Lampy LED - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Lampy LED - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Oświetlenie ledowe zyskało na ogromnej popularności i nic w tym dziwnego! Światło LED znajduje swoje zastosowanie nie tylko w domach prywatnych, ogrodach czy tarasach, ale także w lokalach gastronomicznych, lokalach usługowych oraz różnego rodzaju sklepach. Czy warto zainstalować oświetlenie LED, jakie są wady i zalety związane z użytkowaniem światła ledowego i przede wszystkim, jaki jest koszt eksploatacji? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym charakteryzują się lampy ledowe!

Jak działa oświetlenie ledowe i ile wytrzyma żarówka ledowa?

Oświetlenie LED może występować w różnych wersjach. W sprzedaży znajdziesz:

  • żarówki kuliste;
  • żarówki liniowe;
  • reflektory;
  • żarówki przypominające tradycyjne;
  • taśmy i panele ledowe.

Zarówno lampy ledowe, jak i innego rodzaju oświetlenie LED zbudowane jest z dwuwarstwowych półprzewodników. Na skutek przechodzenia elektronów z pasma przewodnictwa na wolny stan, dochodzi do spotkania elektronu z dziurą elektronową, co objawia się w postaci światła. Wysokiej klasy lampy ledowe mogą działać nawet do 100 000 godzin. Ponadto, napięcie zasilające może być znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki. Montaż listwy LED nie jest kłopotliwy, ale warto pamiętać, aby zastosować profile aluminiowe, które przedłużają żywotność listwy. Pełnią one też rolę ochronną, zabezpieczając listwę LED przed szkodliwym działaniem kurzu.

Kiedy warto stosować oświetlenie LED? Wady i zalety

Lampa LED znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależy Ci na oszczędności. Główną zaletą oświetlenia ledowego jest zatem energooszczędność. Niestety, nie zawsze oświetlenie LED będzie wystarczające dla osób, których praca wymaga bardziej jasnego oświetlenia lub dla osób, które mają duże wady wzroku. Jaskrawe światło też nie jest wskazane w tych wypadkach - warto tutaj poszukać złotego środka i zastosować tradycyjne żarówki o nieco większej mocy.

Energooszczędne lampy LED sprawdzą się natomiast, jako światło dodatkowe, towarzyszące tradycyjnym żarówkom. Oświetlenie ledowe doskonale zda egzamin w lokalach gastronomicznych: kawiarniach, restauracjach i pubach, gdzie mocne światło nie gra tak dużej roli, a wręcz przeszkadza na sali, gdzie przebywają goście, psując nastrojowy klimat. Oświetleniem ledowym wspaniale można zaakcentować także elementy witryn sklepowych.

W domu, lampa LED pasuje do sypialni - delikatne, ciepłe światło sprzyja zasypianiu. Możemy lampy ledowe zamontować również w pokoju dziecięcym - małe dzieci często chcą, aby światło paliło się całą noc, co oczywiście powoduje wzrost rachunków za prąd - światło LED obniża koszty.

Lampa LED sprawdzi się też w garażu, komórce czy składziku. Gdy często prowadzisz samochód po zmroku, rozważ montaż żarówek ledowych - zamontujesz je w bagażniku, schowku podsufitce i progach.

Jaki jest koszt oświetlenia ledowego? Ile zaoszczędzisz?

Kwestia oszczędności to bardzo indywidualna, która zależy od takich czynników, jak częstotliwość użytkowania światła czy ilość żarówek, które działają w ciągu dnia i w nocy. Niemniej jednak, mimo większej kwoty, którą musimy początkowo wydać na lampy LED, koszt w ogólnym rozrachunku będzie warty tej inwestycji.

Żarówka tradycyjna zużywa około 2400W energii dziennie, natomiast żarówka ledowa zużyje w takim samym czasie około 320W prądu. Jak widać więc koszty zakupu żarówek ledowych zwrócą nam się niemal natychmiast! Ceny za energię elektryczną stale rosną, dlatego wybór oświetlenia ledowego jest bardzo rozsądnym posunięciem, a zalety żarówek i lamp ledowych znacznie przewyższają wady, bowiem tak naprawdę, jedyną wadą może być niewystarczająca moc, która uniemożliwia wykonywanie niektórych prac i czasami męczy też wzrok.

Redakcja BD
fot.  otwierająca: Lilianna Jampolska

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Jaca
27-04-2022 12:26
Świetny artykół, dochodzą jeszcze kwestie oddania barw Ra i UGR poniżej 19.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz