Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Oświetlenie zewnętrze nowoczesnego domu i ogrodu - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oświetlenie zewnętrze nowoczesnego domu i ogrodu - reportaż

Oświetlenie zewnętrzne domu zaprojektowałem sam. Zależało mi, żeby w sposób elegancki i niewymyślny podkreśliło nowoczesną architekturę - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 65, biała barwa wszystkich źródeł światła, 2000–3000 K.
 • Pod gzymsami oraz w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem 19 oczek LED o mocy 10 W (nad garażem 2 z czujnikiem zmierzchu i ruchu).
 • U podnóża słupów podporowych 4 oprawy najazdowe ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W.
 • Na słupie przy drzwiach wejściowych, a także na słupie przy wjeździe do garażu 2 kinkiety LED o mocy 10 W.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Z klasą szczelności IP 65.
 • Reflektorki na szpilce 25 szt.
 • Lampy w kształcie kuli z żarówkami LED o mocy 1 W - 13 szt.
 • Oprawy najazdowe z żarówkami energooszczędnymi o mocy 10 W - 4 szt.
 • Girlandy z żarówkami energooszczędnymi i taśmy LED.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Oświetlenie elewacji nowoczesnego domu
Oczka w gzymsach i oprawy najazdowe u dołu słupów podkreślają nowoczesną architekturę budynku. Biała barwa źródeł światła nie zmienia kolorystyki materiałów wykończeniowych.

Decyzja: Oświetlenie zewnętrzne domu zaprojektowałem sam. Zależało mi, żeby w sposób elegancki i niewymyślny podkreśliło nowoczesną architekturę. Chciałem dyskretnie pokazać układ daleko wysuniętych gzymsów oraz podpierających je wysokich słupów, dlatego poprosiłem elektryka o zamontowanie w poziomym górnym występie halogenów LED w kształcie oczek, natomiast w utwardzonej nawierzchni przy każdym słupie od strony ogrodu - opraw najazdowych. Światło wszystkich halogenów zwrócił idealnie pionowo w dół, więc pada na elewacje wykończone białym tynkiem i okładziną z drewna, a jednocześnie na opaskę i ścieżkę wokół budynku.

Wąskie snopowe światło opraw najazdowych ustawiłem odwrotnie, czyli z dołu do góry, aby uwydatnić dwukondygnacyjne podpory. Na dole słupów przy wejściu i przy wjeździe do garażu umieściłem obrotowe kinkiety w kształcie kostki - zwróciłem światło do góry. Różnorodne lampy zamontowane na elewacji sprawiają, że otoczenie jest widne, dlatego podczas urządzania ogrodu wiosną tego roku, nie dodałem żadnych przy bramie wjazdowej i furtce. Podświetliłem tylko od dołu reflektorami drzewa przy frontowym parkanie.

Oświetlenie w ogrodzie zaprojektowała architektka krajobrazu. Opracowała projekty szczegółowe, na podstawie których elektryk poprowadził przewody - podobnie jak na budynku, poprosiłem o ułożenie tam zasilania na 230 V, bo jest najmniej kłopotliwe na etapie eksploatacji, można zamontować dowolne lampy. Projektantka m.in. uwidoczniła wgłębnik z paleniskiem - pod siedziskami zastosowała taśmy LED.

Takie same elementy umieściła na długiej kamiennej donicy, stojącej przy ścieżce między furtką za wejściem do domu. Między belkami w suficie pergoli z jadalnią zawiesiła 3 rzędy "imprezowych" girland z żarówkami energooszczędnymi. Plac zabaw dla dzieci i wytypowane do tego rośliny oświetliła reflektorami na szpilce, poza tym dąb przed domkiem ogrodnika oprawami najazdowymi wpuszczonymi w trawnik.

Oczka celowo omijają okna, 2 we wnęce garażowej mają czujnik zmierzchu i ruchu
Oczka celowo omijają okna, 2 we wnęce garażowej mają czujnik zmierzchu i ruchu.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - rady i przestrogi:

 • Znajomy podpowiedział mi, żebym wybrał białą barwę światła, ponieważ nie zmieni ona kolorystyki tynku, nawierzchni z białego kamienia i antracytowych płyt z betonu. Zastosowałem się do jego rady, bo chciałem uniknąć żółtej lub niebiesko-fioletowej poświaty na elewacjach i otoczeniu budynku. I rzeczywiście barwa biała najlepiej odwzorowuje kolorystykę, po zmroku nie robi z domu zabytku oblanego żółtą iluminacją.
 • Wspólnie z elektrykiem zwracałem szczególną uwagę na rozmieszczenie oczek w gzymsach. Ulokowaliśmy halogeny LED między oknami, żeby światło nie padało na szyby. W ten sam sposób operowaliśmy oczkami w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem - z tym że w gzymsach zastosowaliśmy jeden rząd elementów, a w stropach dwa - z powodu dużo większej głębokości wnęki. Drugi rząd oczek przy garażu wyposażyłem w czujniki zmierzchu i ruchu, same się zapalają i gaszą. Lampami w innych obwodach mogę operować poprzez łączniki albo aplikację na smartfon - podobnie jak całe wewnętrzne oświetlenie, dodałem je do bezprzewodowego systemu inteligentnego domu.

  W fazie budowy, elektryk pokierował przewody elektryczne po betonowych gzymsach i stropach, w odpowiednie miejsca. Potem robotnicy zakryli je silikonowym tynkiem. Po przeprowadzce, część opraw zamontował elektryk, a część ja sam. Wybierając oczka, miałem w głowie fakt, że większość trafi w trudno dostępne miejsca, na wysokości 7 m. Kupiłem więc solidne oprawy IP 65 z porządnymi diodami LED, które powinny długo działać. Kiedy nadejdzie czas wymiany, niezbędne będzie rusztowanie lub długa drabina i śmiałek, który na nią wejdzie.
Taśmy LED zamontowano pod siedziskami we wgłębniku
Taśmy LED zamontowano pod siedziskami we wgłębniku.
Palenisko w wgłębniku i podświetlony basen
Palenisko w wgłębniku i podświetlony basen.
 • Chętnie korzystam z zewnętrznego oświetlenia, ponieważ przyjemniej siedzi się w salonie, kiedy widać jasną przestrzeń za oknami. Najczęściej włączam lampy na domu oraz reflektorki skierowane na rośliny w ogrodzie. Żałuję, że nie pomyślałem o oświetleniu altany śmietnika, nie poprowadziłem przewodów o napięciu 230 V. Dojście jest widne, ale wewnątrz altany jest ciemno.

Koszty oświetlenie zewnętrznego domu i ogrodu:

 • Oprawy najazdowe 80 zł/szt. + świetlówki kompaktowe.
 • Kinkiety LED 399,90 zł/szt., lampy kule 30 zł/szt. + żarówki.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje