kolejnym aspektem wynikającym z przeprowadzonego audytu jest podanie orientacyjnego czasu zwrotu kosztów oraz termin, w którym instalacja zacznie przynosić oczekiwane zyski. Audyt opiera się/polega na wywiadzie z inwestorem oraz wizji lokalnej doświadczonego Technika Sunday Polska. Dlaczego trzeba wykonać audyt? Pozwoli to uniknąć problemów w trakcie realizacji inwestycji oraz zapewnić jej prawidłowy dobór.

Zyskaj 5000 zł na panele fotowoltaiczne

8. Dotacja "Mój Prąd". Do 18 grudnia fotowoltaika min. 5 000 zł tańsza.

Od 13 stycznia możliwe jest składanie wniosków do rządowego programu "Mój Prąd", który potrwa do 18 grudnia 2020 r. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych. Obejmuje wydatki, jakie należy ponieść na zakup i montaż własnej elektrowni fotowoltaicznej, której moc wynosi od 2 do 10kW. Program zakłada zwrot do 5000 zł, a więc pozwoli na sfinansowanie znacznej części inwestycji.

Osoby szukające odpowiedzi na nurtujące pytania, znaleźli te pochodzące od ekspertów Sunday. Jesteśmy firmą, która ma na względzie przede wszystkim dobro swoich klientów, dlatego kluczowa jest dla nas ich świadomość odnośnie montażu paneli fotowoltaicznych.

Dodatkowo, teraz fotowoltaikę możesz mieć już od 179zł/mies. Dowiedź się więcej o ofercie Sunday Polska! Aby umówić spotkanie z doradcą Sunday Polska, zadzwoń na numer 609 711 711 lub skorzystaj z formularza na stronie internetowej Sunday Polska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Mar 2021, 16:21

38 minut temu, TOmo984 napisał: Tak czy siak - czy wogóle jest możliwe jakieś zaplanowanie mocy instalacji przed wykończeniem domu? To zależy od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd. Zazwyczaj wystarcza instalacja PV o mocy 4-6 kWp.

time image

10 Mar 2021, 15:40

Cześć, faktem jest, że wokół tego tematu jest wiele do zrobienia, Ja osobiście głównie spotykam się rozmowami nt samego wymiarowania jak już są pierwsze rachunki bo wtedy wiadomo jak budek jest ocieplony jak żyje dana rodzina i ile enerii potrzebuje. Czytałem taki jakiś luźny ...

Cóż, po wnikliwej lekturze można skupić się na takich zagadnieniach jak: Nasłonecznienie i zacienienie działki. Nachylenie dachu Powierzchnia dachu Miejsce na falownik Niezbędne formalności i odbiory przy elektrowni o określonej mocy I to by było chyba ...

time image

Gość Sławek

23 Paź 2020, 08:50

Dzięki za ten tekst, wyczerpująco opisuje temat, w przyszłym roku będę montował u siebie panele.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje