Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna wraz z montażem kosztowała 15 000 zł

Cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat - mówią Marta i Krzysiek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory próżniowe użytkują od 2013 r.

Instalacja solarna:

  • Kolektory próżniowe, 30 rur; kąt nachylenia 30°; ekspozycja w stronę południa. 
  • Inne elementy - instalacja (z elastycznych rur Inox) o dł. 2 × 1,5 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; 2 zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l; automatyczny regulator solarny, naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne.

Cel: przygotowywanie c.w.u. i wstępne podgrzewanie wody w instalacji c.o.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja: Marta - cel zamontowania kolektorów próżniowych był jeden - zależało nam na zmniejszeniu kosztów ogrzewania wody użytkowej. Fachowiec, który zakładał u nas instalację solarną, opowiadał, że na specjalistycznych szkoleniach wykładowcy szczegółowo przedstawiali różnice między kolektorami płaskimi i rurowymi.

Doradził nam te drugie ze względu na większą wydajność oraz wskazał model z grubszym szkłem. Mówił, że nawet jeśli pęknie jedna próżniowa rura, pozostałe nie przestaną pracować. Wystarczy wtedy wymienić 1 mały element, a nie cały kolektor, jak w przypadku płaskich. To nas ostatecznie przekonało do zakupu droższych próżniowych wyrobów.

Kolektory próżniowe
Kolektory próżniowe są mało widoczne na połaci dachu o nachyleniu 30°.
Dwa zasobniki c.w.u.
Dwa zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l zamontowano na strychu

Kolektory próżniowe - rady i przestrogi:

Krzysiek - mamy proste zabezpieczenia przed przegrzaniem się cieczy roboczej - odpowietrznik na dachu - nazywamy go "gwizdkiem" - oraz plastikowy baniak, do którego spływa nadmiar rozprężonej cieczy roboczej. Oczywiście, jest jeszcze naczynie wzbiorcze i zawory bezpieczeństwa. Wodę, ogrzaną energią słońca, gromadzimy w dwóch zbiornikach. Umieściliśmy je na strychu, tuż pod kolektorami i nad główną łazienką z wanną, prysznicem i kotłem na gaz z sieci.

Instalacja jest zatem bardzo krótka, nie ma w niej dużych strat ciepła. Montaż trwał 1 dzień, nie był skomplikowany. Fachowiec z pomocnikiem przebili rury, przez dach, na strych i tam podłączyli resztę elementów. Poprosiliśmy go o wysokiej jakości materiały i osprzęt - powiedział, że będzie z nimi trochę drożej. Kilkaset złotych nie stanowi dużej różnicy, za to jest później różnica w wytrzymałości i trwałości instalacji.

Elastyczne rury Inox (w otulinie) mają dł. 1,5 m
Instalacja jest bardzo krótka - elastyczne rury Inox (w otulinie) mają dł. 1,5 m.

Na automatyce solarnej sprawdzam niekiedy parametry instalacji - jak każda wymaga czujnego oka i nadzoru, ale jest to bezobsługowy samograj, więc nieraz o niej zapominam. Już raz serwisant wymienił ciecz roboczą po tym, jak woda w instalacji odparowała i glikol zgęstniał. Przejrzał wtedy śrubunki, uszczelki, zabezpieczenia. Kosztowało to z przyjazdem 200 zł. Zapowiedział się z powrotem po upływie 4-5 lat. Czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych obliczamy na 7-8 lat.

Zaczynamy myśleć o dodaniu paneli fotowoltaicznych, bo wciąż przybywa nam urządzeń elektrycznych, lecz dopóki przeciętna instalacja do domów jednorodzinnych kosztuje 30 000 zł, nie zamówimy jej.

Kolektory próżniowe - koszty:

  • instalacja z montażem 15 000 zł.
Elementy instalacji solarnej - kolektory próżniowe
Elementy instalacji solarnej - kolektory próżniowe

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Lord

14 Maj 2018, 13:29

To są ich wszystkie przemyślenia po 5 latach? Czytanie publikacji to strata czasu.

time image

Gość qpa

13 Maj 2018, 06:09

Za 7-8 lat okaże się, że trzeba wymienić połowę instalacji .... Nieopłacalna inwestycja !

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA