Instalacja fotowoltaiczna przy pomocy preferencyjnego kredytu ratalnego

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja fotowoltaiczna przy pomocy preferencyjnego kredytu ratalnego

Temat opłacalności fotowoltaiki nadal dość często wzbudza dyskusje. Z jednej strony instalacja fotowoltaiczna zapewnia stałą oszczędność, gdyż jej posiadacze nie muszą korzystać z prądu sieciowego. Z drugiej strony jednak sam montaż instalacji wymaga dużej jednorazowej inwestycji. Problem ten można jednak rozwiązać dzięki preferencyjnemu kredytowi na fotowoltaikę. Na czym polega to rozwiązanie oraz kto udziela takich kredytów? Odpowiedzi na te kluczowe pytania zawarliśmy w poniższym artykule.

aktualizacja: 2020-03-12 09:33:34

Preferencyjny kredyt na fotowoltaikę

Temat ochrony środowiska jest dziś bardzo powszechny. W znajdywanie rozwiązań mających zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska angażują się zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne. Wśród nich są również banki, które oferują kredyty na fotowoltaikę na atrakcyjnych warunkach, co ma stanowić element działań na rzecz środowiska.

Czemu banki obniżają oprocentowanie kredytów?

Jak na razie tylko niektóre banki oferują dedykowane kredyty na fotowoltaikę. Z roku na rok jest ich jednak coraz więcej i należy się spodziewać, że w kolejnych latach będzie ich przybywać. Bankom opłaca się przygotowanie specjalnej oferty dla osób, chcących zamontować panele słoneczne. Powody, dla których działanie to ma w przypadku banku sens, to przede wszystkim:

  • Kredyty preferencyjne znajdują się m.in. w ofercie banków państwowych, które niejako działają w imieniu państwa. Natomiast w interesie państwa i społeczeństwa jest zatroszczenie się o czyste powietrze w kraju.
  • Banki czerpią zyski finansowe z udzielania kredytów preferencyjnych na fotowoltaikę. Panele słoneczne są coraz popularniejsze, przez co wprowadzenie do oferty kredytu na ich zakup przyciąga wielu klientów. Klienci ci nie tylko gwarantują bankowi zarobek poprzez spłatę odsetek za kredyt, ale również wielu z nich korzysta z innych produktów banku.
  • Wsparcie rozwiązań ekologicznych jest niezwykle korzystne dla wizerunku banku.

Zobacz realizacje instalacji fotowoltaicznych wykonane przez OZE Biomar

Oferty kredytów preferencyjnych na fotowoltaikę

Coraz więcej banków uzupełnia swoje oferty o kredyty na fotowoltaikę. Są to kredyty dedykowane, które należy spożytkować na zakup i montaż paneli słonecznych. Bank może zażądać dowodu, że klient właśnie w ten sposób wykorzystał środki, które otrzymał od banku. Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty banków, które zaangażowały się we wsparcie klientów planujących montaż fotowoltaiki.

Santander Consumer Bank

Bank kredytowy Santander Consumer Bank oferuje pożyczkę dedykowaną ekologicznym źródłom energii, w tym fotowoltaice. Klient może otrzymać nawet do 60 000 zł wsparcia. Bank prowadzi stałą współpracę z firmą OZE-BIOMAR, przez co jej klienci mogą liczyć na specjalną ofertę.

BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas oferuje finansowanie różnorodnych projektów z obszaru czystej energii. Bank angażuje się w pomoc finansową na budowę infrastruktury dla produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W ofercie znajduje się również promocyjne kredytowanie na instalację paneli fotowoltaicznych.

Maksymalna kwota kredytu możliwego do uzyskania wynosi 60 000 zł, natomiast okres kredytowania to od 84 do 120 miesięcy. Więcej szczegółów poznać może dopiero po złożeniu zapytania do producenta paneli fotowoltaicznych, który współpracuje z bankiem BGŻ BNP Paribas. Oferty kredytów są bowiem zindywidualizowane. Warto zauważyć, że istnieje również możliwość uzyskania refinansowania na wydatki wykonane jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt.

Ekopożyczka od PKO BP

Pierwszym bankiem, który postanowił wesprzeć klientów planujących montaż paneli słonecznych, był PKO BP. Bank z kapitałem Skarbu Państwa do dzisiaj oferuje jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku w tym zakresie. Tak zwana Ekopożyczka to kredyt udzielany na 2 do 120 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 4,99%, natomiast prowizją to 0,99%. RRSO kredytu preferencyjnego na fotowoltaikę oferowanego przez PKO BP to 5,42%.

BOŚ Bank

Niewątpliwie, Bank Ochrony Środowiska z samej tylko nazwy zobowiązany jest do wspierania zielonych źródeł energii. W ofercie banku znajduje się kilka produktów finansowych dedykowanych ekologicznym źródłom energii. Dwa z tych produktów przeznaczone są przede wszystkim dla klientów, którzy podjęli decyzje o montażu instalacji fotowoltaicznej.

BOŚ Bank oferuje wsparcie poprzez tak zwaną Przejrzystą pożyczkę. W ramach tej oferty bank pożycza nawet do 75 000 zł na okres do 10 lat. Oprocentowanie pożyczki wynosi 4% przy okresie kredytowania do 36 miesięcy. Wydłużenie tego okresu powoduje natomiast obniżenie oprocentowania do 3%.

Druga propozycja od BOŚ Bank to EKOKredyt PV. Bank udziela go na okres do 10 lat, pokrywając nawet 100% inwestycji. Koszty kredytu stanowią: marża 2% + stopa bazowa WIBOR 12M. Ponadto, bank pobiera prowizję w wysokości 4,5%.

Koszty kredytów preferencyjnych są niskie w stosunku do kredytów ze standardowej oferty banków. Dzięki nim koszt instalacji fotowoltaicznej rozkłada się w czasie, a raty w dużej mierze można spłacać za środki zaoszczędzone dzięki zastąpieniu energii elektrycznej z sieci panelami słonecznymi. Wydaje się zatem, że decyzja o zaciągnięciu kredytu preferencyjnego na fotowoltaikę zwykle okazuje się dobrym pomysłem.

Przykładowe realizacje instalacji fotowoltaicznych OZE-Biomar

Gdańsk - 49,6 kWp
Gdańsk - 49,6 kWp
Miszewo - 29,44 kWp
Miszewo - 29,44 kWp
Jankowo Gdańskie - 10 kWp
Jankowo Gdańskie - 10 kWp
Łomczewo - 600 kWp
Łomczewo - 600 kWp

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny