Oświetlenie zewnętrze nowoczesnego domu i ogrodu - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Oświetlenie zewnętrze nowoczesnego domu i ogrodu - reportaż

Oświetlenie zewnętrzne domu zaprojektowałem sam. Zależało mi, żeby w sposób elegancki i niewymyślny podkreśliło nowoczesną architekturę - mówi Bartek, Czytelnik Budujemy Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 65, biała barwa wszystkich źródeł światła, 2000–3000 K.
 • Pod gzymsami oraz w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem 19 oczek LED o mocy 10 W (nad garażem 2 z czujnikiem zmierzchu i ruchu).
 • U podnóża słupów podporowych 4 oprawy najazdowe ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W.
 • Na słupie przy drzwiach wejściowych, a także na słupie przy wjeździe do garażu 2 kinkiety LED o mocy 10 W.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Z klasą szczelności IP 65.
 • Reflektorki na szpilce 25 szt.
 • Lampy w kształcie kuli z żarówkami LED o mocy 1 W - 13 szt.
 • Oprawy najazdowe z żarówkami energooszczędnymi o mocy 10 W - 4 szt.
 • Girlandy z żarówkami energooszczędnymi i taśmy LED.
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Oświetlenie elewacji nowoczesnego domu
Oczka w gzymsach i oprawy najazdowe u dołu słupów podkreślają nowoczesną architekturę budynku. Biała barwa źródeł światła nie zmienia kolorystyki materiałów wykończeniowych.

Decyzja: Oświetlenie zewnętrzne domu zaprojektowałem sam. Zależało mi, żeby w sposób elegancki i niewymyślny podkreśliło nowoczesną architekturę. Chciałem dyskretnie pokazać układ daleko wysuniętych gzymsów oraz podpierających je wysokich słupów, dlatego poprosiłem elektryka o zamontowanie w poziomym górnym występie halogenów LED w kształcie oczek, natomiast w utwardzonej nawierzchni przy każdym słupie od strony ogrodu - opraw najazdowych. Światło wszystkich halogenów zwrócił idealnie pionowo w dół, więc pada na elewacje wykończone białym tynkiem i okładziną z drewna, a jednocześnie na opaskę i ścieżkę wokół budynku.

Wąskie snopowe światło opraw najazdowych ustawiłem odwrotnie, czyli z dołu do góry, aby uwydatnić dwukondygnacyjne podpory. Na dole słupów przy wejściu i przy wjeździe do garażu umieściłem obrotowe kinkiety w kształcie kostki - zwróciłem światło do góry. Różnorodne lampy zamontowane na elewacji sprawiają, że otoczenie jest widne, dlatego podczas urządzania ogrodu wiosną tego roku, nie dodałem żadnych przy bramie wjazdowej i furtce. Podświetliłem tylko od dołu reflektorami drzewa przy frontowym parkanie.

Oświetlenie w ogrodzie zaprojektowała architektka krajobrazu. Opracowała projekty szczegółowe, na podstawie których elektryk poprowadził przewody - podobnie jak na budynku, poprosiłem o ułożenie tam zasilania na 230 V, bo jest najmniej kłopotliwe na etapie eksploatacji, można zamontować dowolne lampy. Projektantka m.in. uwidoczniła wgłębnik z paleniskiem - pod siedziskami zastosowała taśmy LED.

Takie same elementy umieściła na długiej kamiennej donicy, stojącej przy ścieżce między furtką za wejściem do domu. Między belkami w suficie pergoli z jadalnią zawiesiła 3 rzędy "imprezowych" girland z żarówkami energooszczędnymi. Plac zabaw dla dzieci i wytypowane do tego rośliny oświetliła reflektorami na szpilce, poza tym dąb przed domkiem ogrodnika oprawami najazdowymi wpuszczonymi w trawnik.

Oczka celowo omijają okna, 2 we wnęce garażowej mają czujnik zmierzchu i ruchu
Oczka celowo omijają okna, 2 we wnęce garażowej mają czujnik zmierzchu i ruchu.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - rady i przestrogi:

 • Znajomy podpowiedział mi, żebym wybrał białą barwę światła, ponieważ nie zmieni ona kolorystyki tynku, nawierzchni z białego kamienia i antracytowych płyt z betonu. Zastosowałem się do jego rady, bo chciałem uniknąć żółtej lub niebiesko-fioletowej poświaty na elewacjach i otoczeniu budynku. I rzeczywiście barwa biała najlepiej odwzorowuje kolorystykę, po zmroku nie robi z domu zabytku oblanego żółtą iluminacją.
 • Wspólnie z elektrykiem zwracałem szczególną uwagę na rozmieszczenie oczek w gzymsach. Ulokowaliśmy halogeny LED między oknami, żeby światło nie padało na szyby. W ten sam sposób operowaliśmy oczkami w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem - z tym że w gzymsach zastosowaliśmy jeden rząd elementów, a w stropach dwa - z powodu dużo większej głębokości wnęki. Drugi rząd oczek przy garażu wyposażyłem w czujniki zmierzchu i ruchu, same się zapalają i gaszą. Lampami w innych obwodach mogę operować poprzez łączniki albo aplikację na smartfon - podobnie jak całe wewnętrzne oświetlenie, dodałem je do bezprzewodowego systemu inteligentnego domu.

  W fazie budowy, elektryk pokierował przewody elektryczne po betonowych gzymsach i stropach, w odpowiednie miejsca. Potem robotnicy zakryli je silikonowym tynkiem. Po przeprowadzce, część opraw zamontował elektryk, a część ja sam. Wybierając oczka, miałem w głowie fakt, że większość trafi w trudno dostępne miejsca, na wysokości 7 m. Kupiłem więc solidne oprawy IP 65 z porządnymi diodami LED, które powinny długo działać. Kiedy nadejdzie czas wymiany, niezbędne będzie rusztowanie lub długa drabina i śmiałek, który na nią wejdzie.
Taśmy LED zamontowano pod siedziskami we wgłębniku
Taśmy LED zamontowano pod siedziskami we wgłębniku.
Palenisko w wgłębniku i podświetlony basen
Palenisko w wgłębniku i podświetlony basen.
 • Chętnie korzystam z zewnętrznego oświetlenia, ponieważ przyjemniej siedzi się w salonie, kiedy widać jasną przestrzeń za oknami. Najczęściej włączam lampy na domu oraz reflektorki skierowane na rośliny w ogrodzie. Żałuję, że nie pomyślałem o oświetleniu altany śmietnika, nie poprowadziłem przewodów o napięciu 230 V. Dojście jest widne, ale wewnątrz altany jest ciemno.

Koszty oświetlenie zewnętrznego domu i ogrodu:

 • Oprawy najazdowe 80 zł/szt. + świetlówki kompaktowe.
 • Kinkiety LED 399,90 zł/szt., lampy kule 30 zł/szt. + żarówki.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA