7 sposobów na wykorzystanie nadwyżki energii z fotowoltaiki

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
7 sposobów na wykorzystanie nadwyżki energii z fotowoltaiki

Na początku kwietnia 2022 wprowadzony został w życie system net-billingu. Od tego momentu sprzedaż energii z fotowoltaiki i następnie jej zakup stały się mniej korzystne niż do tej pory. Aby nadal czerpać zyski z fotowoltaiki na zbliżonym poziomie, warto zastanowić się nad zwiększeniem autokonsumpcji wyprodukowanej energii. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w firmie, która korzysta z instalacji PV.

aktualizacja: 2022-04-22 05:12:19

To oczywiste, że najbardziej opłacalne byłoby wykorzystanie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną na swoje potrzeby (całkowicie lub w jak największym stopniu). W poprzednim systemie, net-meteringu, możliwe było odzyskanie nawet 80% nadwyżek. Jednak nowy system net-billingu właściwie uniemożliwi magazynowanie własnych nadwyżek w sieci. Oto nasze rady dotyczące tego, jak zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej przez własną instalację PV.

  1. Zastosowanie magazynów energii

Tego typu rozwiązanie pojawiło się już jakiś czas temu i doskonale się sprawdziło. Wprowadzone właśnie zasady net-billingu spowodowały, że wyprodukowaną energię będzie można sprzedawać, jednak po cenie niższej od ceny zakupu energii z sieci i to aż o ponad 2,5 razy! Wiąże się z tym również wydłużenie czasu zwrotu środków zainwestowanych w instalację PV.

Magazyn energii pozwala zwiększyć autokonsumcję, przez co redukuje ilość energii przekazywanej do sieci. Przeciętne gospodarstwa domowe zużywają od 20 do 30% własnej energii, a firmy ok. dwa razy więcej. Pozostały, niewykorzystany zasób zostaje przesłany do sieci. Wykorzystanie choćby niewielkiego magazynu energii wraz z prawidłowo dobraną mocą instalacji, może zwiększyć autokonsumpcję aż do ok. 90%. Bez wątpienia przyniesie to użytkownikowi wymierne oszczędności.

Magazyny energii mają jeszcze jedną zaletę. W przypadku zmiany warunków pogodowych lub pory roku, można wykorzystać energię zgromadzoną w bardziej sprzyjających okolicznościach.

  1. Używanie energochłonnych urządzeń w trakcie dnia

To rozwiązanie jest bardzo korzystne, ale może wymagać reorganizacji firmy. U podstaw tego pomysłu leży świadomość, że najbardziej ekonomiczne jest korzystanie z urządzeń pobierających dużą ilość prądu w momencie jego największej produkcji, czyli za dnia. Oczywiście, może się to okazać trudne, a nawet niemożliwe, zwłaszcza w przypadku firm działających w systemie zmianowym. W takim przypadku warto mimo wszystko rozważyć zakup magazynu energii, poprzedzając inwestycję analizą potrzeb w zakresie pojemności takiego urządzenia.

  1. Montaż klimatyzacji do chłodzenia i ogrzewania

Dobrym sposobem na zwiększenie autokonsumpcji przez firmy korzystające z fotowoltaiki, jest montaż klimatyzacji z funkcją ogrzewania, wykorzystywaną w chłodniejsze dni. Pozwala to na obniżenie zarówno kosztów chłodzenia, jak i grzania, a przy tym zapewnia komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

  1. "Tankowanie" samochodów elektrycznych

Kolejną naszą propozycją jest zakup lub leasing pojazdów elektrycznych, a następnie wyposażenie firmy w stację ładowania, opartą na własnej fotowoltaice. Pozwala to na zwiększenie własnej konsumpcji energii, przy jednoczesnej redukcji kosztów paliwa. Obecnie posiadanie samochodów elektrycznych niesie ze sobą sporo korzyści, a także buduje renomę firmy. Co więcej, w niektórych przetargach pojawia się obecnie wymóg, aby we flocie przedsiębiorstwa 1/10 samochodów stanowiły pojazdy elektrycznej.

  1. Zastosowanie pompy ciepła

Wyprodukowaną przez panele słoneczne energię mogą także wykorzystać pompy ciepła, zwłaszcza w tych godzinach, w których zapotrzebowanie budynku na energię spada. Kluczowe jest przy tym, że współczesne pompy ciepła mają możliwość samodzielnego załączania, przy pomocy specjalnego licznika, z chwilą otrzymania informacji o nadwyżkach energii pochodzącej z instalacji PV.

Z energii słonecznej mogą korzystać także grzałki elektryczne, które są tańsze od pomp ciepła, a których zadaniem jest przetwarzanie energii elektrycznej na cieplną, w stosunku niemal równym 1:1.

  1. Rezygnacja z instalacji gazowej na korzyść prądu

W zależności od profilu produkcji, w niektórych przedsiębiorstwach duża część energochłonnych urządzeń może korzystać z instalacji gazowej. W tej sytuacji, w celu zwiększenia autokonsumpcji, warto jest przemyśleć zamianę na instalację opartą na elektryczności. Może się to okazać korzystne zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy rynek gazu jest niestabilny, zarówno pod względem cen jak i zapewnienia łańcucha dostaw. Korzystanie z własnego, odnawialnego źródła energii zapewnia bezpieczeństwo i niezależność względem cen i dostępności gazu.

  1. Systemy BMS - inteligentne zarządzanie budynkiem

Wraz ze wzrostem popularności systemów inteligentnego zarządzania budynkiem, warto pochylić się nad efektywnym zarządzaniem energią. System BMS, czyli Building Management System, odpowiada za automatyzację wielu aspektów funkcjonowania budynku, w tym również właściwego wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej. Co więcej, oprogramowanie zastosowane w inteligentnych budynkach jest w stanie wskazać również miejsca, w których można osiągnąć oszczędności, a które w danym momencie generują duże zużycie prądu. Zadanie to może być realizowane np. poprzez automatyczne sterowanie światłem, urządzeniami, a także ogrzewaniem i chłodzeniem. To zaawansowane rozwiązanie, dopasowane do godzin pracy bądź stylu życia użytkowników budynku, jest w stanie zmniejszyć zużycie prądu i wody nawet o 1/3. Pozwala to jednocześnie na zwiększenie autokonsumpcji i wygenerowanie oszczędności.

Pamiętajmy przy tym, że maksymalizacja autokonsumpcji wpływa korzystnie również na samą sieć elektroenergetyczną. Bo przecież przesyłanie nadwyżek energii elektrycznej do sieci może podwyższać napięcie AC, a to z kolei może powodować przekroczenie wartości zgodnych z normami (±10% od 230 V, czyli od 207 do 253 V). Ma to niebagatelny wpływ na szybsze zużycie urządzeń i ich awaryjność.

Dobór właściwej instalacji

Zwiększeniu autokonsupcji sprzyja właściwie dobrana moc instalacji PV. Kluczowe jest w tym względzie zaprojektowanie i realizacja instalacji w dopasowaniu do dobrze zdefiniowanych potrzeb inwestora. Nie należy także zapominać o tym, że na bardziej stabilną produkcję w trakcie dnia może wpłynąć także zróżnicowanie usytuowania paneli. Pozwoli to zmniejszyć zakres wysyłki nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci.

Co należy zatem przedsięwziąć? Rozwiązaniem może być rzetelny i kompleksowy audyt. Zanim rozpocznie się praca nad projektem instalacji PV, warto uwzględnić zapotrzebowanie na energię całego pracującego w firmie sprzętu, a także przeanalizować godziny pracy. I tak na przykład - jeśli działalność firmy odbywa się przede wszystkim w trakcie dnia, najbardziej korzystny jest montaż instalacji zorientowanej na południe, a także maksymalne wykorzystanie energii na potrzeby własne. Z kolei w sytuacji, w której firma pracuje całą dobę, należy rozważyć zakup instalacji hybrydowej lub zastosowanie magazynów energii.

Specjaliści ds. fotowoltaiki z naszej firmy oferują profesjonalny audyt, wycenę oraz analizę kosztów, uwzględniając wytyczne inwestora. Pozwala to na optymalizację projektu względem potrzeb i oczekiwań właścicieli firmy.

Więcej ciekawych porad znajdziesz na zenerisprojekty.pl 

 

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Łukasz

16 Nov 2022, 23:42

Przyjmując, że magazyn energii o pojemności 5 kWh będzie kosztować 20 tysięcy złotych (przy dobrych wiatrach) zróbmy wyliczenie. Zakładam stare zasady rozliczania się z energetyką. I zakładam, że magazyn uda się naładować i skorzystać z jego energii przez 9 miesięcy w roku ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań