Jeśli jednak na etapie budowy domu lub dużego remontu nie została podjęta decyzja o instalacji "systemu domu inteligentnego" to nic straconego. Na rynku dostępny jest system sterowania bezprzewodowego, którego instalacja nie wymaga żadnej ingerencji w istniejącą instalację. Bez konieczności kucia ścian czy układania dodatkowych kabli, możemy rozbudować funkcje sterowania: oświetleniem, roletami czy bramami.
System jest modułowy i może być uzupełniany o kolejne funkcje. Sterowanie nawadnianiem, wentylacją czy cyrkulacją ciepłej wody użytkowej to tylko kilka przykładów z olbrzymiej gamy zastosowań, których ilość ogranicza jedynie pomysłowość użytkownika. Najprostszy system składa się z nadajnika - w formie łącznika natynkowego i modułu wykonawczego - montowanego w puszce podtynkowej lub przy odbiorniku. System zasilany jest baterią wmontowaną w łącznik, a jej przewidywana żywotność to 3 lata bezawaryjnej i stabilnej pracy.
Podstawową i najczęściej wybieraną funkcją systemu bezprzewodowego jest zwiększenie ilości punktów sterowania oświetleniem. Zainstalowanie dodatkowych łączników przy łóżku w sypialni lub na dogodnej wysokości w pokoju dziecka, poprawi funkcjonalność i ułatwi nam życie. Wykorzystując w pełni możliwości systemu, możemy zaprogramować go tak, aby pracował w trybie łącznika czasowego, dzięki temu w holach, korytarzach czy na schodach będzie bezpieczniej i wygodniej. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się również do oświetlenia zewnętrznego.
Beata Pandel
Specjalista ds. promocji OSPEL
Na zdjęciu otwierającym: Osprzęt modułowy jest przystosowany do montażu w ramkach wielokrotnych. (fot. Ospel)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej