Jakie rozwiązania inteligentne warto zaplanować w domu jednorodzinnym?

Jakie rozwiązania inteligentne warto zaplanować w domu jednorodzinnym?

Producenci różnych urządzeń prześcigają się, żeby uczynić swoją ofertę bardziej smart. Z jednej strony to modny temat, który przyciąga fanów nowinek technologicznych, z drugiej zaś to często realne ułatwienie w codziennej obsłudze oraz sposób na rozszerzenie możliwości poszczególnych urządzeń.

Dobrym przykładem mogą być czujniki okienne i drzwiowe, strzegące bezpieczeństwa naszych domów. Dzięki opcji smart nie muszą one ograniczać się do kontroli stanu otwarcia, czy prawidłowego zamknięcia oraz przekazywania tej informacji, przewodowo lub radiowo, do centrali alarmowej.

Komunikacja sieciowa i zdalna obsługa, np. przez aplikację w smartfonie, pozwala użytkownikom mieć stały podgląd na aktualną pozycję okien i drzwi. Daje też możliwość współpracy z urządzeniami innych producentów, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do nowych użytecznych funkcji automatycznych. Wówczas, nawet będąc poza domem, możemy szybko sprawdzić w smartfonie, czy wszystkie okna są dobrze zaryglowane, a w razie wykrycia próby włamania komunikat alarmowy może być wysłany automatycznie na telefon komórkowy w trybie powiadomienia "push". Przy bardziej rozbudowanym systemie automatyzacji czujniki okienne mogą jednocześnie współpracować z termostatami na grzejnikach, odcinając ogrzewanie przy otwartych oknach. Mogą też informować np. konieczności otwarcia okna, gdy korzystamy z otwartego paleniska.

Rozważając zakup poszczególnych produktów smart warto zwracać uwagę na kompatybilność i możliwość współpracy z innymi systemami, bo tylko wówczas będziemy w stanie w pełni docenić ich prawdziwą potęgę oraz stworzyć spójny i wygodny w obsłudze system automatyczny.

Beata Fiedosichin
Marketing manager SIEGENIA
fot. SIEGENIA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz