Fotowoltaika w systemach hybrydowych - bezpieczeństwo na miarę czasów

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Fotowoltaika w systemach hybrydowych - bezpieczeństwo na miarę czasów

Minione kilkanaście miesięcy zmieniło optykę postrzegania bezpieczeństwa. Uruchomiło także u inwestorów mechanizmy mające na celu zabezpieczenie ich życia i życia ich rodziny przed zagrożeniami. Te działania objęły także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii i jej ceny. Dlatego właśnie uwaga inwestorów skierowała się w stronę fotowoltaiki w systemach hybrydowych.

aktualizacja: 2021-06-16 07:21:25

Gdyby kilka lat temu ktoś powiedział nam, że wraz z dziećmi zamknięci zostaniemy w domach, że jedyną formą kontaktu będzie komputer bądź telefon a nauka i praca odbywać się będą zdalnie, uznalibyśmy go za mało racjonalnego miłośnika filmów z gatunku S-F. Dziś wiemy, że ulice największych miast mogą z dnia na dzień stać się puste, a my możemy zostać zamknięciu w domu na tygodnie a nawet dłużej. Mamy więc świadomość konieczności zabezpieczenia realizacji wszystkich podstawowych potrzeb, w tym zaopatrzenia w energię elektryczną. Bez wątpienia, kluczem jest w tym przypadku niezależność, a tę może nam dać korzystanie z systemów fotowoltaiki hybrydowej.

Bezpieczeństwo korzystania z tego rodzaju fotowoltaiki to jednocześnie bezpieczeństwo związane ze stałymi kosztami zakupu energii oraz bezpieczeństwo wynikające z zapewnienia dostaw energii.

Wróćmy pamięcią jeszcze wcześniej, przed pandemię. Pod koniec 2018 roku media podały wiadomość o znacznych podwyżkach cen energii. Wtedy odczuły to przede wszystkim firmy, bowiem wzrost ceny dla odbiorców indywidualnych nie był aż tak znaczący. Ale i osoby prywatne zrozumiały wówczas, że mogą się spodziewać dużych ruchów cenowych na rynku energetycznym, które nie pozostaną bez wpływu na ich domowe budżety. Stąd też prywatni inwestorzy skierowali swoją uwagę na fotowoltaikę, upatrując w niej gwarancję bezpieczeństwa dla cen i dostaw energii elektrycznej. Zwróćmy w tym miejscu uwagę na jeszcze jedno źródło zagrożenia - klęskę żywiołową. To kolejny element obrazu współczesnego świata, wynikający ze zmian klimatycznych. I kolejny powód działań zmierzających do utrzymania energetycznego bezpieczeństwa gospodarstw domowych.

ON-GRID - system prosumencki gwarantujący stałość ceny energii elektrycznej

ON-GRID, czyli systemy sieciowe - jak sama nazwa wskazuje - pracują z siecią energetyczną. W Polsce fotowoltaika działa w tzw. systemie prosumenckim. Polega on na tym, że energia pozyskiwana z paneli słonecznych zamieniana jest na energię elektryczną, z której część wykorzystywana jest do pokrycia zapotrzebowania w domu lub firmie, a nadwyżka przekazywana do sieci operatora sieci elektroenergetycznej. Stamtąd jej część (zazwyczaj ok. 70%-80%) może zostać pobrana, jednak nie później niż w okresie 365 dni. Można powiedzieć, że sieć energetyczna jest tu traktowana jako "wirtualny akumulator". Oczywiście, tego typu system ma swoje limity, a zwiększenie popularności montowania instalacji fotowoltaicznych powoduje, że latem system generuje zbyt wysoką podaż, a zimą za mocno rośnie popyt. To sygnał, że w przyszłości system ten zostanie zmieniony, a co za tym idzie - transformacji ulegnie także sposób rozliczania energii elektrycznej.

Jak jest teraz? Nasi klienci przyznają, że najczęściej ponoszą wyłącznie opłaty licznikowe wynoszące ok. 200 zł rocznie, a energia pozyskana z paneli zasila wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym ogrzewanie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że nadal mówimy właściwie wyłącznie o systemach sieciowych (ON-GRID), czyli takich, które działają jedynie w przypadku funkcjonowania zasilania z sieci energetycznej. Jeśli wystąpią przerwy w dostawie energii - natychmiast wyłącza się system fotowoltaiczny. Jasnym jest zatem, że to nie gwarantuje bezpieczeństwa dostaw energii.

OFF-GRID - system niezależny od sieci energetycznej

Niezależność od sieci energetycznej charakteryzuje systemy OFF-GRID, w których wytworzona z paneli energia nie trafia do sieci, a do odpowiednych akumulatorów, w których jest magazynowana. To odróżnia ten system od systemu ON-GRID, który przekazuje jej część do sieci energetycznej. Systemy OFF-GRID najczęściej znajdują zastosowanie w tych obszarach, które są odizolowane lub w których podłączenie do sieci jest niemożliwe, niestabilne bądź nieuzasadnione ekonomicznie.

Jasne jest przy tym, że system OFF-GRID w standardowym wydaniu nie jest w stanie pracować z siecią energetyczną w powszechnie stosowanym systemie prosumenckim i nie może przesyłać do niej nadwyżek energii, do czego zobowiązuje inwestorów korzystających z fotowoltaiki ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Dlatego właśnie stworzone zostało hybrydowe rozwiązanie, łączące oba opisane systemy.

System hybrydowy - ON GRID + OFF GRID

Ciekawostką jest, że systemy hybrydowe, łączące ON GRID z OFF GRID funkcjonują na rynku od dawna. Dlaczego nie są powszechnie stosowane? Cóż, wina leży po stronie kosztów produkcji i montażu większości tego typu urządzeń. Najbardziej popularne instalacje fotowoltaiczne to, oczywiście, systemy ON-GRID. Jeśli inwestor chce dodać do nich funkcje właściwe dla systemów OFF-GRID, musi się liczyć z nawet dwukrotną ceną za taki zestaw. Na wysokie koszty składają się tutaj ceny akumulatorów i falowników OFF-GRID. Cóż, wysoka cena kompletnej, dwusystemowej instalacji w kontekście awarii dochodzących najczęściej raptem kilka razy w roku - trudno odnaleźć w tym ekonomiczne uzasadnienie.

Przyszłość w systemach ON-GRID z akumulatorami

Wychodząc naprzeciw opisanym problemom, producenci systemów fotowoltaicznych wprowadzają do swojej oferty urządzenia, które mogą współpracować z akumulatorami teraz lub w przyszłości. Takie rozwiązania stosowane są już m.in. w Czechach i w Niemczech, czyli tam, gdzie przesyłanie nadwyżek energii z fotowoltaiki do sieci przestało się opłacać. Mówimy w tym miejscu o takich systemach, które nie są wyposażone w funkcję OFF-GRID, a tym samym pozbawione zasilania awaryjnego. Tego typu rozwiązanie staje się coraz bardziej korzystne cenowo w nowowprowadzanych urządzaniach fotowoltaicznych. I to właśnie jest w pełni funkcjonalny system hybrydowy, który można polecić inwestorom, chcącym zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przed wzrostem ceny energii i możliwymi utrudnieniami w jej dostawie.

SOLEKO - system hybrydowy na miarę czasów

System hybrydowy SOLEKO jego producent zaczął testować w 2017 roku. To system w pełni łączący funkcjonalność systemów ON-GRID z możliwościami systemów OFF-GRID. Rozwiązanie oparte jest na ponad dwóch dekadach doświadczeń firmy SOLEKO na rynku fotowoltaicznym. Na gruncie tego doświadczenia wyrosła wiedza i świadomość tego, że zmiany w systemach fotowoltaicznych są pewne i warto, gdy nadejdą, móc zaproponować udokumentowane, dobrze przemyślane, działające i efektywne rozwiązanie.

Jak wyglądają takie testy?

Do ich celów wybudowane zostało biuro firmy SOLEKO. Ma ono konstrukcję typowego domu mieszkalnego o powierzchni 110 m2. Na jego dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 9,72kW, podłączone do falownika hybrydowego i akumulatora litowo-jonowego firmy FRONIUS. System wzbogaciła funkcja zasilania awaryjnego, a przy tym cała instalacja współpracuje z siecią energetyczną na zasadach prosumenckich. Oznacza to, że nadprodukcja (ok. 70% produkowanej energii) przesyłana jest do sieci i rozliczana zgodnie z ustawą OZE. Bieżące zużycie energii stanowi ok. 20%. Pozostaje 10%, które przeznaczane jest na ładowanie akumulatora. Następnie prąd z tego akumulatora zasila budynek w nocy.

Z testów wynika, że od kwietnia do września budynek jest samowystarczalny. Dopiero w miesiącach od października do marca konieczny był pobór energii z sieci, co spowodowane było koniecznością zasilania pompy ciepła. Przy czym nadwyżki energii, które zostały latem przesłane do sieci, całkowicie pokryły zapotrzebowanie pompy ciepła, a rzeczywiste koszty ogrzewania budynku wyniosły 0 zł. Jedyne poniesione opłaty to standardowe koszty licznikowe, rzędu ok. 200 zł/rok.

Należy także podkreślić, że testowany system jest całkowicie bezobsługowy. Co więcej - jest na bieżąco ładowany z paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu w 100% samowystarczalny i niezależny.

System hybrydowy SOLEKO a zasilanie awaryjne

Firma SOLEKO wyposażyła swój hybrydowy system w automatyczny układ zasilania awaryjnego co - to warto podkreślić - nie spowodowało znaczącego zwiększenia kosztów. Jest to wynikiem tego, że firma FRONIUS przewidziała możliwość dodania takiego zasiania.

Zatem w akumulatorze magazynowana jest zawsze rezerwa energii, która może zostać wykorzystana w przypadku awarii sieci energetycznej. Co więcej, generowana jest taka wartość mocy, która pozwala na zasilenie wszystkich urządzeń w budynku na wszystkich fazach. Dodatkową zaletą jest funkcja zasilania awaryjnego bez akumulatorów. W tym przypadku energia zasilająca urządzenia jest dostarczana bezpośrednio przez panele fotowoltaiczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taki system jest stosunkowo tani, bowiem nie trzeba kupować dodatkowych akumulatorów. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę do brak stabilności - system awaryjny zależny jest od mocy paneli w danej chwili.

Podsumowanie

Producenci systemów fotowoltaicznych wnikliwie przyglądają się wyzwaniom i zagrożeniom obecnych czasów, które są związane z kosztami energii i stabilnością jej dostaw. Jeden z liderów w tej branży, firma SOLEKO z pełną odpowiedzialnością przyjęła na siebie zadanie stworzenia układu hybrydowego, który zapewni znaczny poziom bezpieczeństwa w zakresie kosztów i dostaw energii elektrycznej. I to się udało. Wszystkie te rozwiązania są wcześniej wnikliwie przetestowane na budynku firmy. Co więcej, produkowane przez SOLEKO systemy mimo najwyższe jakości, są coraz tańsze i łatwiejsze w integracji. Pamiętajmy jednak, że wybór właściwego systemu wymaga fachowej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Dotyczy to także jego wykonania oraz montażu.


www.kolektory.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje