BASF i Osram ustanawiają nowe standardy dla diod OLED

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-01-12 07:40:40
BASF i Osram ustanawiają nowe standardy dla diod OLED
Firmy BASF i Osram Opto Semiconductors opracowały wysoce wydajną organiczną diodę elektroluminescencyjną (organic light-emitting diode, OLED).

Christian Schildknecht, kierownik laboratorium OLED, sprawdza oczyszczone materiały organiczne przed poddaniem ich dalszej obróbce

Po raz pierwszy dioda OLED nie tylko ma wydajność świetlną na poziomie ponad 60 lumenów na Wat (lm/W), ale równocześnie także spełnia wymagania międzynarodowej normy Energy Star SSL Standard pod względem wymagań w stosunku do koloru.

Firmy BASF i Osram Opto Semiconductors opracowały wysoce wydajną organiczną diodę elektroluminescencyjną (organic light-emitting diode, OLED). Po raz pierwszy dioda OLED nie tylko ma wydajność świetlną na poziomie ponad 60 lumenów na Wat (lm/W), ale równocześnie także spełnia wymagania międzynarodowej normy Energy Star SSL Standard pod względem wymagań w stosunku do koloru.

Wydajność świetlna to stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez lampę do pobieranej przez nią energii; im większa wydajność, tym mniejsze straty energii.

Wydajność świetlna tej skali została już wcześniej osiągnięta. Jednak do chwili obecnej temperatury barwowe diod OLED nie zawierały się w akceptowalnym zakresie współrzędnych barwowych krzywej Plancka, według definicji normy Energy Star SSL Standard. Temperatury barw nowych diod OLED znajdują się w tym zakresie – ich światło zachowuje biały kolor na różnych poziomach intensywności.

 

Dzięki opracowaniu białej diody OLED o wysokiej wydajności świetlnej, obie firmy osiągnęły ważny etap na drodze w kierunku uzyskania komercyjnego oświetlenia OLED. W laboratoriach rozwojowych Siemens Corporate Technology (firma Osram jest częścią sektora przemysłowego firmy Siemens) wysoce wydajne materiały półprzewodnikowe z firmy BASF Research połączono z materiałami standardowymi i tym samym ustanowiono nowe normy pod względem współrzędnych barw i wydajności.

Firmy BASF i Osram razem przeprowadzają badania w ramach projektu „Diody OLED dla aplikacji na rynku oświetleniowym” (OLEDs for Applications on the Lighting Market, OPAL). Projekt OPAL jest sponsorowany w ramach inicjatywy OLED niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (BMBF).

 

Nowe diody OLED zawierają fosforyzujące kompleksy metali jako materiały emitujące światło oraz indywidualnie opracowane materiały dodatkowe, które zapewniają optymalną stałość temperatur barwowych. To oznacza, że dzięki zastosowaniu nowych materiałów diody charakteryzują się wysoką stabilnością kolorów nawet w przypadku zmian intensywności świetlnej. Obecne wyzwanie to optymalizacja życia tych płytek OLED, zwłaszcza dzięki stabilizacji emiterów światła niebieskiego.

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły