Jak wybrać falownik do instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, czym się kierować

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wybrać falownik do instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, czym się kierować

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? To doskonały pomysł! Jednak, aby przyniósł oczekiwane zyski i spełnił swoją rolę należy dokonać kilku właściwych wyborów. Obok decyzji odnośnie modułów fotowoltaicznych, równie ważna jest ta dotycząca właściwego inwertera. Jak dobrać go do instalacji PV? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

aktualizacja: 2021-06-08 04:28:35

Czym jest inwerter?

Inwerter (zwany inaczej falownikiem) jest sercem całej instalacji PV. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego, natomiast zadaniem falownika jest przekształcenie jej w prąd przemienny o parametrach zgodnych z energią elektryczną w sieci publicznej. Do pozostałych zadań falownika należą: usprawnienie produkcji energii, kontrola działania całej instalacji i prowadzenie statystyk jej wydajności. Wiele firm proponuje różne rodzaje inwerterów: jednofazowe, trójfazowe, hybrydowe czy mikroinwertery, które odpowiadają potrzebom konkretnych instalacji.

Jak wybrać inwerter?

Wybór odpowiedniego inwertera ma kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania instalacji PV. Aby falownik działał prawidłowo, należy dopasować jego moc do mocy modułów oraz liczby zasilanych faz. W przypadku instalacji o mniejszej mocy (do 3,68 kW) stosuje się inwertery jednofazowe. Natomiast dla większych mocy odpowiednie będą falowniki trójfazowe, które równomiernie wprowadzają energię do każdej z faz, co jest korzystniejsze dla sieci elektroenergetycznej. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest także obecność lub brak transformatora, który odpowiedzialny jest za galwaniczną separację strony AC i DC. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są falowniki beztransformatowe, które są lżejsze, tańsze i posiadają bardzo wysoką sprawność.

Falownik a panele fotowoltaiczne

Pozostaje jeszcze kluczowa kwestia dopasowania mocy paneli i falownika. W większości przypadków te dwie wartości powinny być do siebie zbliżone. Dla warunków w Polsce przyjmuje się, że stosunek mocy modułów PV do mocy falownika powinien być na poziomie 80-120%. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy moduły skierowane są na wschód i zachód - wówczas dopuszczalne jest większe przewymiarowanie, nawet 140%, ale nie jest to regułą. Im większy kąt nachylenia dachu, tym więcej można przewymiarować moduły. Istotnym elementem jest też sprawność samego inwertera. Przy falownikach wysokiej klasy przekracza ona 98%.

Warto również zwrócić uwagę na napięcie startowe falownika. Wyznacza ono moment, w którym inwerter zaczyna pracę. Im jest niższe, tym lepiej, ponieważ instalacja zaczyna produkcję prądu wcześniej. Tym samym możemy zastosować mniej modułów, aby falownik pracował, a więc zyskujemy prostszy projekt instalacji. Zazwyczaj napięcie startowe falownika to ok. 200 V. Ponadto na proces decyzyjny wpływ powinny mieć też informacje na temat certyfikatów, renomy producenta, długości gwarancji jaką zapewnia, a także dostępności serwisu.

MPPT - śledzenie mocy maksymalnej

Każdy falownik wyposażony jest w moduł śledzenia mocy maksymalnej (MPPT - Maximum Power Point Tracking), który odpowiedzialny jest za nadzór nad panelami PV, aby ich praca była jak najbardziej wydajna. MPPT powinien szybko i efektywnie odnajdować punkt mocy maksymalnej, co stanowi wyzwanie zwłaszcza w przypadku częściowego zacienienia. Najskuteczniejszym falownikom proces ten zajmuje kilka sekund, natomiast słabszym nawet kilkadziesiąt. Pojedynczy MPP tracker najlepiej odpowie potrzebom łańcuchów złożonych z jednakowej liczby modułów o równej mocy, ustawionych w tym samym kierunku oraz pod tym samym kątem.

Postaw na wygodę

Po dopasowaniu odpowiedniego inwertera do instalacji, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zapewnią wygodę użytkowania oraz montażu instalacji. Niektóre falowniki to ciężkie i nieporęczne urządzenia, które sprawiają trudności, dlatego dokonując zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na ich ciężar. Warto także dowiedzieć się, jak głośno pracuje konkretny model, aby uniknąć uciążliwych dźwięków.

Nowoczesny monitoring

Obecnie falowniki pozwalają na szczegółowe monitorowanie ich działania. Wiele inwerterów posiada możliwość podłączenia do domowej sieci Wi-Fi, a dzięki przygotowanym aplikacjom pracę całej instalacji można obserwować na ekranie smartfona. Na bieżąco można śledzić ilość wyprodukowanej energii, parametry napięcia i natężenia wejściowego i wyjściowego czy pojawienie się nieprawidłowości. Istotną cechą, nad którą warto się pochylić, jest też możliwość zdalnego zgłaszania ewentualnych usterek i błędów, skracająca proces ich usunięcia.

Poszukujesz dobrego falownika? Postaw na Hypontech

Falowniki trójfazowe Hypontech to odpowiedź na potrzeby osób poszukujących urządzenia łączącego najnowsze osiągnięcia technologiczne, solidną konstrukcję i atrakcyjny design. Inwertery tej firmy posiadają napięcie startowe o wartości 180 V, co wyróżnia je na tle konkurencji i umożliwia rozpoczęcie pracy o wczesnych godzinach. Pod obudową Hypontech skrywa podzespoły renomowanych producentów, takich jak Fujitsu, Santon i Texas Instruments. Staranny projekt procentuje lepszą pracą urządzenia, a odpowiednio dobrany radiator chroni przed przegrzaniem.

Inwertery Hypontech pozwalają na obsługę modułów o większych mocach, ponieważ mogą przetwarzać prąd do 12,5 A. Ponadto są lekkie (14 kg) i charakteryzują się poręczną formą, dzięki czemu do montażu potrzebna jest tylko 1 osoba. Ich praca jest bardzo dyskretna - emitują dźwięk o natężeniu nieprzekraczającym 25 dB, co jest znacząco lepszym wynikiem od średniej, ponieważ większość inwerterów pracuje o 15 dB głośniej. Niewątpliwą zaletą jest także aż 12-letnia gwarancja oraz stały kontakt z działem technicznym firmy, a w przypadku usterki możliwość zgłoszenia jej zdalnie.

Poprzez aplikację HiPortal, oferowaną przez Hypontech, można kontrolować aktualną moc instalacji i produkcję energii, mieć wgląd w historię pracy systemu i śledzić automatycznie wygenerowane raporty. Podpowiada też gotowe rozwiązania problemu, a jeśli okażą się niewystarczające, należy dokładniej opisać awarię w specjalnej zakładce. Wiadomość trafi wówczas do dedykowanego wsparcia technicznego.

Falownik Hypontech
Falownik Hypontech

Dobrze dobrany inwerter jest ważny, ale sam nie wykona całej pracy związanej z efektywną produkcją prądu przez instalację PV. Poprawnie skompletowana instalacja to również odpowiednie moduły PV oraz szereg innych elementów, które muszą być właściwie dobrane i zamontowane przez doświadczonego instalatora.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z dystrybutorem Hypontech w Polsce lub odwiedź stronę www.soltec.pl.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje