Jak założyć panele PV bez kłopotów?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak założyć panele PV bez kłopotów?

Energia odnawialna jest ostatnio w modzie. I nic dziwnego bo stwarza ogromne możliwości. Jednym z najlepszych sposobów jej wykorzystania jest instalacja paneli PV (fotowoltaicznych). Wiele osób chce je mieć, ale przeraża je perspektywa załatwiania formalności i dobierania elementów systemu, o którym nie mają specjalnie pojęcia. Jest jednak sposób, żeby uniknąć tych wszystkich problemów - zlecić kompleksową realizację jednej firmie. Od koncepcji, przez projekt, wykonanie i wszystkie formalności.

aktualizacja: 2020-05-21 10:09:32

Budowa instalacji fotowoltaicznej to poważne przedsięwzięcie. Choćby dlatego, że to spory wydatek, który wprawdzie zwraca się z nawiązką, ale potrzeba na to kilku lat. A żeby tak się stało system musi przecież działać bezawaryjnie. Dopasowanie wielkości i rodzaju instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Potem niezbędne jest fachowe wykonawstwo. A wreszcie załatwienie rozmaitych formalności. Zarówno związanych z samą procedurą przyłączenia do sieci jak i uzyskaniem dofinansowania.

Wiele firm wprawdzie buduje instalacje fotowoltaiczne, ale inwestor-właściciel domu musi się z całą resztą uporać sam. Nie mówiąc już o tych wykonawcach, którzy trzymają się zasady "zrobić, wziąć pieniądze i zapomnieć".

ADS GREEN ma zupełnie inną filozofię działania. Towarzyszy klientowi od samego początku. Konsultanci ADS GREEN zaczynają od przeprowadzenia bezpłatnego audytu energetycznego. Dzięki temu mogą ocenić jak duża i jakiego rodzaju instalacja PV ma sens w konkretnym budynku. Potem firma zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji - budową systemu PV, ale także formalnościami, przyłączeniem do sieci, wnioskami o dofinansowanie. Czyli ADS GREEN robi wszystko to, czego brania na swoje barki chyba każdy normalny właściciel domu jednorodzinnego wolałby uniknąć. I bardzo dobrze, bo to co dla specjalisty z doświadczeniem jest proste i oczywiste przeciętnemu człowiekowi zajęłoby mnóstwo czasu sił i nerwów.

Koncepcja instalacji PV

Dom z panelami fotowoltaicznymi na dachu
Zanim zdecydujemy się na budowę instalacji PV trzeba dokładnie przeanalizować jakie jest zapotrzebowanie domu na energię oraz ile i gdzie paneli można umieścić

Zbudować instalację PV nie jest trudno. Ale zrobić ją dobrze i ponadto tak żeby była optymalnie dopasowana do konkretnego budynku i tego jakie urządzenia w nim pracują, to już zupełnie inna sprawa. Dlatego specjaliści ADS GREEN zawsze zaczynają od audytu energetycznego. Dobrej instalacji nie da się zrobić nie wiedząc jakie jest obecne lub przewidywane zużycie energii. Trzeba też koniecznie wiedzieć jakie urządzenia pracują w domu. Pompa ciepła, klimatyzatory, a nawet kuchenka elektryczna mogą diametralnie zmienić sytuację.

Ponadto trzeba wiedzieć jakie możliwości budowy stwarza dom i działka. Ile jest miejsca na panele? Jak można je ustawić względem stron świata? Czy coś (budynki, drzewa) może je zacieniać? Czy da się umieścić panele nie tylko na dachu domu? Może na płaskim dachu garażu, a może wprost na gruncie? Takich zagadnień jest wiele i tyko specjalista będzie w stanie właściwie ocenić ich wagę. Amatorowi zaś większość z tych pytań nawet nie przyjdzie do głowy.

Jak duża instalacja PV się opłaca?

Tylko z pomocą specjalisty przejdziemy przez cały proces planowania, budowy i rozliczania instalacji PV
Tylko z pomocą specjalisty przejdziemy przez cały proces planowania, budowy i rozliczania instalacji PV

Wielkość instalacji, a w konsekwencji ilość pozyskiwanej z niej energii to kluczowa sprawa. Przede wszystkim dlatego, że system rozliczania za energię jest tak skonstruowany, że nie ma sensu oddawanie jej do sieci w większej ilości niż potem jesteśmy w stanie z sieci odebrać i zużyć. Innymi słowy, jeżeli w ciągu roku przekażemy do sieci 6000 kWh, a sami pobierzemy w tym czasie tylko 5000 kWh, to nadwyżka nam przepadnie. Nie dostaniemy za nią ani grosza. Ten warunek wyznacza więc nam górny limit wielkości instalacji. Co nie znaczy, że zawsze ma sens budowanie ich w takiej wersji MAX.

Jeżeli zależy nam na jak najszybszym zwrocie kosztów inwestycji uzasadnione może być zbudowanie mniejszej. Jednak przesadzać z pomniejszaniem też nie warto, bo np. zbudowanie takiej najmniejszej, o mocy 2-3 kWp, będzie niewiele tańsze niż większej np. o 1 kWp. Bardzo małe instalacje są siłą rzeczy droższe w przeliczeniu na 1 kilowat mocy zainstalowanej (1 kWp). Choćby dlatego, że część kosztów będzie praktycznie stała.

Dlatego dobór wielkości instalacji to swoiste balansowanie pomiędzy rozmaitymi czynnikami - kosztami inwestycji, spodziewanymi oszczędnościami z produkcji własnej energii, czy chociażby dostępnością miejsca na panele. Dlatego konsultanci ADS GREEN są gotowi przygotować różne warianty proponowanych systemów.

Jak rozliczyć się za prąd z paneli PV?

Z kwestią wielkości instalacji PV i prognozowanym czasem zwrotu inwestycji ściśle wiąże się to w jaki sposób zagospodarowujemy wytworzona energię i jak rozliczamy się za tę część, którą przekazujemy do sieci energetycznej. Ideałem byłaby sytuacja, w której całą wytworzoną energię zużywamy w budynku na własne potrzeby. Dzięki czemu nie musimy kupować jej z sieci. Jednak w praktyce to zupełnie nierealne. Ocenia się, że do sieci trafia nawet ¾ energii wytwarzanej w mikroinstalacjach w domach jednorodzinnych. Wynika to z najczęściej bardzo dużego zróżnicowania pomiędzy zapotrzebowaniem na prąd i jego produkcją zarówno w skali doby (dzień/noc) jak i roku (lato/zima).

Nawet instalacja akumulatorów o bardzo dużej pojemności nie rozwiązuje tego drugiego problemu (lato/zima). Na szczęście, ustawa o odnawialnych źródłach energii przewiduje możliwość wykorzystania systemu energetycznego (sieci) jako swoistego magazynu energii. Zgodnie z nią jako użytkownicy mikroinstalacji do 10 kWp możemy oddawać niepotrzebny nam w danym momencie nadmiar energii z paneli do sieci. Potem, nawet za kilka miesięcy, możemy odebrać 80% z tego co przekazaliśmy. Czyli za każde 10 kWh oddanej energii możemy potem pobrać 8 kWh. Ta różnica 20% to swoista rekompensata dla operatora systemu za obsługę.

Łatwo zauważyć, że w związku z tym najbardziej opłacalne jest zużywanie wytworzonego prądu na miejscu. Specjaliści podpowiedzą nam, jak poprawić proporcje bilansu. Nie musi wiązać się to koniecznie z zakupem nowych urządzeń (np. pompy ciepła do c.w.u. pracującej za dnia na własnym prądzie). Pomóc może nawet zmiana pewnych naszych nawyków i trybu pracy niektórych urządzeń. Pralka i zmywarka mogą np. pracować w dzień. Choćby automatycznie uruchamiane.

Niezwykle ważną sprawą jest też długość okresu rozliczeniowego, w którym bilansujemy prąd oddawany do sieci i pobierany z niej. Najlepiej żeby był jak najdłuższy. Pożądany jest roczny, ewentualnie może być krótszy, pod warunkiem jednak, że ewentualna nadwyżka przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy. Inaczej latem i wiosną będziemy oddawać do sieci nadmiar bez żadnej korzyści, a za to zimą i jesienią płacić za prąd.

Jak dostać dofinansowanie do paneli PV?

Fotowoltaika to zielona energia dostępna nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych
Fotowoltaika to zielona energia dostępna nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych

Mały wytwórca prądu, zużywający go na własne potrzeby, taki jak właściciel domu jednorodzinnego może liczyć na różne formy dofinansowania. Musi być tzw. prosumentem, czyli wytworzony prąd zużywać na potrzeby własne, nie zaś związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie może go też odsprzedawać. Przedsiębiorców oraz rolników obowiązują inne zasady. ADS GREEN zapewnia wsparcie także dla nich i buduje instalacje tego rodzaju.

Wróćmy jednak do właścicieli domów jednorodzinnych. Dla nich podstawową korzyścią może być dotacja w ramach programu Mój Prąd. Przewiduje ona dotację do 5000 zł, przy tym nie przekraczająca 50% kwalifikowanych kosztów inwestycji. Można powiedzieć, że to dotacja praktycznie dla każdego inwestora. Nie ma bowiem np. dodatkowego kryterium osiąganego dochodu. Prawie wszystkie budowane instalacje kosztują zaś łącznie przynajmniej 10 000 zł.

Dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia zostały pomniejszone o otrzymaną dotację.

W niektórych regionach dostępne są także lokalne dotacje samorządowe, niekiedy na korzystniejszych warunkach. Taką wprowadziły np. władze warszawy. Ale uwaga! Nie można ich łączyć z dotacja w ramach Mój Prąd. Dlatego trzeba obliczyć który wariant jest korzystniejszy.

Ponadto, niezależnie od Mój Prąd, możemy skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego wydatków poniesionych na budowę instalacji fotowoltaicznej. Może to być nawet ponad 50 000 zł. Specjaliści ADS GREEN nie tylko wytłumaczą jak to zrobić, ale przygotują niezbędne dokumenty.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje