Klasyczne oprawy oświetlenia nawiązują do stylu architektury domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Klasyczne oprawy oświetlenia nawiązują do stylu architektury domu

Klasyczne oprawy najlepiej korespondują ze stylem architektury, unikaliśmy wymyślnych oczek w podbitce okapu i taśm LED - mówią Zuza i Jarek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2018 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy IP 44, barwa światła - ciepła biel 2700 K.
 • Na ganku 2 kinkiety LED z aluminium i tworzywa sztucznego, źródło światła - fluorescencyjne, zintegrowane z obudową.
 • Przy wjeździe do garażu 2 kinkiety wykonane ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, z diodą LED o mocy 14 W zintegrowaną z obudową oraz z czujnikami zmierzchu i ruchu, żywotność 6000 h.
 • Nad tarasem plafoniery ze stali i szkła, z energooszczędną świetlówką kompaktową o mocy 14 W.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce: przygotowano kable ziemne YKY zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody (pod zaplanowane reflektory LED).

Decyzja: Zuza - Zaprojektowaliśmy dom z klasyczną prostą bryłą i taki sam charakter nadaliśmy oświetleniu na zewnątrz. Ponieważ mamy tynk w ciepłym kolorze ecru, a na dachu włoską dachówkę ceramiczną, to do rodzaju architektury i wykończenia dopasowaliśmy proste kinkiety i plafoniery, wykonane z metalu, tworzywa sztucznego, szkła. Dwoma typami kinkietów oświetliliśmy strefę wejściową na ganku i wjazdową przy garażu, plafonierami - zadaszony taras za domem o powierzchni 44 m2.

Nad tarasem - plafoniery ze świetlówkami kompaktowymi 14 W
Nad tarasem - plafoniery ze świetlówkami kompaktowymi 14 W.

Klasyczne oprawy najlepiej korespondują ze stylem architektury, unikaliśmy wymyślnych oczek w podbitce okapu i taśm LED. Wybraliśmy ciepłą barwę światła 2700 K, podkreślającą kolorystykę wykończeń i po zmroku otaczającą budynek przytulną aureolą. Tak jak chcieliśmy, oświetlenie zewnętrzne jest niekrzykliwe. Pełni dwie funkcje - użytkową i dekoracyjną. Oprawy kupiliśmy przez Internet. Pochodzą od znanego producenta.

Oświetlenie na froncie domu
Na ganku i przy garażu założono kinkiety ze światłem o barwie ciepła biel 2700 K. Kinkiety przy garażu mają czujniki zmierzchu i ruchu.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Jarek - Na budynku zastosowaliśmy 6 lamp, w parach. Każda ma inną oprawę, ale pasującą do reszty. Główna bryła to sześcian, więc na ganku założyliśmy kwadratowe kinkiety. Natomiast przy prostopadłościennym garażu - prostokątne, ze światłem góra-dół, oraz z czujnikami zmierzchu i ruchu. Mają daleki i szeroki zasięg, inicjują pracę lamp przy wjeździe na działkę, pojawieniu się gościa przy furtce, a nawet przechodnia za ogrodzeniem. To sprawia, że nie czujemy potrzeby założenia reflektorków przy ścieżce od furtki, choć znajdują się już tu kable do nich.

  Nie martwię się, że oprawy kinkietów są zintegrowane ze źródłami światła - nie były drogie i mają działać przez 6000 godzin, do ich wymiany powinno upłynąć dużo lat. Jesteśmy zadowoleni ze światła kinkietów. Jest dość mocne, lecz rozproszone, nie oślepia kierowców ani pieszych. Dobrze rozjaśniają front posesji.

 • Plafoniery na każde żądanie oświetlają z góry cały taras lub wybraną połowę. Nie żałujemy ich zastosowania, choć na początku zaplanowaliśmy dwa kinkiety na tylnej ścianie. Musieliśmy tylko przedłużyć obwód.

Koszty oświetlenia zewnętrznego:

 • kinkiety na ganku 200 zł/szt.,
 • kinkiety przy garażu 250 zł/szt.,
 • plafoniery i żarówki 280 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje