Ochrona instalacji elektrycznej - doświadczenia użytkowników (Wojciech)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ochrona instalacji elektrycznej - doświadczenia użytkowników (Wojciech)

Ochrona instalacji elektrycznej w domu Wojciecha, członka Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia użytkowa – 205 m2; wymiary budynku 14 × 15 m; dach pokryty blachodachówką z aluminium.

 

<br.> Instalacja: Brak instalacji odgromowej na zewnątrz budynku. Wewnątrz – ograniczniki przeciwprzepięciowe zamontowane w rozdzielnicy oraz listwy ochronne umocowane w gniazdach bezpośrednio przed urządzeniami, które powinno się zabezpieczyć (kocioł grzewczy, komputer, sprzęt hi-fi, TV, wideo, itd.).

 

Decyzja: Nie wiem, czy instalacja odgromowa w naszym domu jest niezbędna. Przepisy budowlane tego nie wymagają, a rozglądając się po okolicy, zauważyłem zaledwie kilka budynków zaopatrzonych w takie zabezpieczenie. Nasz budynek nie jest najwyższy (dookoła są tylko budynki jednorodzinne), a ponadto niedaleko rosną wysokie drzewa oraz las, dlatego liczę, że najpierw ewentualny piorun trafi w drzewa. Jednak zaczynam się zastanawiać, czy nie zainstalować takiej ochrony, jako uzupełnienie przeciwprzepięciowej.

 

Co do instalowania ograniczników przeciwprzepięciowych polecam je gorąco. Od 2002 roku reguluje to zresztą prawo. Zamontowałem je na etapie budowy domu, w tablicy rozdzielczej. Instalację elektryczną z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi wykonał u nas elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Porady i przestrogi

 

4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody
4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody

– Mieszkając zaledwie 15 kilometrów od stolicy, bardzo często przekonuję się, w jak kiepskim stanie są w Polsce sieci energetyczne. W okolicy standardem są kilkusekundowe wyłączenia prądu w ciągu doby (nawet gdy nas nie ma w domu, poznajemy to po zerowaniu się zegarów w programatorach, np. w kuchence elektrycznej).

 

Wyłączenia następują zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. I nie ma to nic wspólnego z występowaniem burzy czy porywistego wiatru. W sieci energetycznej powstają wtedy nagłe skoki napięcia, które mogą uszkodzić wiele domowych urządzeń.

 

W naszym przypadku była to strata kilkuset złotych. Niedługo po przeprowadzce spalił się zasilacz do komputera, a przy kotle gazowym – układ sterowania oraz wentylator nadmuchowy. Ograniczniki przepuściły jednak nagłe przepięcie! Pech chciał, że zdarzyło się to w grudniu, więc w domu było zimno. Schroniliśmy się u siostry, która mieszka w sąsiedztwie.

 

Dlatego po tym fakcie dodatkowo dokupiłem 4 listwy ochronne, które stosuję bezpośrednio do zabezpieczenia tych i innych ważnych dla domu urządzeń.

 

Zastosowałem je również przy wrażliwych urządzeniach elektronicznych tj. hi-fi/ TV/wideo oraz kuchence/lodówce/piekarniku. Radzę je koniecznie używać przy kotle grzewczym! Listwy nie są drogie (w zależności od klasy 60–80 zł) i można je kupić w każdym sklepie AGD, hurtowniach elektrycznych i przez Internet. Polecam. Można je kupić i zastosować samodzielnie, bez udziału elektryka.

 

– Myślę o wykorzystaniu połaci dachu pokrytego blachodachówką z aluminium jako elementu instalacji odgromowej. To będzie chyba dobra metoda, bo blacha ma grubość 0,6 mm. Wkrótce zamierzam wykonać uziomy, ale najpierw dokładnie sprawdzę, jaki rodzaj uziomu najlepiej nadaje się dla naszego domu i gruntu. Jeszcze z nikim się nie konsultowałem w tej sprawie i nie znam cen. Pocieszam się, że na razie od bezpośredniego uderzenia pioruna strzegą nas wysokie drzewa i las.

 

– Wiem, że są strony internetowe, gdzie można na bieżąco sprawdzić, czy nadciągają gwałtowne i niebezpieczne burze. Warto niekiedy do nich zajrzeć.

 

Materiały: W rozdzielnicy – 4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody.

 

Koszty: 4 ograniczniki przeciwprzepięciowe – łącznie około 400 zł oraz 4 listwy ochronne – po 60 zł każda.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Mar 2016, 21:07

Cytat Myślę o wykorzystaniu połaci dachu pokrytego blachodachówką z aluminium jako elementu instalacji odgromowej. To będzie chyba dobra metoda, bo blacha ma grubość 0,6 mm. Wkrótce zamierzam wykonać uziomy, ale najpierw dokładnie sprawdzę, ...

time image

Gość IXI

20 Mar 2016, 19:17

Kwoty podane w artykule są już nieaktualne. Czteropolowy ogranicznik typu C to koszt ok. 110 zł. Jednopolowy - 30 zł. Tym BC dostać można od 55 zł. za jedno pole.Nic nie stoi na przeszkodzie, by montować więcej przepięciówek. Jest to wręcz zalecane w wielu przypadkach, np. gdy od ...

time image

Gość HandBurtHelpLaiter

07 Lut 2013, 14:48

Wszyscy mają własne zdanie. Pokończone szkoły, uczelnie. Dyplomy, uprawnienia, świadectwa kwalifikacyjne etc. Obiekt wykonany zgodnie z obowiązujacymi przepisami, w literki przedwówców wyposażony (A, B, C), pomierzony, odebrany. Nowy! Zsiedlony. Energetyka wystawiła na stronie internetowej ...

time image

Gość Elektryk

28 Kwi 2012, 22:18

A gdzie ochrona A i B ??? Jak jest tylko C to nie ma sensu stosować ochronników po prostu nic to nie da !!!.

time image

Gość Arek

24 Kwi 2012, 09:58

Zamiast kupowa dodatkowo listy ochronne polecam zastosowa ogranicznik przepię typu B+C i dodatkowo typu D a nie tylko C (zajmują w rozdzielni tyle samo miejsca a zapewniają większy stopień ochrony. Ograniczniki typu A (najczęściej montowane na słupie - tzw. iskierniki chronią ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny